سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

اختصاص بیشترین اعتبارات حمایتی به سه استان زیتون خیز کشور - نمایش محتوایی خبر

 

 

اختصاص بیشترین اعتبارات حمایتی به سه استان زیتون خیز کشور

اختصاص بیشترین اعتبارات حمایتی به سه استان زیتون خیز کشور

بیشترین سهم اعتبارات در طرح حمایت از زیتون کاران وزارت جهاد کشاورزی، مربوط به استان های قزوین، گیلان و زنجان است.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مجری طرح زیتون کشور در اولین نشست مشترک مسئولان کشاورزی این سه استان در قزوین گفت: از مجموع 95 هزار تن زیتون تولیدی در کشور، 63 هزار تن در استان های قزوین، گیلان و زنجان تولید می شود.
محمد رمضانی ملکرودی افزود: افزایش ایستگاه های پیش آگاهی، به کارگیری نیروهای فنی و متخصص، تهیه و توزیع تجهیزات، هماهنگی با دستگاه های مرتبط محلی برای مشارکت باغداران و اجرای طرح مدیریت جامع زیتون به مدت چهار سال از برنامه های در دست اجرا برای مبارزه با آفت مگس زیتون است.
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور هم در این نشست گفت: وجود درختان کهنسال با تراکم بالا در این سه استان باعث بروز افت مگس زیتون شده است.
محمدعلی باغستانی میبدی بر توسعه شبکه پيش آگاهي و ارتقاء آمادگي برای مبارزه با آفات و استفاده از  روش هاي غيرشيميايي تاكيد کرد.
وی افزود: در دو سال گذشته اقدامات خوبی در حفظ و کنترل افت مگس زیتون در کشور انجام شده به طوری که خسارت 35 درصدی سال 92، در سال گذشته به نیم درصد کاهش یافت.
استاندار قزوین هم به نقش مهم و تاثیرگذار زیتون در کاهش وابستگی به روغن های ناسالم وارداتی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر 90 درصد روغن مصرفی در کشور وارداتی است اما با توسعه باغات زیتون می توان گامی مهم در کاهش واردات این محصول برداشت.
فریدون همتی همچنین از ارسال نامه ای به رئیس جمهور با امضاء استانداران قزوین، گیلان و زنجان برای حمایت از زیتون کاران و مبارزه با آفت مگس زیتون خبر داد.جستجوی پیشرفته

جستجوی پیشرفته به صورت موقت در دسترس نمی‌باشد.