جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

استاد منصور غلامی وناشی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

استاد منصور غلامی وناشی

استاد منصور غلامی وناشی

Master Mansour Gholami Vanashi

منصور غلامی وناشی از جمله کوهنوردان شجاع ودلیری است که توانسته بارها قله های بلند ومرتفع کشور- آسیا- هیمالیا را در نوردد.کوهنوردی که برای اولین بار تکواندو را به قزوین آورد، مردی که با روحیه بلند واراده فولادی وگامهای استوار دربین کوهنوردان معروف به ببر کوهستان لقب دارد. غلامی در سال۱۳۳۸ در یکی از روستا های منطقه الموت در دامنه قله سیالان قزوین به دنیا آمد.کوهنوردی را از دوران  طفولیت بر فراز رشته کوههای البرز وسیالان شروع کرد.منصور غلامی با ۴۶ سال سن , اهل منطقه الموت از توابع قزوین است وی دو فرزند دختر و یک پسر , خود و خانواده اش را نیز با ورزش پیوند داده است .

غلامی ورزش را از سال ۱۳۵۵ با رشته تکواندو آغاز کرد و با کسب تجربه و مدارک مربیگری و داوری از فدراسیون تکواندوی کشور در سال ۱۳۶۲ بعنوان پایه گذار تکواندو در استان قزوین وارد عرصه جدیدی از ورزش شد وی شاگردان زیادی در سطح تیم ملی تربیت کرد و در حال حاضر به عنوان مسوول هیئت تکواندوی سپاه منطقه قزوین , هیئت شهر محمدیه و مسوول کمیته فنی هیئت استان قزوین فعالیت دارد.

منصور از بدو طفولیت در روستای کوهستانی کینه خاز الموت , در ارتفاعات ۴۲۵۰ متری سیالان با طبیعت انس گرفت و علاقه مندی شدید وی به طبیعت باعث گردید در سال ۱۳۶۱ به ورزش کوهنوردی حرفه ای روی آورده و زیر نظر مدرسین خود محمدرضا حیدری و تقی سیمیاری تجربه کسب کرد.

او با گذراندن دوره های آموزشی (کوهپیمایی , سنگنوردی , یخنوردی و امداد نجات ) زیر نظر فدراسیون و هیئت های کوهنوردی , فتح اکثر قلل ایران در زمستان همچون : دماوند , علم کوه , سبلان , دنا , زردکوه , خشچال , سیالان , شاه البرز , سفیدکتور , و عبور از خط الراس قله دماوند تا سیالان در ۱۸ روز و بازگشایی مسیرهای جدید همچون کشف و بازگشایی دره ناشناخته گرمدره با وجود ۵۰ آبشار خروشان با ارتفاعات بالا از مسیر الموت به تنکابن تنها تعدادی از افتخارات اوست .

وی پس از طی دوره ها و تست های صعودهای بلند در سال ۱۳۸۱ در قالب تیم کوهنوردی کارگران کشور به قله ۵۱۳۷ متری آرارات در کشور ترکیه صعود کرد و در ادامه با تلاش و پشتکار فراوان یک سال بعد قلعه ۶۴۰۰ متری ماربل وال در کشور قزاقستان را فتح کرد و در ادامه در صعود اخیر خود در سال جاری به قله ۷۱۳۴ متری لنین در کشور قرقیزستان گام نهاد.

از دیگر فعالیتهای منصور غلامی پیگیری ساخت پناهگاهی در جبهه جنوبی قله سیالان به همت هیئت کوهنوردی قزوین می باشد و در حال حاضر درصدد ساخت جانپناهی در قله ۴۱۵۰ متری خشچال است .

این مرد خستگی ناپذیر کوه در راه اهداف بشر دوستانه نیز در قالب تیم امداد و نجات در زلزله لوشان , آوج و الموت حضور فعال داشته و بارها جان خود را برای نجات کوهنوردان حادثه دیده در کوهستانها به خطر انداخته است . این کوهنورد آخرین بار برای حمل جسد مرحوم حسن زرافشان (مربی سنگوردی قزوین ) از ارتفاعات تخت سلیمان در زمستان و حمل جسد مرحوم حسن قدقچی از ارتفاعات ۶۰۰۰ متری قله لنین در قرقیزستان فعالیت چشمگیری از خود نشان داد.

منصور غلامی اکنون به عنوان مسئول هیئت های کوهنوردی الموت و سپاه قزوین و کارگران قزوین , گروه رودبار الموت و مسوول کمیته جانپناه سازی و کمیته شهرستانها در هیئت کوهنوردی استان قزوین و مسوول کمیته فنی کارگران مشغول بنحو شایسته فعالیت دارد و خود را برای صعود قله ۷۴۵۰ متری موستاک آتا در چین آماده می کند؛ وی در نظر دارد در آینده نزدیک قلل هشت هزار متری هیمالیا را هم در زیر گامهای خود احساس کند.جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
با سلام، اخیرا متوجه شدم پنجه نیرومند چنگال مرگ... شهسراب ۱۳۹۸/۰۸/۲۷ ۱۵:۲۶
سلام و خسته باشید ممنون از معرفی مشاهیر استان... علیرضا محمدی پور ۱۳۹۴/۰۷/۷ ۱۱:۳۳

شهسراب
با سلام، اخیرا متوجه شدم پنجه نیرومند چنگال مرگ موفق به شکار ببر کوهستان مرحوم منصور شده و هم اینک نیز درمعیت بزرگان واکابر زمان زیر سایه معصومین علیهم السلام با جنتیان محشورباشد.انشاءالله. او مردی بود با اراده، نیرومند، وهمچون کوهستان های الموت سرسخت و مقتدر.کمتر انسانی در این عصر همانند ایشان وجودداشته باشد، با وجود مسئولیت های متعددبسیار خاکی ومتواضع بودند. واقعا جای تاسف وصد حیف دارد نبودشان .جایگاه ایشان در میان کوهنوردان این آب و خاک همواره متمایز بوده وخاطره چهره شاد و زبان شیوایشان فراموش شدنی نیست. خدایش رحمت کند.
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۸/۰۸/۲۷ ۱۵:۲۶
علیرضا محمدی پور
سلام و خسته باشید
ممنون از معرفی مشاهیر استان قزوین به خصوص بزرگان ورزش استان قزوین
امید است که این رویه به همین صورت ادامه داشته باشد. با تشکر
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۴/۰۷/۷ ۱۱:۳۳