حمایت از کالای ایرانی | سه‌شنبه، ۲۸ اسفند ۱۳۹۷

انسداد و اصلاح مصرف 893 حلقه چاه غیرمجاز در استان قزوین - نمایش محتوایی خبر

 

 

انسداد و اصلاح مصرف 893 حلقه چاه غیرمجاز در استان قزوین

انسداد چاه های غیر مجاز

 

 

 

 

انسداد و اصلاح مصرف 893 حلقه چاه غیرمجاز در استان قزوین

خبرگزاری صدا و سیما-قزوین؛مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین گفت: از ابتدای اجرای عملیات نجات آبخوان دشت قزوین از سال گذشته تاکنون 893حلقه چاه غیرمجاز در استان قزوین مسدود، تقلیل و اصلاح مصرف شده است.
حمید قزوینی افزود: از مهر ماه سال 93 تاکنون 551 حلقه چاه انسداد، 190 حلقه تقلیل و 152 حلقه چاه اصلاح مصرف شده است که با این اقدام 150 میلیون متر مکعب در مصرف ذخایر سفره های آب زیرزمینی صرفه جویی شده است.
وی با بیان اینکه سفره های آب زیرزمینی در صورت خشک شدن حتی با تغذیه مصنوعی نیز قابل احیا نیستند، اظهارکرد: با نصب کنتورهای هوشمند آب روی چاه ها، می توانیم 131 میلیون متر مکعب در برداشت از منابع آبی استان صرفه جویی کنیم که این امر در کاهش روند افت ذخایر آبی استان موثر است.
قزوینی، روند ناصحیح مصرف آب در کنار مشکلات ناشی از خشکسالی سالهای اخیر، برداشت غیرقانونی از چاه های غیرمجاز و حتی اضافه برداشت از چاه های دارای پروانه، موضوع نگران کننده ای است که جلوگیری از آن همراهی و مشارکت سایر دستگاه ها را می طلبد.
وی در ادامه طول رودخانه های استان را دو هزار و 800 کیلومتر اعلام و اظهارکرد: تمامی بستر رودخانه ها متعلق به دولت است و شرکت آب منطقه ای نماینده حاکمیتی از سوی وزارت نیرو در نظارت بر حریم و بستر رودخانه است.
قزوینی خاطرنشان کرد: هرگونه استفاده از حریم رودخانه ها باید با نظارت و موافقت این شرکت صورت گیرد و در این راستا با همکاری دستگاه قضایی از اسفند سال گذشته تاکنون با هرگونه ساخت و ساز غیرمجاز برخورد لازم شده است.
مدیرعامل آب منطقه ای استان قزوین گفت: در سه ماه گذشته بیش از 60 مورد تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم رودخانه های استان با همکاری دستگاه قضایی و نیروی انتظامی صورت گرفته است.
سالانه دو میلیارد و 650 میلیون مترمکعب آب به صورت سطحی و زیرزمینی در استان بهره برداری می شود که دو میلیارد مترمکعب آن به آب های زیرزمینی از چاه، چشمه و قنات اختصاص دارد و 650 میلیون متر مکعب آن نیز مربوط به آب های سطحی و جاری است.
در حال حاضر 250 میلیون متر مکعب مازاد برداشت آب از منابع زیر زمینی استان انجام می شود که تداوم این روند آینده نگران کننده ای را ترسیم می کند.جستجوی پیشرفته

جستجوی پیشرفته به صورت موقت در دسترس نمی‌باشد.