رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

تاریخچه ورزش تیراندازی با کمان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

تاریخچه ورزش تیراندازی با کمان

Loading the player...

تاریخچه ورزش تیراندازی با کمان

Archery Sports History

نخستين باشگاه تير اندازي در قرن سيزدهم و چهاردهم ميلادي توسط آلماني ها راه اندازي شد که عضويت در آن فقط به مردان محدود ميشد. اولين مسابقات تير اندازي قهرماني جهان در سال 1897 ميلادي توسط باشگاه تير اندازي ليون فرانسه به مناسبت جشن بيست و پنجمين سال تاسيس باشگاه در مسافت 300متر برگزار گرديد.مسابقات قهرماني زنان در رشته تير اندازي نيز در سال 1958 ميلادي برگزار شد.

در ايران فدراسيون تير اندازي در سال 1958 ميلادي (1337شمسي) از آن زمان تا کنون سالهاي بسياري ميگذرد و اين فدراسيون در طول عمر پنجاه ساله خود 14 رئيس فدراسيون را به خود ديده است .همانطور که عنوان شد تير اندازي يکي از رشته هاي اصيل ايراني است که در دين مقدس اسلام نيز تاکيدات بسياري بر روي آن شده است. ورزشي مفرح و جذاب که سهم زيادي در توزيع مدالهاي آسيايي و جهاني دارد.

تير وكمان يك هنر است. هنري مقدس براي بسياري . مسلمانها هرگز اين جمله پيامبراكرم (ص) را از ياد نمي برند: «هركس تيراندازي بداند و آن را ترك كند يكي از نعمت هاي خداوند را ترك كرده است.»

از تير و كمان به عنوان يكي از قديمي ترين هنرهاي بشري ياد مي كنند. هنري كه تاريخچه اي باستاني دارد. در عين حال آن را جزو رشته هاي ورزشي قرار داده اند. رشته اي كه مدال آور است و در المپيك ها حساب زيادي روي آن باز مي كنند. شواهد باستاني زيادي وجود دارند كه بر تاريخي بودن اين رشته حكايت مي كنند.

همواره نشانه هايي از تيروكمان در ادبيات، هنر، اساطير يوناني، زبان، جنگ آوري و... است. كمان وسيله اي محوري است كه بسياري از مورخان آن را به اندازه اختراع چرخ و آتش مهم مي دانند. ديگر همه مي دانندكه كمان يك اسلحه ريسماني پرتاب كننده است . اين وسيله در دو نوع چوبي و تركيبي يافت مي شود. مشاهدات كمان هاي اوليه بيانگر اين بود كه بشر منحصراً آن را از چوب نهال و روده حيوانات تهيه مي كرده است. در مناطقي كه چوب به سختي در دسترس بود كمان هايي غير از جنس چوب ساخته مي شد. شاخ، استخوان ، پي، تاندون و روده به جاي چوب به كار گرفته مي شدند.

كمان هاي چوبي همواره در اروپاي غربي، ايسلند، قسمتي از آفريقا، هند، شمال و جنوب آمريكا كاربرد داشت. كمان هاي تركيبي نيز در اروپاي شرقي ، شمال آمريكا، روسيه، چين و مناطق ساحلي گرينلند خواهان بسياري پيدا كرده بود. با اين حال اولين سرنيزه سنگي در آفريقا پيدا شد كه به ۲۵ هزار سال پيش از ميلاد مسيح تعلق داشت حتي تخمين زده مي شود اين نوع تير و كمان ۴ تا ۴۰هزار سال قبل از ميلاد مسيح به كار برده مي شد.

در عصر شكوفايي مصريان براي ساخت كمان پرقدرت تر و بادوام تر از تركيب چسبي شاخ و چوب استفاده مي شد. ارتفاع اين كمان ها به اندازه يك مرد بالغ مي رسيد و از تيرهايي به طول دو فوت ونيم (حدود ۷۵ سانتي متر) برخوردار بود. تير وكمان هاي بلندي در مناطق ساحلي رود نيل پيدا شده كه محققين بر اين باورند ۳۵۰۰ تا ۴هزار سال قدمت دارد. نوع ساخت اين كمان ها،مهارت مصريها را در طراحي و ساخت آن نشان مي دهد. البته در همين زمان نيز قوم بني اسرائيل كمانها را از ني، چوب و شاخ گاوميش آسيايي مي ساختند. كمان هايي كه دردانمارك پيدا شده به ۶ تا ۹ هزار سال قبل از ميلاد بر مي گردد. پارت ها كه سرزمين آنها اكنون ايران و افغانستان است، اسب سواران و تيراندازان بي نظيري بودند. آنها تاكتيك خاصي براي شليك داشتند طوري كه اسب ها وقتي به سمت جلو در حال تاخت بودند به سمت عقب شليك مي كردند كه به «شليك پارت ها» معروف شده بود. پارتها در تلاش بودند ۵۳ سال قبل از ميلاد به رم يورش ببرند، اما ديوارهاي بلند شهر مانع شان بود.

