رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

تاریخچه اسکیت - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

تاریخچه اسکیت

Loading the player...

تاریخچه اسکیت

Skating History

اختراع کفش اسکيت در سال 1763 توسط يک بلژيکي به نام ژوزف مرلين به ثبت رسيد. او که با سوار شدن بر کفشهاي جديد خود به يک مهماني در لندن رفته بود به ناگاه با آيينه اي بسيار بزرگ و قيمتي برخورد کرد و آنرا خرد نمود . به غير از مرلين مخترعين ديگري هم کفشهاي اسکيت با مدلهاي مختلف ساختند که اکثر اين کفشها داراي چرخهاي خطي بودند که کفشهاي تيغدار پاتيناژ را تداعي مي کردند.

56سال بعد موسيو پتيبلدي فرانسوي نوع ديگري از کفشهاي اسکيت را به ثبت رساند وي ادعا ميکرد که کليه حرکات پاتيناژ را با کفشهاي اسکيت نيز ميتوان انجام داد اما در عمل ثابت شد که بسياري از حرکات بر روي کفشهاي پتيبلد يا غير ممکن ويا بسيار مشکل است. همگام با افزايش اجتماع اسکيت در اواخر قرن 19 و اوايل قرن 20 ورزشهايي که با اسکيت مرتبط بودند گسترش پيدا کرد.

در سال 1985 توليدکنندگان شروع به ساخت نوعي ديگر از کفشهاي اسکيت به نام in line براي علاقه مندان به حفظ سلامتي کردند در هنگامي که اين اسکيت در دهه 91 در بازار عمومي توزيع شد بازيهاي تفريحي هاکي دچار حرکت و جنبشي دوباره و جديد شد به طوري که در اواسط دهه 90 اين ورزش به يکي از پر طرفدارترين ورزشها در امريکا تبديل شد. ورزش اين لاين اسکيت از حدود سال 1985 آغاز شد که تا به امروز از رشد قابل ملاحظه اي برخوردار است.

سازمان بين المللي ناظر بر اين ورزش بر اورد نموده اين ورزش از سال 1991 تا کنون حدود 512 درصد رشد داشته و اينک يکي از ورزشهاي بيستگانه مطرح دنيا به حساب مي آيد. لوئيس لگرانج در سال 1849 يک جفت کفش اسکيت اين لاين ساخت تا در اپراي فرانسوي Leprophel نمايش اسکيت را روي يخ شبيه سازي کند اين اولين باري بود که اين لاين اسکيت به طور موفقيت آميز مورد استفاده قرار گرفت اما به علت اينکه اين وسيله توانايي دور زدن و ترمز گرفتن را نداشت به عنوان يک اختراع علمي يا وسيله کاربردي به حساب نيامد تا اينکه در اوايل 1860 در (مينيسوتاي آمريکا)يک گروه از بازيکنان هاکي روي يخ از اين وسيله با کفشي از پوسته سخت و چرخهاي جديد از املاح آلي اسيد کاربنيک براي تمرين در خارج از پيست استفاده کردند.

در سال ۱۳۶۹–۱۳۶۸ اولین پیست اسکیت ایران به نام شهید چمران در تهران افتتاح شد و بنا بر درخواست مردم و شناخت آنها نسبت به این که اسکیت، ورزشی پر تحرک و پر نشاط است و با مساعدت دست اندرکاران ومسؤلین محترم دومین پیست اسکیت نیز در سال ۱۳۷۰–۱۳۶۹ در پارک ملت تهران نیز افتتاح شد.این پیست چون در دید مردم بود اسکیت جای قابل توجهی در بین مردم پیدا کرد و پیست های زیادی در سراسر کشور آغاز به کار کردند و به این ترتیب در طول چند سال اسکیت در تهران جای خود را پیدا کرد.

اسکیت هاکی از سال ۱۳۷۴ در پارک ملت به جدیت شروع به کار کرد و به این ترتیب همگام با افزایش اعضا مجمع اسکیت هم همانند دیگر هیئتهای ورزشی به برگزار کردن مسابقه های اسکیت در رشته های مختلف کردند تا این که بعد از اجرای چندین مسابقه قهرمانی کشور در سنین مختلف بالاخره در سال ۱۳۸۰ با زحمات فراوان مسئولین انجمن اسکیت،اولین تیم ملی اسکیت ایران در باشگاه انقلاب تشکیل یافت و برای نخستین بار اولین تیم اسکیت ما به مسابقات آسیایی ۲۰۰۱ تایوان راه یافت.

در ۲۰ سال گذشته اسکیت به عنوان یک ورزش خارجی محسوب می شد ولی در شهریور ماه سال ۱۳۸۴ کارشناسان وقت سازمان تربیت بدنی به این نتیجه رسیدند که اسکیت را باید در قالب یک فدراسیون اداره کرد.این اتفاق در زمان جناب آقای مهندس مهر علیزاده ( رییس اسبق سازمان تربیت بدنی) محقق شد و جمشید وزیری به عنوان اولین رئیس فدراسیون جمهوری اسلامی ایران انتخاب گردید.

اکنون که چندسال از تاسیس این فدراسیون میگذرد،این ورزش توانسته با دارا بودن زیر شاخه های مختلف ، بر محبوبیت خود در میان جوانان بیافزاید و هر روز نیز بر مخاطبین این رشته افزوده شود.

رشته های اسکیت که اکنون در ایران رایج است، عبارتند از:اسکیت سرعت، اسکیت هاکی،اسکیت نمایشی،اسکیت بورد و اگرسیو،اسکیت فری استایل و رول بال.