رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۸

ابو ثمامه صائدی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

ابو ثمامه صائدی

Loading the player...

ابو ثمامه صائدی

Abu Somameh sadi

عمر بن عبدالله بن کعب صاعد از اهالی کوفه و شخصی با نفوذ و محترم در آن شهر بوده است. ابوثمامه از تابعین (یاران امام امیرالمومنین علیهالسلام) بوده و در جنگهای بسیاری امام علی علیه السلام را یاری کرده بود. او پس از آن در یاری امام حسن مجتبی علیه السلام کوشید و از اصحاب آن حضرت نیز بود. ابوثمامه در کوفه با سفیر امام حسین علیه السلام بیعت کرد.

او از شیعیان سلحشور و از یاران شجاع و بیدار مسلم بن عقیل در مبارزات کوفه بود، چنان که مسلم بن عقیل او را مسئول امور مالی خود کرده بود تا که سلاح برای رویارویی با ابن زیاد فراهم کند. ابن زیاد پس از ورود به کوفه، بر شیعیان سخت گرفت و در نهایت کار به شهادت مسلم انجامید.

پس از آن بود که ابوثمامه از دیدهها پنهان شد؛ اما عبیدالله بن زیاد سخت به دنبال او بود تا این که او از کوفه متواری شد و به سمت امام حسین علیه السلام حرکت کرد. نافع بن هلال جملی نیز او را همراهی میکرد. نافع در بین راه با او برخورد کرده بود. سرانجام، هر دو به سلامت خود را به کاروان امام حسین علیه السلام رساندند و با خون سرخ خود، به حمایت از امام خویش پرداختند.

از ابومخنف نقل شده: روز عاشورا و نزدیک زوال ظهر بود، ابوثمامه متوجه خورشید شد که از وسط آسمان در حال گذر است، ولی آتش جنگ برافروخته است، به امام حسین علیه السلام گفت: ای اباعبدالله! جانم فدای جان شما، من این گروه را میبینم که به شما نزدیک شدهاند. به خدا قسم، شما شهید نخواهید شد، تا این که من پیش از شما شهید شوم.من علاقهمندم در حالی که این نمازم را که وقت آن فرا رسیده است با شما به جای آورم و خدای را ملاقات کنم.

آنگاه امام سر به آسمان بلند کرد و فرمود: شما نماز را یادآوری کردی، خداوند تو را از نمازگزاران و اهل ذکر قرار دهد. ابومخنف گزارش کرده: نماز تمام شده بود و ابوثمامه با امام نماز گزارده بود. او که به امام حسین علیهالسلام عرض کرد: ای اباعبدالله! من عجله دارم تا که به دوستانم ملحق شوم. برایم ناخوشایند است که بمانم و شما را تنها ببینم در حالی که یاران شما کشته شده باشند. امام حسین علیه السلام به او فرمود: پیش رو که ما به زودی به شما ملحق خواهیم شد.

ابوثمامه وارد میدان نبرد شد و نبرد سختی کرد تا آن که مجروح شد، پسرعموی او قیس بن عبدالله صاعدی در سپاه ابن سعد حضور داشت. او با ابوثمامه دشمنی دیرینه داشت. و قیس با ابوثمامه درگیر شد و او را به شهادت رساند.ابوثمامه صاعدی در زیارت ناحیه مقدسه و رجبیه مورد سلام قرار گرفته است. او در ظهر روز عاشورا نیز مورد دعای امام حسین علیه السلام قرار گرفته بود.