رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

امامزاده محمد طاهر (ع) آوج - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

امامزاده محمد طاهر (ع) آوج

Loading the player...

دانلود

امامزاده محمد طاهر (ع) آوج

Shrine Mohammad Taher (AS) Avaj

بقعه این امامزاده در مرکز شهر آوج، در خیابان قائم واقع شده است. بنایى هشت ضلعى و قدیمى است که هر یک از اضلاع آن 4 و ارتفاع آن 5 متر است. بر بالاى بقعه، گنبدى عرقچینى قرار دارد که قطر آن 5 و ارتفاع آن حدود 3 متر است. در هر یک از اضلاع، یک تو رفتگى کوچکى به عنوان صفّه ایجاد شده و شالوده بنا از سنگ لاشه و ملات گچ ساخته شده و در سالیان اخیر آجرکارى گشته است.

دور بناى قدیم را ساختمانى به ابعاد 20×20 متر ساخته ‏اند که داراى چندین درِ ورودى و پنجره در جهات مختلف است و قصد توسعه بناى قدیم را دارند. در جنوب بقعه، حسینیه بزرگى قرار دارد که در طرح توسعه حرم، جزو صحن و زائر سرا قرار خواهد گرفت.

براى ایجاد طرح توسعه، بیش از نه منزل مسکونى در پیرامون بقعه به متراژ حدود دو هزار متر مربّع باید خریدارى شود که با نذورات و کمک مردم در حال انجام است.

دکتر پرویز ورجاوند درباره این زیارتگاه مى ‏نویسد: «در یکى از کوچه ‏هاى آوج امامزاده ‏اى قرار دارد که پس از زلزله سال 1340 تعمیرات کلى در اطراف آن صورت پذیرفته و اطاقها و تالارهایى گرداگرد آن افزوده شده است، به نحوى که در حال حاضر بناى مزبور به صورت بناى تازه سازى می ‏نماید.

ولى قسمت اصلى بناى امامزاده مربوط به قرنهاى گذشته است. در بالاى در ورودى بقعه در داخل، بر روى قطعه سنگى کتیبه ه‏اى کنده شده که تاریخ تعمیر مجدد بنا را در سال 1109 هجرى یاد می نمایند.

طرح بنا در خارج به صورت چهار ضلعى است، نحوه بر پا داشتن طاق نماها و اختلاف عمده هر یک از آنها در این بنا جالب توجّه است. به اعتقاد ما شخصیّت مدفون در این بقعه  محمّد ابوطاهر بن زیدالنقیب بن جعفر القاضى بن احمد ابى على بن الحسن القاضى بن زید بن عبداللّه‏ بن قاسم الادیب بن عبداللّه‏ الجواد بن جعفر الطیّار علیه ‏السلام مي باشد که از سادات بنى جعفر الطیّار در قرن چهارم و پنجم هجرى قزوین بوده و به علوّ مقام و عظمت شأن متّصف بوده است. وى برادر امامزاده هاشم مدفون در روستاى کردوجین می باشد.