مغول ها نيز كمانداران كوهستان بودند در سال ۱۲۰۸ بعد از ميلاد آنها كمان هايي ساختند كه در همه جهات قابل شليك بود.

بين سال هاي ۱۰۹۹ و ۱۱۹۲ ميلادي كه سواران و كمانداران انگليسي به كمانداران كوهستان ، يورش بردند سربازان لباس هاي زير گشادي از جنس پوست پوشيده بودند كه توسط كمان پاره نمي شد. اين لباس كه به طرز چشمگيري از صدمات جدي و عفونت هاي احتمالي مي كاست براي همه عجيب و شگفت آور بود. همراه با گذشت زمان تير و كمان هاي اروپاييان نيز تغيير يافت. ابتدا كمان ها كوچك و ساده بودند كه بيشتر آلمان ها از اين دست كمان ۱/۵متري بهره مي گرفتند. انگليسي ها پس از مدتي كمان هاي معمولي خود را اصلاح كردند و كمان هاي بلندي ساختند كه هم قد كماندار و حتي بلندتر از او بود. طول پرتاب اين كمان هم بيشتر از سايرين بود و در آن واحد چندين پرتاب صورت مي گرفت.

اگرچه اروپاييان خود را تيراندازان قهاري مي دانستند اما آنها هم اوضاع گذشته شرق كره خاكي را از ياد نمي برند. در چين تاريخچه تيراندازي به سلسله «شنگ» (۱۷۶۶-۱۰۲۷ قبل از ميلاد مسيح) برمي گردد. چيني ها درشكه هاي دواسبه جنگي را با يك تيم سه نفره شامل راننده، نيزه زن و تيرانداز به كار مي گرفتند. طي روي كارآمدن سلسله چو (۲۵۶- ۱۰۲۷ قبل از ميلاد) نيز افراد اصيل در زمين بازي مسابقه ها تيراندازي را به همراه موسيقي به انجام مي رساندند. تيراندازي متمدن چين از قرن ششم به ژاپني ها هم معرفي شد. اثرات آن بعدها شامل آئين و رسوم و تكنيك ها مي شد. يكي از هنرهاي اساسي ژاپني ها كه به طور معمول شناخته شده بود كايوجاتسو (هنر كمان) امروزه به عنوان كايودو، كه ادامه دهنده سنت هاي پيش است شناسايي مي شود. آنها پس از مراسم عبادت اقدام به تيراندازي مي كنند.

خاورميانه اي ها نيز برتري خود را در وسايل تيروكمان و تكنيك هاي تيراندازي براي قرنها به دست آورده بودند. آنها با كمان هاي آشوري ها و پارتي ها، آتيلاوهان و تركيه اي به سربازان صليبي و اروپاييان پاسخ مي دادند.

رشته تير و كمان از همان دوره هاي نخست المپيك موردتوجه ويژه مسئولان برگزاري اين تورنمنت كه بيانگر ارزش ويژه آن است، قرار گرفت.ورزش تير و كمان در المپيك ۱۹۰۰ ، ۱۹۰۴ ، ۱۹۰۸ و ۱۹۲۰ برگزار شد كه در اين سال ها «هيوبرت ون اينز» با كسب شش مدال طلاو سه نقره نام خود را بر سر زبان ها انداخت. ورزش تير و كمان پس از وقفه اي طولاني در المپيك ۱۹۷۲ مطرح شد و از المپيك ۱۹۸۸ سئول بود كه تيم ها تلاش فراواني براي كسب مدال هاي اين رشته به خرج دادند. در المپيك ۱۹۹۶ ركورد بيننده تلويزيوني براي اين رشته شكست.

رشته ورزشي ملي - مذهبي تيراندازي با كمان در ابتداي تأسيس آن در ايران به صورت يك كميته و انجمن تحت نظارت فدراسيون تيراندازي در ايران كار خود را شروع كرد و در ژوئن (اوايل تابستان) سال ۱۹۹۷ به عضويت رسمي فيتا (فدراسيون بين المللي تيراندازي با كمان) درآمد. در آبان ماه سال ۱۳۸۱ بود كه رشته تيراندازي با كمان به صورت يك فدراسيون مستقل درآمد و حالادر سال هاي اول فعاليت خود قصد حضور در المپيك را دارد.