جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

امامزاده هود (ع) - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

امامزاده هود (ع)

پلان بنا دوازده ضلعى و از آجر ساخته شده است. اندازه خارجى هر ضلع از وسط جرز تا جرز ديگر تا ۲۳۶ سانتى‌متر و دهانه طاق ‌نماهاى وسط هر ترک ۱۶۰ سانتى‌متر است. ابعاد هر ضلع از يک نبش تا نبش ديگر ۱۶۸ سانتى‌متر و ابعاد داخلى آن بيش از ۸۶ سانتى‌متر است.
بنا داراى دو در شمالى و جنوبى است که در جنوبى آن، اينک بسته شده است. ظاهر بنا، گنبدى مخروطى شکل داشته که تخريب شده و اينک سقف ضربى آن باقى مانده است. کف برج که سرداب در آن قرار دارد، با تيرهاى چوبى پوشيده شده است. آثار اندکى از تزئينات کاشى‌هاى لاجورى برج مشهود است و نشان مى‌دهد که بنا در زمان آبادانى ظاهرى زيبا داشته است.
زیارت نامه: السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
امامزاده هود مربوط به دوره ایلخانی است و در شهرستان رزن، بخش قروه در جزین، روستای ینگی قلعه واقع شده و این اثر در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۲۷ با شماره ثبت ۳۶۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.