جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

بقعه پیر تاکستان - نمایش محتوای نوروز

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بقعه پیر تاکستان

Loading the player...

دانلود

بقعه پیر تاکستان

Monument Old Vineyard

در جنوب شرقي شهر تاكستان برجي آجري از بناهاي دوره سلجوقي برجاي مانده  است كه به نام بقعه پير شناخته مي شود . اين آرامگاه يك چهار طاقي است كه هر ضلع آن در خارج 50/6 متر و از داخل 40/4 متر مي باشد . از تزئينات فراوان و كهن اين بنا دو رج طاق نماهاي كوچك سه كولي تزييني باقي مانده است كه به كمك آجركاري و بند كشي هاي نقش دار از زیبایی خاصی برخوردار است .

گنبد بنا  كه دوپوش و مخروطي شکل بوده و در اثر تعميرات تغيير شكل يافته است.  چهار فيل پوش واقع در كنج ها و طاق نماهاي ميان آن و سپس كاربندي هاي شبه طاقنماي كوچك كه بين هر فيل پوش و طاق نماي بزرگ ايجاد شده طرح هاي هندسي ازجمله صليب شكسته  را به وجود آورده اند . مقبره پير به شماره 384 در فهرست ملي كشور ثبت شده است.

بنای بقعه به شکل مربع مستطیل است و پوشش گنبدی آن به وسیله چهار سه کنج بر روی نقشه مربع مستطیل سوار شده است. این بنا در نهایت سادگی شیوه معماری استواری دارد و از استحکام و زیبایی آجر کاری های دوره های سلجوقی بهره مند است. این آجر کاری ها در نمای ورودی و نیز در قسمت داخلی هشت وجهی زیر گنبد به خوبی نمایان است؛ در این قسمت نگاره هایی به شکل صلیب شکسته و تکه های کوچک گچبری مشاهده می شود. با توجه به سفالهایی که به هنگام حفاری نقشه اصلی بنا از این مکان به دست آمده و نوع معماری و مصالح به کار رفته در آن می توان این بنا را متعلق به دوره سلجوقی دانست.نوا و نمای نوروزی

  • عنوان اثر : بوی عیدی
  • خواننده : بنیامین بهادری
  • تنظیم کننده : میلاد ترابی
  • مدت زمان : ۰۳:۳۵