جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

امامزاده اسیری(ع) - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

امامزاده اسیری(ع)

Loading the player...

امامزاده اسیری (ع)

Shrine captive (AS)

آستان امامزاده اسیری(علیه السلام) در شهرستان بم، بخش مرکزی، شهر بم، خیابان طباطبایی واقع شده است و از زیارتگاه های مشهور شهر بم و استان کرمان به شمار می آید. بنای قدیمی ساختمان بقعه تخریب و بنائی جدیدی باگنبد کاشی کاری شده ساخته شده و ضریحی فلزی برروی قبر امامزاده نصب گردیده است.ضریحی که برروی  قبر واقع شده چوبی میباشد ولی در آینده نچندان دور ضریح جدید فلزی جایگزین می گردد.

نسب شریفش بایک واسطه به امام حسن مجتبی (علیه السلام) می رسد .اوسیدی جلیل القدر ودیندار بود .وی معروف به (علی الخیر) است. اوخواهری دارد بنام فاطمه که همسر معاویه بن عبدالله الجواد بن جعفر الطیار بن ابی طالب(علیه السلام) بود. هنگامیکه عبدالله بن معاویه به سال 126 هـ.ق در کوفه قیام نمود و سپس شهرهای اصفهان- شیراز- جبل و حلوان را متصرف شد.

برادر خود علی بن معاویه (خواهرزاده علی بن حسن مثنی) را امیر منطقه کرمان نمود علی نیز به همراه علی بن معاویه به کرمان مهاجرت کرد وسپس جهت نظم امور کرمان به شهرهای آن مسافرت نمود تا اینکه بر اثر توطئه خوارج در بم به شهادت نایل می آید. چنین مشهور است که پس از دستگیری علی بن حسن مثنی توسط حاکم بم دستور قتل وی صادر می شود.

پس از شهادت رساندن این سید حسنی جسدش را به دار می آویزند. بدن مطهر مدتی بالای دار بود تا اینکه طایفه ای به نام چیت ساز شبانه او را از دار پایین آورده و در همین محل دفن می نمایند. محل دفن این امامزاده سابقا باغی بوده که اسرا را در آن نگهداری می کردند. گویا به همین دلیل این امامزاده را اسیری خوانده اند. 

زیارت نامه: السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد.

تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.