سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۳ تیر ۱۴۰۰

امامزاده قاسم(ع) مهدیشهر - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

امامزاده قاسم(ع) مهدیشهر

Loading the player...

دانلود

امامزاده قاسم(ع) مهدیشهر

Holy Qasim (AS) Mehdishahr

در منطقه زیارت شهرستان مهدیشهر امامزاده ای وجود دارد که بنام امامزاده قاسم بن موسی بن جعفر (ع) معروف است. امامزاده قاسم بن موسی بن جعفر (ع) از نوادگان امام جعفر صادق (ع) و فرزند امام موسی کاظم (ع) و از برادران امام رضا (ع) می باشد.بنا به روایات و باور افراد محلی ٬ ایشان مسافر بوده و در حدود 800 سال پیش از کربلا یا نجف عازم مشهد مقدس (طوس قدیم ) برای زیارت بارگاه برادرش امام رضا (ع) بوده است.

در 800 سال پیش جاده ابریشم از مهدیشهر می گذشت و به همراه امامزاده قاسم (ع) ساربان هایی نیز بوده اند.ایشان در منطقه امام زینعلی مهدیشهر بر اثر بیماری فوت می کند و در شب ساربان ها خواب می بینند که باید ایشان را روی شتر بگذارند و هر جا که شتر به زمین نشست جنازه امامزاده قاسم بن موسی بن جعفر (ع) را غسل کنند و در آنجا دفن کنند. . صبح ساربان ها به راه می افتند و جنازه امامزاده را بر روی شتر می گذارند و به راه می افتند و در منطقه زیارت مهدیشهر شتر می ایستد و در آنجا جز نیزاری کوچک نبوده است و ساربان ها می بینند که نمی توان جنازه را شست و غسل داد.

ساربان ها در شب خواب میبینند که اگر آن نیزار کوچک را با دست کنار بزنند آب بیرون می آید و با آن آب می توانند وی را غسل داده و جنازه را سوار شتر کنند و هرجا که شتر ایستاد او را دفن کنند. در صبح روز بعد ساربان ها به مکان مورد نظر می رسند و می بینند که فقط یک نیزار کوچک در آنجا هست و آنها همان چیزی را که در خواب دیده بودند را انجام می دهند و آبی بیرون می آید و با آن امامزاده قاسم بن موسی بن جعفر (ع) را غسل می دهند و دفن می کنند. آن آبی را که توسط آن امامزاده را غسل دادند این مکان بعدها سرچشمه زیارت نام گرفت.

و در ماه محرم دسته جات مذهبی نخل امام حسین (ع) را در آنجا به قول معروف حیدری می کنند و معتقد هستند که این آب معجزه ای است. در خصوص زمان فوت ایشان تاریخ دقیقی در دست نیست. بنای امامزاده در سال 943 هجری شمسی در دوره صفویه به دست هنرمندان ماهر ایرانی ساخته شده است که در تاریخ 25/12/76 طی شماره 3548 به ثبت آثار ملی سازمان میراث فرهنگی در آمده است. مصالح به کار رفته در ساخت بنا و گنبد آن گچ و خاک بوده است که قدمت گنبد آن با نمای مسجد امام سمنان برابری دارد٬ لازم به ذکر است مساحت ان مکان 1200 متر مربع فضای سرپوشیده و 400 متر محوطه دارد.

اولین ضریح مطهر چوبی بوده لکن به واسطه همت مردم و بانیان خیر از جمله شخصی به نام آقای خیرخواهان ضرح فولادی در سال 77 جایگزین ضریح قدیمی گردید. در حال حاضر این بقعه دارای چند اطاق – دالان و ایوان و صحن و دو گنبد می باشد که گنبد اول عنوان مسجد و گنبد دوم ضریح مطهر در آن قرار گرفته است که ارتفاع ساقه های گنبد اصلی 4/2 متر می باشد. همچنین با هدف توسعه حرم مطهر امامزاده قاسم بن موسی بن جعفر (ع) این مکان معنوی مقدار تقریبی 202 متر مربع از پلاک 2177 همجوار حرم خریداری شده که پس از انجام مراحل قانونی اقدام به طرح توسعه و نوسازی می گردد.