جهش تولید | پنج‌شنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۹

برداشت ۱۶۰تن محصولات کشاورزی در دانشگاه آزاد تاکستان - نمایش محتوایی خبر

 

 

برداشت ۱۶۰تن محصولات کشاورزی در دانشگاه آزاد تاکستان

برداشت ۱۶۰تن محصولات کشاورزی در دانشگاه آزاد تاکستان

 

 

 

 

 

برداشت ۱۶۰تن محصولات کشاورزی در دانشگاه آزاد تاکستان

خبرگزاری صدا و سیما-قزوین؛ رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی دانشگاه آزاد تاکستان گفت: بیش از ۱۶۰تن محصولات کشاورزی در سال جاری در دانشگاه آزاد اسلامی تاکستان برداشت شد.
محمد زمانی با بیان این مطلب اظهار کرد: با تلاش مجموعه مرکز تحقیقات کشاورزی واحد در سال جاری، ۵ هکتار از اراضی این واحد به زیر کشت انواع محصولات سیفی شامل گوجه، هندوانه و خربزه رفت و کلیه مراحل طراحی و اجرا آبیاری قطره‌ای با به‌کارگیری مالچ توسط کارکنان و متخصصین این مرکز انجام پذیرفت.
رئیس مرکز تحقیقات واحد تاکستان بابیان اینکه از اسفندماه ۹۳ کشت مزارع با فرآیند پرورش نشاء در سینی‌های نشا در محیط گلخانه‌ای آغاز شد، افزود:مهم‌ترین راهبرد پژوهشی مرکز تحقیقات کشاورزی واحد، به‌کارگیری روش‌های نوین درکشت محصولات زراعی به‌صورت نشاء بود، بر این اساس با برنامه‌ریزی‌های انجام‌گرفته و با هدایت رئیس واحد در گام اول، کشت آزمایشی ارقام جدید و پر بازده هندوانه رقم B۳۲، خربزه رقم ارگون، گوجه‌فرنگی رقم کومودورا آغاز شد.
وی افزود: کلیه مراحل پرورش نشاء، انتقال نشاء به مزرعه و عملیات داشت و برداشت محصول توسط کارکنان مرکز تحقیقات کشاورزی زیر نظر اعضای هیئت‌علمی دانشکده کشاورزی واحد انجام‌گرفته است. به‌کارگیری روش‌های نوین در مدیریت نهاده‌ها  نظیر آب، کود و سموم شیمیایی منجر به کاهش مصرف این نهاده‌ها در مقایسه با روش سنتی شد به‌گونه‌ای که مصرف آب به یک‌سوم و مصرف کودهای شیمیایی و آفت‌کش‌ها نیز به کمتر از ۵۰ درصد کاهش یافت.
زمانی در ادامه با اشاره به اینکه روش به زراعی منجر به بالا رفتن کیفیت محصولات می‌ شود اظهار داشت: ۵۰تن هندوانه، ۳۰تن خربزه، ۸۰تن گوجه‌فرنگی باکیفیت بسیار مطلوب از این مزارع برداشت شد به‌گونه‌ای که در مقایسه با محصولات مشابه تولیدی در منطقه ازنقطه‌نظر استانداردهای کیفی و زیست‌محیطی کیفیت محصولات تولیدشده  واحد کم‌نظیر است.
زمانی در بخش دیگری از سخنان خود به راه‌اندازی مرکز رشد در واحد تاکستان  اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت مربوط به وجود مزرعه، کارگاه‌های تخصصی، ماشین‌آلات، آزمایشگاه‌ها و اساتید مجرب قطعاً شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه کشاورزی از سهم قابل‌توجهی در مرکز رشد جدید واحد برخوردار خواهند بود و مرکز تحقیقات کشاورزی در این زمینه با این دسته از متقاضیان استقرار در مرکز رشد حداکثر همیاری را خواهد داشت. شرکت‌های تازه تاسیسی که در راستای اهداف مرکز تحقیقات کشاورزی اعلام آمادگی نمایند از حمایت ویژه برخوردار خواهند بود.
وی در پایان افزود: از مهم‌ترین برنامه‌ مرکز تحقیقات کشاورزی در واحد تاکستان، توسعه ماشین‌های خودکار کشت نشاء به‌ویژه نشاء چغندرقند است.جستجوی پیشرفته

جستجوی پیشرفته به صورت موقت در دسترس نمی‌باشد.