سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین | شنبه، ۹ مهر ۱۴۰۱

برگزاری جلسه افق عاشورایی در قزوین - نمایش محتوای روابط عمومی

 

 

برگزاری جلسه افق عاشورایی در قزوین


 سنگری در نشست افق عاشورایی در صداوسیما مرکز قزوین گفت: حسین هویت شیعی ونیازمند شناخت عرفان کربلا هستیم دینی ماست باید این ظرفیت را بشناسیم و بشناسانیم و مطالعه دقیق و جامعی از کربلا و عاشورا داشته باشیم.
وی پیشنهاد کرد که در قزوین مرکز مطالعاتی بنام حسن ابن امر تاسیس شود و برای راه اندازی این مرکز ابتدا باید تصویری رسا، روشن، دقیق و کامل از حضرت اباعبدالله داشته باشیم و جهت گیری روشن برای خود ترسیم کنیم.
سنگر ادامه داد: کربلا شگفتی هایی دارد که یکی از شگفتی ها آن این است که همه نسل ها از کودک تازه متولد شده تا پیران و ریش سفیدان در حماسه عاشورا نقش دارند .
وی گفت: برای ترسیم حماسه کربلا نیاز به اضلاع چهار گانه داریم، یک ضلع آن پیام های کربلا که کمتر به آن توجه شده است، بخش دوم درس های عاشورا، ضلع سوم عبرت و ضلع دیگر عرفان است و باید بعد عرفانی کربلا را بیشتر بشناسیم.
مرکز مطالعاتی اسلم بن عمرو تنها شهید ایرانی و قزوینی واقعه کربلا در قزوین راه اندازی می شود
محمدرضا سنگری پژوهشگر و محقق عاشورایی در سخنانی با تشریح اهمیت تبیین نهضت درس آموز و انسان ساز عاشورا از اسلم بن عمرو به عنوان یکی از سپاهیان و نزدیکان امام حسین یاد کرد و گفت: برای راه اندازی مرکز مطالعاتی اسلم بن عمرو و معرفی این یاز نزدیک حضرت امام حسین، باید بانک اطلاعاتی غنی داشت و تحقق این امر علاوه بر اینکه همکاری و هم افزایی مدیران و فعالان فرهنگی شهر را می‌طلبد، باید از پژوهش‌ها و مطاعاتی که قبلا در این زمینه انجام شده نیز کمک گرفت.
این پژوهشگر عاشورایی افزود: برای شناخت هر چه بهتر ابعاد شخصیتی حضرت اسلم بن عمرو، ابتدا باید تصویری رسا، روشن و کامل از کربلا وجهت گیری کلی حضرت ابا عبدالله برای خود ترسیم کنیم و محور‌ها و موضوعات مطالعاتی را که باید به آن‌ها پرداخت مشخص کرد.
سنگری، نامه نگاری، قاری و مفسر قرآن، مردم دوست و میهمان نواز، تیرانداز و شمشیر زن شجاع، رجز خوان و مسلط به ادبیات عرب، ترک و فارس را از جمله ویژگی‌های شخصیت برجسته و ممتاز اسلم بن عمرو ذکر کرد.
این محقق عاشورایی، پیام، عرفان، حماسه و سوگ کربلا را ابعاد چهارگانه ترسیم نهضت بزرگ عاشورا بیان کرد و افزود: پیام‌های کربلا که شامل درس‌ها و عبرت‌های کربلا است کمتر به آن توجه و پرداخته شده و مطالعه آن نیاز زندگی حال و آینده ما است.
بر اساس برخی کتب تاریخی و مذهبی، قزوین زادگاه حضرت اسلم بن عمرو از نزدیکان و سپاهیان امام حسین (ع) است که در حماسه بزرگ عاشورا به شهادت رسید.شهدای مرکز

سخن بزرگان

پل های ارتباطی با صداوسیمای قزوین

پل ­های ارتباطی با مرکز

روابط عمومی

تلفن گویا: 162

تلفن: 32162112

کد قزوین: 028

پیامک : 30000281

واحد سیما

تلفن: 32162064

پیامک: 30000282

واحد صدا

تلفن: 32162056

پیامک: 30000283

واحد خبر

تلفن: 32162105

پیامک: 30000281

واحد سایت

تلفن: 32162250

نشانی سایت: qazvin.irib.ir

تلفن مرکزی

(تلفنخانه)

تلفن: 4 - 33670070

نشانی مرکز

قزوین، انتهای خیابان نوروزیان، روبروی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره)، صدا و سیمای مرکز قزوین