سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

ساخت مستند «حمدالله مستوفی» در شبکه قزوین - نمایش محتوای روابط عمومی

 

 

ساخت مستند «حمدالله مستوفی» در شبکه قزوین


بگفته مدیر دفتر و روابط عمومی صدا و سیمای مرکز قزوین؛ مستند «دیوان سالار» با موضوع مروری بر زندگی حمدالله مستوفی قزوینی، جغرافیدا ن، مورخ، شاعر و نویسنده ایرانی در شبکه قزوین تولید می شود.
علی رحیمی گفت: این مستند با هدف آشنایی مخاطبان با مفاخر و بزرگان عرصه علم و فرهنگ ایران زمین در راستای الگو سازی برای نسل امروز و همچنین معرفی افرادی که در دفاع از میراث ماندگار این دیار در دوران تاراج مغول در کشور نقش آفرین بودند تولید می شود.
وی افزود: در این مستند سعی خواهد شد تا ضمن بازسازی بخش هایی از زندگی حمدالله مستوفی با شیوه متحرک سازی تصاویر و همچنین بهره گیری از نسخ خطی آثار وی و گفتگو با کارشناسان خبره واقعیت های زندگی ایشان به تصویر کشیده شود.
مدیر دفتر و روابط عمومی صدا و سیمای مرکز قزوین با اشاره به دلایل و ضرورت های ساخت این مستند افزود:  از آنجاییکه حمدالله مستوفی نامی آشنا برای همگان از قدیم بوده و هست، ولی صرفاً نام او معرف مردم و اهالی قزوین می باشد و کمتر کسی شخصیت ایشان را شناخته و با آثار و خدمات وی آشنا است، لذا تولید مستندی که وی را معرفی کرده و قزوین در قرون هفتم و هشتم هجری را به تصویر بکشد ضروری به نظر میرسد.
مستند «دیوان سالار» به تهیه کنندگی و کارگردانی مجتبی یعقوبی، پژوهشگری و نویسندگی احسان مفیدی کیا، تصویرسازی نورا مشکات، وهمچنین دکتر حسن یوسفی به عنوان مشاور هنری در بخش تصویرسازی و محمدعلی حضرتی ها و دکتر عادل فر به عنوان مشاوران تاریخی به مدت 70 دقیقه در شبکه قزوین تولید می شود که برای فصل بهار آماده پخش خواهد بود.
گفتنی است حمدالله مستوفی قزوینی، جغرافیدان، مورخ، شاعر و نویسنده ایرانی قرن هشتم از خاندان مستوفیان قزوین است که مدت ها متصدی حکومت قزوین بودند. وی با عنوان مستوفی و همچنین حاکم قزوین ، ابهر ، زنجان و طارمین  در دستگاه ایلخانان خدمت میکرد. حمدالله مستوفی با تألیف 3 کتاب تاریخ گزیده، نزهت القلوب و ظفرنامه نام درخشانی از خود را در تاریخ و فرهنگ ایران برجای گذاشت. وی متولد سال ۶۸۰ هجری قمری است و وفات او در سال ۷۵۰ ه. ق اتفاق افتاده است.آرامگاه ایشان معروف به «گنبد دراز»  در محله ملک آباد قزوین واقع است.

 شهدای مرکز

سخن بزرگان

پل های ارتباطی با صداوسیمای قزوین

پل ­های ارتباطی با مرکز

روابط عمومی

تلفن گویا: 162

تلفن: 32162112

کد قزوین: 028

پیامک : 30000281

واحد سیما

تلفن: 32162064

پیامک: 30000282

واحد صدا

تلفن: 32162056

پیامک: 30000283

واحد خبر

تلفن: 32162105

پیامک: 30000281

واحد سایت

تلفن: 32162250

نشانی سایت: qazvin.irib.ir

تلفن مرکزی

(تلفنخانه)

تلفن: 4 - 33670070

نشانی مرکز

قزوین، انتهای خیابان نوروزیان، روبروی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره)، صدا و سیمای مرکز قزوین