رونق تولید ملی | دوشنبه، ۶ خرداد ۱۳۹۸

انقلاب اسلامي از نگاه ديگران - نمایش محتوای دهه فجر

 

 

انقلاب اسلامي از نگاه ديگران

اسقف كاپوچي ـ از علماي مسيحي فلسطين: 
انقلاب ايران يك انقلاب بي نظير است. پيروزي ايران بر بزرگ ترين قدرت هاي جهان به خاطر ايمان نيرومند مردم به خدا و رهبري امام خميني رحمه الله بود. ما عرب ها بايد از انقلاب اسلامي عبرت بگيريم. 
مولانا بشيرالرحمن ـ از رهبران مسلمانان اهل سنت پاكستان: 
هر روز كه از انقلاب شكوهمند اسلامي ايران مي گذرد، مردم پاكستان علاقه بيشتري به آن پيدا كرده و شيفته اين انقلاب مي شوند. ملت مسلمان ايران به رهبري امام خميني رحمه الله جهت زنده كرده اسلام و پياده نمودن احكام اسلام و رها شدن از يوغ امريكا انقلاب كرده است. ما امام خميني رحمه الله رهبر انقلاب اسلامي ايران را دعا مي كنيم، چون ايشان راهي را به مسلمين جهان نشان داد تا آن را پيموده و به هدف خود كه نجات يافتن از زير يوغ ابرقدرت هاست، برسند.
سيدمحمدحسين فضل الله ـ رهبر شيعيان لبنان: 
انقلاب اسلامي ايران صادق بوده و پيروزي آن خط جديدي در حركت سياسي منطقه به وجود آورده است. اين انقلاب به تمام مسلمانان و به تمام مستضعفين در سراسر دنيا تعلق دارد. 
مارگارت تاچر ـ نخست وزير سابق انگليس: 
ما غربي ها در دهه 1980 از وسايل جنگي و ابزار نظامي شوروي و اقمارش واهمه نداريم؛ زيرا اگر بلوك شرق و اعضاي پيمان ورشو مجهز به سلاح هاي نظامي بوده و به ادوات مخرب و ويران گر مسلح باشند، ما نيز به سلاح هاي مدرن مسلح و مجهزيم، ليكن از حضور فرهنگ اسلامي انقلاب ايران مي ترسيم.
برونوكراسيكي ـ صدراعظم سابق اتريش: 
من از شخصيت هاي مذهبي و ديني نيستم. ولي مي توانم اين مسأله را بگويم كه انقلابي كه در ايران رخ داده است، موجب علاقه بيشتر به اسلام در خارج از جهان اسلام شده است و روشنفكران دنيا به دليل علاقه اي كه به اسلام پيدا كرده اند، توجه خود را به انقلاب اسلامي معطوف داشته اند مي توان گفت اين انقلاب در خارج از جهان اسلام، نفوذ فراواني كرده است.
حافظ اسد ـ رييس جمهور سابق سوريه: 
انقلاب اسلامي ايران براي تمام منطقه يك پيروزي است... انقلاب اسلامي ايران، روابط خارجي خود را با امپرياليست ها قطع كرده و پايگاه هاي نظامي بيگانگان را از ميان برداشته و راه سرافرازي در پيش گرفته. رژيم اشغالگر قدس آن چنان از انقلاب اسلامي به وحشت افتاد كه بارها از ارباب خود آمريكا گله كرد كه چرا نمي تواند جلوي تأثير انقلاب اسلامي را كه منجر به پيروزي فلسطين خواهد شد بگيرد.
فيدل كاسترو ـ رهبر انقلاب كوبا: 
آن چه در ايران رخ داده است، يك انقلاب واقعي و مردمي بود. اين انقلاب داراي نيروي عظيمي نيز هست و لازم است كه ما همبستگي و حمايت خود را از آن اعلام كنيم.
حبيب شطي ـ دبيركل سابق سازمان كنفرانس اسلامي: 
