اولين فعاليت راديويي در قزوين به سال‌هاي آخر دهه 40 يعني سال‌هاي 48 و 1347 باز مي‌گردد. اين راديو تحت عنوان (پيكار با بي‌سوادي) توسط ارتش يا اداره اطلاعات وقت نصب و راه‌اندازي شد و پس از دو سال پخش برنامه برچيده شد. مرحله ديگر فعاليت صدا و سيما در قزوين مربوط به راه‌اندازي فرستنده‌ تلويزيوني مرادتپه در نوروز سال 1356 مي‌باشد. اين فرستنده برنامه‌هاي شبكه اول و دوم سيما را براي شهرهاي قزوين، تاكستان، آبيك و بوئين‌زهرا تحت پوشش قرار مي‌داد در ادامه اين فعاليت‌ها در سال 1360 با شروع به كار دفتر خبري قزوين فصل جديد در انعكاس اخبار و وقايع شهر قزوين و مناطق اطراف آغاز شد. اين دفتر انعكاس اخبار و وقايع شهرهاي كرج، قزوين و تاكستان را به عهده داشت تا اينكه كرج از محدوده فعاليت خبري قزوين جدا شد.

Image

در سال 1375 به دنبال تصويب لايحه استان‌شده قزوين از سوي مجلس شوراي اسلامي، در شهريورماه 1376 اداره كل صدا و سيماي مركز قزوين فعاليت اداري خود را آغاز نمود.

طي يك برنامه زمان‌بندي‌شده در تاريخ سيزدهم آذرماه 76 ، مصادف با سوم شعبان خجسته‌ميلاد امام حسين (ع)، راديوشهري قزوين بر روي موج FM رديف 5/103 مگاهرتز با توليد و پخش روزانه حدود 3 ساعت برنامه فعاليت راديويي خود را آغاز نمود.

در ادامه اين فعاليت‌ها در تاريخ 26 فروردين 1378 استوديوي دومنظوره پخش سيما و توليد صدا، فرستنده پرقدرت تلويزيوني شهيدبابايي (مرادتپه) و ساختمان اداري و مالي مركز به مرحله بهره‌برداري رسيدند و روزانه به مدت 15 دقيقه خبر سيماي استان پخش گرديد.

 

در 28 آذرماه 1381 شبكه استاني صدا با پخش روزانه 12 ساعت برنامه از اذان صبح تا ساعت 19 شب و شبكه محلي سيما كه در روزهاي جمعه از ساعت 8 صبح الي 14 برنامه دارد، آغاز به كار كرد و مورد بهره‌برداري قرار گرفت. راه‌اندازي فرستنده پرقدرت راديويي سردارآزادگان حجت‌الاسلام ابوترابي در تاريخ 15/5/1383 به طور رسمي به بهره‌برداري رسيد كه از آن پس مردم استان قزوين توانستند صداي استاني اين مركز را بر روي موج AM رديف 1296 دريافت نمايند كه البته بخش‌هاي زيادي از استان‌هاي همجوار را نيز تحت پوشش خود دارد.

همچنين همزمان با سفر مقام معظم رهبري به استان قزوين در تاريخ 25/9/1382 با تلاش‌هاي به عمل آمده توسط مديركل وقت صدا و سيما هزينه راه‌اندازي شبكه استاني سيماي مركز قزوين در طرح‌ها و پروژه‌هاي مصوب سفر قرار گرفت و از تاريخ 10/2/1383 عمليات اجرايي آن شامل تهيه نقشه ساختمان‌هاي اداري، سيما، انبارها، خاكبرداري محوطه 2 هكتاري و مسطح‌نمودن ان، گودبرداري ساختمان اداري و اجراي فوندانسيون آن و گودبرداري ساختمان سيما و اجراي فوندانسيون سوله‌هاي انبار و سالن آغاز گرديده است و در مورخ 13/12/1384 همزمان با ولادت امام محمد باقر (ع) شبكه استاني سيماي مركز قزوين آغاز به كار كرد.

رای شما
میانگین (7 آرا)
The average rating is 2.7142857142857144 stars out of 5.

دیدگاه‌ها

جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
بسمه تعالی با سلام و عرض ادب چگونه میتوانم مستند... مسعود ۱۳۹۵/۰۸/۴ ۰۹:۵۰

مسعود
بسمه تعالی
با سلام و عرض ادب

چگونه میتوانم مستند « نمی از یمی » که مربوط به زندگینامه ی مرحوم حضرت سید موسی زرآبادی است را تهیه کنم؟
+1 (5 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۸/۴ ۰۹:۵۰