سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

امامزاده آمنه خاتون (س) - نمایش محتوای نوروز

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

امامزاده آمنه خاتون (س)

Loading the player...

دانلود

امامزاده آمنه خاتون (س)

Shrine Amina Khatoon (sa)

بقعه امامزاده آمنه خاتون يا امينه خاتون یکي از زيارتگاههاي شهر قزوين  مي‌باشد. اهالي از او به عنوان دختر امام جعفرصادق (ع) ياد مي‌کنند ولي در برخي منابع او را دختر امام موسي کاظم (ع) معرفي کرده‌اند.

 اين بنا متعلق به دوره صفويه در ميان گورستان محله پنبه ريسه شهر قزوين واقع شده است. شکل ظاهري آن مخروطی شکل و قسمت پايين بنا از سنگهاي صاف و روسازي آن از کاشيهاي رنگارنگ مي‌باشد. در ورودي آن رو به جنوب است و در گوشه ای از حرم یک صندوق کوچک  قرار دارد.

در اين مقبره چاه عميقي است که عمق آن متجاوز از چهل متر است. در گذشته  مردم براي حوائج خود عريضه به نام حضرت صاحب‌الزمان (عج) مي‌نوشتند و به آن چاه مي‌انداختند.

شکل هسته اصلي حرم هشت ضلعي است و در بدنه هر ضلع طاقنمايي با قوس کليلي (يک نوع قوس کم خيز ايراني بدون تيزِي) اجرا شده است. پوشش بقعه به ياري کاربنديهاي ميان قوسها به شکل ستاره‌اي هشت پر است.محراب آن دارای تزئینات مقرنس می باشد و درون بقعه تنها یک پنجره مشبک گچی زیبا قرار دارد.

 در نماي خارج، بقعه به صورت يک برج استوانه‌اي شکل که گنبدي بر فراز آن است ديده مي‌شود. نماي شمالي بنا روشنگر آن است که بعد از ساختن برج استوانه‌اي شکل در دو جانب آن دو واحد ديگر بنا کرده‌اند. بناي جانب راست يا شرقي رواق مستطيل شکل است که سقف آن به کمک قوسهاي آجري پوشيده شده است و بخشي از بدنه استوانه‌اي بقعه در آن ديده مي‌شود.

رواق مزبور از افزوده‌ هاي دوران قاجار است که از آن با ورودي کم ارتفاعي به بقعه راه مي‌یابند اطراف آن را با قطعه سنگهايي نظير نماي استوانه‌اي خود بقعه پوشش داده اند. در جانب غرب نيز در چند دهه پيش شبستان مستطيل شکلي ساخته‌اند که همچنان قسمتي از ديوار بدنه استوانه‌اي شکل بقعه در آن ديده مي‌شود.

در نماي بخش مرکزي بدنه گنبد در دو رديف نخست با آجرهاي لعابدار و در بالاي آن به بلندي 80 سانتي متر با کاشي هفت رنگ و نگاره‌هاي گياهي، تزئين شده است.در صحن چند قبر قديمي هنوز برجاي مانده است که دو سنگ قبر با تاريخهاي 1140 و 1183 هـ.ق شناسايي شده است.نوا و نمای نوروزی

  • عنوان اثر : نوروز مهدوی
  • خواننده : گروه تواشیح بین المللی تسنیم
  • تنظیم کننده : دانیال دفتری
  • مدت زمان : ۰۳:۴۸