سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

امامزاده اباذر(ع) (سه فرسخی) قزوین - نمایش محتوای نوروز

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

امامزاده اباذر(ع) (سه فرسخی) قزوین

Loading the player...

دانلود

امامزاده اباذر(ع) (سه فرسخی) قزوین

Abazar Holy Imam (three milestone) Qazvin

امامزاده اباذر (ع) از نوادگان امام جعفر صادق (ع) در 17کیلومتری شمال شرقی بخش مرکزی قزوین و در میان بافت مسکونی روستای دربند در ناحیه‌ای کوهستانی و خوش آب و هوا قرار دارد.

این بنا از سنگهای کوهی ساخته شده و با گنبد دو پوش آجری پوشش داده شده است. گنبد دوپوش بقعه دارای نقوش هندسی زیبایی می باشد  و حرم و شبستان بنا دارا کاشی های رنگارنگی است که معماری خاصی را به آن داده است و بنا بر طرح و پخت آن می توان این کاشی ها را از آثار دوره قاجار دانست. علاوه بر ضریح، در کنج بقعه سنگ قبری به ارتفاع تقریبی چهل سانتی متر به صورت سکو قرار دارد و دارای کتیبه کنده کاری شده دوره ایلخانی است.

ورودی بقعه در سمت شرق است و در طرفین آن سنگ های منقش به کتیبه بسیار نفیسی قرار دارد. در دو طرف ورودی دو شباک سنگی با گره بندی قرار گرفته اند که یکی از آن ها دارای کتیبه است. بقعه شبیه بناهای دوره صفویه است و می توان نتیجه گرفت که بنای اولیه دوره ایلخانی که احتمالا بسیار زیبا و باشکوه بوده به علت ویرانی و تخریب در دوره صفویه باز سازی شده و کتیبه های آن روی بنای جدید نصب شده است. کاشیکاری گنبد و داخل بقعه نیز در زمان قاجاریه انجام گرفته است.نوا و نمای نوروزی

  • عنوان اثر : نوروز مهدوی
  • خواننده : گروه تواشیح بین المللی تسنیم
  • تنظیم کننده : دانیال دفتری
  • مدت زمان : ۰۳:۴۸