سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

بوستان فدک قزوین - نمایش محتوای نوروز

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بوستان فدک قزوین

Loading the player...

دانلود

بوستان فدک قزوین

Fadak Park Qazvin

پارک جنگلی باراجین یا پارک فدک با مساحت ۱۵۰۰ هکتار ، در منطقه باراجین شهر قزوین واقع شده است و از مناطق نمونه گردشگری شهر قزوین و از جاذبه‌های طبیعی این منطقه می‌باشد و نام منطقه‌ای در شمال شهر قزوین می‌باشد که بزرگترین پارک جنگلی کشور میباشد.

این منطقه از ابتدای آزاد راه قزوین-زنجان شروع می‌شود و تا دامنه‌های البرز غربی امتداد می‌یابد. ارتفاعات باراجین به شکلی است که از روی آن می‌توانید قزوین را زیرپای خود ببینید و این در حالی است که در سمت چپ‌تان رودخانه عریضی به نام ارنزک جاری است و کمی دورتر از آن، برج بلندی به نام باراجین خودنمایی می‌کند. دسترسی آسان، هوای روح‌افزای کوهپایه‌ای و کوهستانی، اِشراف بر شهر قزوین و جاده رودبارشهرستان، از ویژگی‌های قابل توجه بوستان باراجین به شمار می‌رود.

 از امکانات این بوستان می‌توان به زمین چمن، پیست‌های دوچرخه سواری و موتورسواری، سینمای تابستانه ، شهربازی درفک ، آب نماهای مختلف و کمپینگ ارزان قیمت برای مسافران اشاره کرد. یکی از مهم‌ترین پروژه‌های در دست اقدام در این بوستان ، پروژه دهکده حیات طبیعت است ؛ این مجموعه که در زمینی بالغ بر ۷۰ هزار متر مربع در حال احداث است یک مرکز با کاربری آموزشی ، تحقیقاتی و گردشگری است که از امکاناتی نظیر مزرعه گاومیش ها، حیوانات اهلی ،سوله گوزن ها، کبوترخانه ، باغ خزندگان ، سالن تاکسیدرمی ، آمفی تئاتر ، برکه و آبشار ، آکواریوم ، خانه روستایی، پارکینگ ، سالن پذیرایی و فروشگاه برخوردار است.

قله مردمی ، رودخانه ارنزک ، دسترسی آسان و اشراف به شهر قزوین را می‌توان از ویژگی‌های بوستان باراجین دانست. در مجموعه پرورش گیاهان دارویی باراجین که در زمینی به مساحت هفت تا 10 هکتار بوستان ملی باراجین اجرا شده است. پرورش و عصاره‌گیری از انواع گیاه دارویی سازگار با شرایط اقلیمی این منطقه صورت گرفت. از دیگر امکانات این بوستان می‌توان به زمین چمن، پیست‌های دوچرخه سواری و موتورسواری، سینمای تابستانه ، شهربازی درفک ، آب نماهای مختلف و کمپینگ ارزان قیمت برای مسافران اشاره کرد.

اجرای این طرح با مشارکت شهرداری و با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی انجام شد و از مزیت‌های توریستی مجموعه باراجین محسوب می‌شود. از جمله مواردی که برای تجهیز این پارک پیش بینی شده است بهره برداری از یک پیست موتور سواری و حتی اتومبیلرانی است. تپه هایی موچود در این پارک برای انجام چنین کارهایی بسیار مناسب است.

اولین شهر بازی بناب نیز، در محل قسمت بالایی پارک جنگلی فدک با مساحتی در حدود ۱۸۳۳۰ در دست احداث می‌باشد. بارگاه امامزاده اسماعیل (ع) در این منطقه قرار گرفته است و به دلیل واقع شدن در منطقه کوهستانی شمال شهر قزوین و پارک جنگلی فدک و همچنین وجود زائرسرا همه روزه پذیرای زائران است. بارگاه ایشان در هشت کیلومتری شمال قزوین و در جاده الموت غربی واقع شده است.نوا و نمای نوروزی

  • عنوان اثر : نوروز مهدوی
  • خواننده : گروه تواشیح بین المللی تسنیم
  • تنظیم کننده : دانیال دفتری
  • مدت زمان : ۰۳:۴۸