سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۴ مهر ۱۴۰۰

دولتخانه صفوی قزوین ثبت جهانی می شود - نمایش محتوایی خبر

 

 

دولتخانه صفوی قزوین ثبت جهانی می شود

دولتخانه صفوی قزوین ثبت جهانی می شود


معاون میراث فرهنگی کشور قول داد: دولتخانه صفوی قزوین به عنوان اثر مهم تاریخی ثبت جهانی  و مرمت و بازسازی می شود.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ محمد حسن طالبیان امروز در دیدار با استاندار قزوین افزود: اجرای این پروژه نیز مانند دیگر پروژه های با اهمیت تنها با عزم، اراده و همدلی ملی امکان پذیر خواهد بود.
وی عنوان کرد: مرمت و احیای بافت های تاریخی در جذب توریست و ارز آوری برای مناطق کشور از اهمیت زیادی برخوردار است، ولی در ساماندهی این اماکن و بناها بایستی قدمت آنها حفظ شود و بر اساس شیوه های متداول در دنیا صورت گیرد تا در لیست آثارجهانی ثبت شود.
به گفته طالبیان اجرای این پروژه با مشارکت دستگاه های مربوطه امکان پذیر خواهد بود و شهرداری و میراث فرهنگی بایستی همراهی مناسبی در این خصوص داشته باشند.
معاون میراث فرهنگی کشور افزود: دولتخانه صفوی قزوین به عنوان یک الگوی ویژه و مهم تاریخی مد نظر است که پس از مرمت می بایست به مقصد گردشگری تبدیل شود و به عنوان الگوی ویژه و مهم در قزوین مطرح گردد تا در مراحل بعدی به استان های اصفهان ویزد نیز تسری یابد.
وی در خصوص احیا و مرمت خانه های مسکونی تاریخی قزوین نیز گفت: برای احیای منازل مسکونی و تاریخی که در فهرست آثار ملی ثبت شده اند 50 درصد هزینه مرمت توسط سازمان میراث فرهنگی به مالکان پرداخت می شود.