رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

بخش کهک - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

بخش کهک

بخش کهک

Section Kahak

بخش کَهَک یکی از بخش‌های شهرستان قم است که در جنوب این استان قرار دارد و فاصله مرکز بخش (کهک) تا قم ۳۰ کیلومتر است. پیشینه بخشداری کهک به حدود دهه ۱۳۱۰ می‌رسد و از نظر جمعیت بعد از بخش مرکزی در مکان دوم قرار دارد. این بخش دارای دو دهستان کهک و فردو و ۱۸ روستا است.

جمعیت بخش کهک براساس سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۱۴٫۶۴۴ نفر بوده است .

این بخش دارای دو دهستان فردو و کهک است. شهر کهک تنها نقطه شهری این بخش است. این شهر، اقامت‌گاه ملاصدرای شیرازی فیلسوف و حکیم بزرگ اسلامی بوده است. وی به دلیل آزار متعصبان درس خود در شیراز را رها کرد و ۱۵ سال در کهک به گوشه‌نشینی، عبادت، و تفکر پرداخت.

از جمله روستاهای پیرامون آن فردو، وشنوه، دستگرد، تیره، میم، شاه اسماعیل، بیدهند، ورجان، خورآباد، قباد بزن، خاوه، صرم و... هستند.

همچنین نام این بخش مدتی نوفل لوشاتو بود که برگرفته از روستای نوفل‌لوشاتو در نزدیکی پاریس بوده که اقامگتاه آیت‌الله خمینی(ره) برای چند ماه بوده است.

غار کهک که از آثار طبیعی و باستانی استان قم محسوب می‌شود، یکی از زیباترین غارهای این استان است.این غار در 30 کیلومتری جنوب قم واقع شده و شگفتی‌های خاصی از زیبایی‌های طبیعی و تاریخی منطقه را به نمایش گذاشته است.غار کهک در نزدیکی جاده قم - اصفهان و پیمایش آن بدون تجهیزات صخره نوردی تقریبا غیرممکن است.

غار دارای دو دهانه باریک در کنار یکدیگر است که قطر هر کدام تنها به اندازه عبور یک انسان است و ارتفاع آن تا کف غار حدود ۸ متر است، یعنی در همان شروع پیمایش باید یک فرود اجباری برای ورود به غار داشته باشید.

قندیل‌های بسیار زیبا و بلند آهکی به وفور در مسیر دیده می‌شود. در قسمت‌هایی از غار تنها به اندازه عبور بدن یک انسان فضا وجود دارد.

این کوه با ارتفاع 2970 متر در محدوده شهرستان قم، بخش نوفل لوشاتو، دهستان نیزار و در 42 کیلومتری جنوب باختری مرکز شهرستان قم واقع شده است. جهت کوه شمال باختری-جنوب خاوری بوده و قله آن از نظر جغرافیایی در 50 درجه و 47 دقیقه درازای خاوری و 34 درجه و 15 دقیقه پهنای شمالی قرار دارد.

به غیر از مناطق ییلاقی، وجود آثار متنوع در منطقه نشان از قدمت و پیشینه ی تاریخی و فرهنگی شهر کهک دارد و هر یک عامل مهمی برای جذب گردشگران و زائران است. که از جمله آثار متنوع می توان به موارد زیر اشاره کرد :- خانه ملاصدرا- تپه صرم- مسجد صرم- قلعه ی ساسانی سیرو- غار کهک- غار وشنوه- میل میم- چهارطاقی کرمجگان- حمام روستای قبادبزن- آب انبار کهک- آب انبار البرز- امامزاده اسماعیل- امامزاده زینب خاتون (معصومه)- امامزاده سلیمان- امامزاده هادی و مهدی- امامزاده باوره- امامزاده سلطان محمود- امامزاده شاه زیدی- امامزاده شاهزاده عباس- امامزاده شاهزاده ابراهیم- امامزاده فاضل- امامزاده شاهزاده نورعلی- امامزاده شاهزاده اسحاق- امامزاده شاهزاده محسن- امامزاده شاهزاده شهربانو- امامزاده رقیه سلطان.

Loading the player...