رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۸

آبشار حمید - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آبشار حمید

Loading the player...

دانلود

آبشار حمید

Falls Hamid

آبشار حمید با ارتفاعی بیش از 25 متر همواره مورد توجه گردشگران ورزشكاران و خانواده بوده؛ آب این آبشار از روستای آبچور سرچشمه می گیرد و پس از چندین كیلومتر و عبور از مناطق مختلف در كوهستان های حمید جلوه ای از زیبایی طبیعت را به رخ بینندگان خود می كشد.

قسمت اعظم شهرستان بجنورد را مناطق کوهستانی و فلات های مرتفع در بر گرفته و از همین رو منطقه آب و هوای معتدل کوهستانی دارد. به طور کلی این منطقه زمستان های سرد و مرطوب و تابستان ها گرم و خشک دارد. بخش بزرگی از شهرستان بجنورد در درۀ رود اترک وسطی قرار گرفته و تحت تأثیر تودۀ هوایی مازندران قرار دارد که به علت داشتن رطوبت موجب سرسبزی و خرمی گیاهان در بهار و تابستان می شود.

رشته کوه کپه داغ در شمال به عنوان مرزی طبیعی بین ترکمنستان و شهرستان بجنورد قرار گرفته و رشته کوه آلاداغ در جنوب غربی بجنورد قرار گرفته است. شهرستان بجنورد به دلیل واقع شدن بر روی گسلهایی با منشاء تکتونیکی از نواحی زلزله خیز استان به شمار می رود. این آبشار در انتهای دره ای پیچ در پیچ صخره ای قرار گرفته كه عبور از آن علاوه بر زیبایی و جذابیت، ریزش آب از دو ستون (كوه) سنگی 25 متری، آهنگی زیبا از نغمه طبیعت را به گوش مخاطبان می رساند تا این امر، عظمت خلقت خداوند را به رخ بكشد.

نوع سنگ های منطقه بیشتر آهکی بوده و سنگ های کنار بستر رودخانه رسوبی و مملو از فسیل می باشند. همچنین پوشش گیاهی منطقه شامل انواع گیاهان دارویی و مرتعی و درخچه هایی مانند انجیر و تمشک می باشد. بهترین فصل بازدید از این منطقه، فصل بهار است. از روستای حمید تا آبشار مسیری بسیار زیبا و منحصربفرد به طول نیم ساعت دارد.

یكی از زیبایی های منحصر به فرد این آبشار انعكاس صدای ریزش آب به طور یك در میان است، اگر از پیچ اول این دره عبور كنید، صدای آب به وضوح و زیبایی تمام شنیده می شود؛ اما در پیچ باریك صخره ای دیگر، این صدا كاملاقطع شده و دوباره در پیچ بعدی صدای آبشار به گوش می رسد.نسیم خنك این دره در تابستان گرما را به زانو درآورده و هوایی مطبوع ایجاد می كند تا گردشگران لذت بیشتری برند.

چشمه جوشان و حوضچه های كوچك سنگی فراوانی در میان و اطراف دره ایجاد شده كه آب گوارا و خنكی را پیشكش گردشگران می كند. در اطراف این آبشار، درختان برافراشته انجیر و بوته های پربار تمشك وحشی به وفور دیده می شود كه مزه میوه های شیرین آن تا چند ساعت بر زیر زبان گردشگران باقی خواهد ماند.

یكی از زیبایی های دیگر این منطقه وجود اتاقی دوار سنگی روی صخره ای است كه به گفته اهالی روستا در گذشته فردی در آنجا زندگی می كرده؛ اما اكنون مامن گردشگران در روزهای بارانی شده است. وجود آبشار حمید رونق زیادی به كشاورزی مردم روستای حمید و روستاهای اطراف بخشیده، باغات و مزارع سرسبز روستای حمید در تابستان و حتی در خشكسالی های اخیر كمترین گزند را دیده اند.