سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

آغاز برداشت زیتون از باغات استان - نمایش محتوایی خبر

 

 

آغاز برداشت زیتون از باغات استان


برداشت زیتون از باغات منطقه طارم چند روزی ست که آغاز شده و باغداران سخت مشغول کارند .
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ عباس علیخانی  مسئول جهاد کشاورزی شهرستان قزوین گفت : سطح زیر کشت باغات زیتون ۸ هزار و۸۵۰  هکتار است که از این میزان شش هزار هکتار سطح بارور و دو هزار وهشتصد وپنجاه  هکتار غیر بارور است.
وی پیش بینی کرد: در سال جاری چهارده هزار تن محصول زیتون از باغات استان برداشت شود.
علیخانی  با بیان اینکه عمده باغات زیتون در منطقه طارم سفلی متمرکز است اظهار داشت : در سال جاری با توجه به اینکه از لحاظ سال آوری، سال نیاور است و وضعیت باردهی در باغات سنتی خیلی پایین بوده ولی دربخشی از باغات زیتون که در آن مدیریت صحیح باغ از لحاظ برنامه تغذیه مناسب، هرس اصولی، مدیریت کف باغ، مبارزه با آفات و بیماریها و علفهای هرز و همچنین اجرای سیستم آبیاری نوین بخوبی انجام شده است دارای عملکرد بالایی بوده که می تواند در سطح کشور بعنوان نمونه معرفی شود.
وی یادآور شد: میزان پیش بینی تولید در سال جاری دوازده هزار تن است که بالغ بر شصت درصد آن بصورت برداشت کنسروی (سبز) و مابقی از آبان ماه بصورت برداشت روغنی جهت استحصال روغن خواهد بود.
علیخانی ارقام موجود در منطقه با اولویت رقم زرد که دو منظوره بوده «کنسروی روغنی» و همچنین ارقام؛ ماری، شنگه و همچنین ارقام خارجی؛ مانزانیلا، کنسروالیا و آربکین و کرونایکی را می توان اشاره کرد.
مسئول جهاد کشاورزی شهرستان قزوین به اقدامات انجام شده در زمینه برنامه های اصلاحی باغات زیتون اشاره کرد و گفت: عملیات هرس بازجوانسازی درختان مسن به تعداد هفت هزارو پانصد اصله،   هرس باردهی و کاهش تراکم شاخه دویست وپنجاه هکتار، عملیات پیوند جهت تغییر ارقام  نامناسب به تعداد پانزده هزار اصله و عملیات مدیریت کف باغ پانصد هکتار از مهمترین برنامه های انجام شده در باغات زیتون است.
وی مبارزه با آفت مگس زیتون در سطح دو هزار و پانصد وده هکتار در کانونهای آلوده به روش طعمه پاشی لکه ای با مصرف چهار هزار و هشتصد وچهل  لیتر پروتئین هیدو لیزات و چهارصدوپنجاه  لیز سم از محل اعتبارات دولتی و همچنین توزیع صدوسی ویک  هزار ودویست کارت زرد بصورت یارانه ای به زیتونکاران منطقه طارم سفلی را از دیگر اقدامات در باغات زیتون برشمرد.
وی تاکید کرد: تشکیل کارگاههای آموزشی برای کارشناسان و باغداران و همچنین چاپ بنر و پوستر آموزشی و نصب آن در روستاهای زیتون خیز نیز نقش مهمی در کنترل آفت مگس زیتون در باغات منطقه داشته است.
منبع:خبرگزاری صداوسیماجستجوی پیشرفته

جستجوی پیشرفته به صورت موقت در دسترس نمی‌باشد.