انقلاب ايران به همه نشان داد كه اسلام چقدر قدرتمند است و اين كه ايمان مي تواند به مسلمين كمك كند تا به حكومت دلخواه خود برسند. ما مي خواهيم جامعه جديدي بر مبناي اصول اسلامي بسازيم و اميدواريم انقلاب اسلامي ايران مدل و الگوي ما قرار گيرد.
ريچارد نيكسون ـ از رؤساي جمهور اسبق آمريكا: 
آن چه كه انقلاب اسلامي به اثبات رسانده و به دنيا بيان كرده است، اين است كه اسلام شايستگي حاكميت بر جامعه را دارد؛ زيرا كه دين آسماني است. از اين رو در كشورهاي اسلامي عربي تأثير گذاشته است و انقلاب هايي كه هم اكنون در ساير كشورهاي عربي شكل گرفته اند، جز ثمره درخت انقلاب اسلامي چيز ديگري نيست. انقلاب ثمرهاي ديگري نيز دارد كه اثرات آن را در كشورهايي چون تونس، الجزاير، مصر، آذربايجان و كشورهاي استقلال يافته شوروي سابق و ساير نقاط دنيا مي بينيم. اين انقلاب ها نهرهايي هستند كه از سرچشمه جوشان انقلاب اسلامي ايران در نقاط مختلف جهان شاخه شاخه شده اند. انقلاب اسلامي ايران تكرار و تجديد نهضت امام حسين(ع) است.
لئونيد برژنف ـ رهبر شوروي سابق: 
امروز مهم ترين خطر براي كشور ما و تمامي بلوك شرق شوروي هيجان ديني حاصل از انقلاب در ايران است. تجديد حيات اسلام ناشي از انقلاب ايران بزرگ ترين واقعه سياسي قرن بيست است و انقلاب ايران خطري مستقيم براي مرزهاي جنوبي كشور شوروي مي باشد.
هنري كسينجر ـ وزير اسبق امور خارجه آمريكا: 
پيروزي ايران در جنگ، عقايد راديكال اسلامي را، از جنوب شرقي آسيا، تا سواحل اقيانوس اطلس گسترش خواهد داد.
شهيد دكتر فتحي شقاقي ـ دبيركل جنبش جهاد اسلامي فلسطين: 
دنيا بايد بداند كه بازتاب شعارهاي امام خميني رحمه الله در فلسطين در هيچ جاي ديگر دنيا نظيري نداشت. دليل آن اين است كه همان گونه كه امام راحل رحمه الله به زندگي ايراني ها معني بخشيد به زندگي ما در فلسطين نيز چنين مفهومي بخشيد. پيش از او ما در يك حالت يأس و نااميدي به سر مي برديم و معتقد بوديم كه نمي توان اين دشمن مستكبر را شكست داد و رژيم صهيونيستي را از بين برد. امام با به دست آوردن پيروزي اميد را در ما زنده كرد و به اين مطلب ايمان پيدا كرديم كه اسلامي كه توانست شاه را سرنگون كند، مي تواند بقيه شاهان را نيز سرنگون سازد و فلسطين را آزاد نمايد.
محمد امين خليفه ـ رييس مجلس ملي سودان: 
انقلاب اسلامي ايران پرچمدار تجديد حيات اسلامي در اين قرن است. ملت سودان با الهام از ملت ايران قيام نمود و بعد از ده سال از انقلاب اسلامي ايران به نداي دعوت امام خميني لبيك گفت و پرچمدار دفاع از اسلام در قاره ستمديده آفريقا شد.
رابرت موگابه ـ رييس جمهور زيمباوه: 
پيروزي انقلاب اسلامي در ايران، يك پيروزي بزرگ براي نيروهاي انقلاب اقصي نقاط جهان محسوب مي شود؛ زيرا اين انقلاب براي تمام مردم تحت ستم دنيا الهام بخش بوده است. 
  • منبع : کتاب سپیده پیروزی،صادق لیراوی،مرکز پژوهش های صدا و سیما، آذرماه 1379