سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۵ مهر ۱۴۰۰

آیت الله سید حسن موسوی شالی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آیت الله سید حسن موسوی شالی

Loading the player...

آیت الله سید حسن موسوی شالی

Ayatollah Seyed Hassan Mousavi Shali

سید حسن موسوی پور معروف به شالی فرزند سید محمّد به سال 1296 ه.ش در خانواده ی مذهبی و مشهور به فضیلت که اجدادشان با سی و هفت واسطه منسوب به سلسله ی مقدسه ی باب الحوائج، امام موسی کاظم (ع) می باشند دیده به دنیا گشود. مادر گرامی اش در یک رویای صادقه دریافت که کودکش هدیه ی آسمانی است و آینده ی درخشانی خواهد داشت.

وی از آغاز نوجوانی به تحصیل علوم اسلامی روی آورده و با تلمذ از محضر علما و مجتهدین عظیم الشانی،در طی 22سال تحصیل در نجف اشرف ،توانست مدارج علمی را به سرعت طی نموده و باتزکیه ی نفس و مجاهده ی فراوان به درجه ی اجتهاد نائل گردد؛تاجایی که آیت الله بهجت فرموده اند:((اگر می خواهید به چهره ی انسان های بهشتی بنگرید به آقای شالی نگاه کنید.))

مقام والای آیت الله شالی از سویی و تقوای زبانزد ایشان از سوی دیگر، موجب اطمینان و احترام و وثوق عالمان طراز اول جهان اسلام ،در عصر حاضر به ایشان گردیده است و این اطلاعات علمی و وسعت اندیشه ولی جویی ایشان در زمان غیبت حضرت ولی عصر(عج) می باشد.در یکی از مجالس عزاداری،کودکی که مبتلا به صرع است،به زمین می افتد و غش می کند.اطرافیانش سراسیمه و نگران می شوند.

آیت الله شالی که یکی از عزاداران است بر سرکودک حاضر می شود و می گوید:به حق جدم موسی بن جعفر(ع) برخیز.ناگهان کودک چشم باز می کند و می ایستد.حاضران تعجب می کنند.از اومی پرسند چه اتفاقی افتاد؟ کودک جواب می دهد:هرگاه غش می کردم،احساس می کردم چند نفرمی آیند و مرا کتک می زنند.

اما این دفعه آقایی آمد،آنها را کنار زد و به من گفت: یکی از فرزندان ما از من خواست تا تو را کمک کنم.آن گاه مرا خوب کرد و شفا داد.از اسرار زندگی آیت الله بحث تشرف ایشان به مسجد جمکران است.ایشان پس از پیروزی انقلاب اسلامی هرهفته شب های چهارشنبه در هر شرایطی به مسجد مقدس جمکران مشرف می شدند این عمل به مدت23 سال وتا زمان کسالت جسمی ایشان بدون وقفه ادامه داشت و وقتی با اصرار از چگونگی این موضوع سوال شد فقط به ذکراین بیت بسنده نمود:رشته ای برگردنم افکنده دوست می کشد هرجاکه خاطر خواه اوست.

آیت الله شالی از سال 1358ه.ش در مدت 24 سال نمایندگی ولی فقیه و امامت جمعه ی شهرستان تاکستان ،علاوه بر کار تبلیغی گسترده،اقدام به تاسیس مدرسه ی اسلامی شال و تدریس در حوزه و دانشگاه نموده و در پشتیبانی جنگ پیش قدم بوده و مشوق حضور نزدیکان خود درجنگ و دفاع مقدس نیز بوده اند و تاکنون ده ها تن از نزدیکان ایشان به درجه ی رفیع شهادت نائل آمده اند.

علاوه بر این در تشکیل صندوق های قرض الحسنه و کمک به مستمندان و جوانان در امر ازدواج و اشتغال و احداث مدرسه و سایر اقدامات عام المنفعه،خدمات قابل توجهی داشته اند و مدتی هم عضو مجلس خبرگان رهبری بودند.در سال1382 به دلیل سکته ،جسمشان نتوانست روح بلندشان را در ادامه ی این خدمات یاری دهد و افسوس و اندوه دوستداران و مشتاقان ایشان را در پی داشت.