رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

تاریخچه پزشکی ورزشی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

تاریخچه پزشکی ورزشی

Loading the player...

دانلود

تاریخچه پزشکی ورزشی

History of Sports Medicine

هرچند رشته پزشکی ورزشی به عنوان یک رشته تخصصی پزشکی در چند دهه اخیر مطرح شده‌است ولی سابقه آن با تاریخ ورزش درجهان پیوند خورده‌است و از هنگامیکه ورزش وجود داشته، مباحث پزشکی مرتبط با ورزش نیز در کنار آن مطرح بوده‌است.

در یک کتابچه پزشکی یافت شده در هند با عنوانArthava-Veda که مربوط به ۸۰۰تا ۱۰۰سال قبل از میلاد مسیح می‌باشد از اثرات درمانی ورزش نام برده شده‌است. با گسترش ورزش و همگانی تر شدن آن دانش بشری در خصوص پزشکی ورزشی به‌ویژه در بعد آسیب‌های ورزشی و بازتوانی ورزشی افزایش یافت.

ابن سینا در کتاب قانون خود جستارهایی را به موضوعات مرتبط با پزشکی ورزشی اختصاص داده‌است. موضوعاتی مانند اثر ورزش بر تندرستی، اثرات انواع ماساژها، ورزش در کودکان و سالمندان و نحوه برخورد با خستگی‌های ناشی از ورزش ودرمان آن، منافع و مضار ورزش در بیماریها و آسیب‌های ناشی از ورزش از جمله مباحثی که بخشی از کتاب قانون را به خود اختصاص داده ‌است.

جالینوس پزشک یونانی سده دوم وسوم پیش از میلاد نگرش جدیدی را درمورد سلامت و بهداشت ارائه داد که می‌توان آن را فیزیولوژی کاربردی ورزش نامید. همین پزشک است که استفاده از فرآورده‌های گیآهی محرک را برای افزایش کارایی ورزشکاران در یونان باستان گزارش نموده‌است. سابقه استفاده ورزشکاران از ماساژ و رژیم غذائی خاص به مدت ۱۰ماه پیش از آغاز مسابقات المپیک یونان باستان یافت شده است.

انواع رژیم‌های غذائی توسطPromous قهرمان دو دوره دوهای استقامت در ۴۳قبل از میلاد و اشکال تغییر یافته این رژیم توسط Gardine در ورزش‌های مختلف در تاریحچه المپیک ثبت شده‌است. این موارد حاکی از آن است که هرچند عنوان پزشکی ورزشی مربوط به سده اخیر می‌باشد ولی پیشینه آن به میزان پیشینه علم پزشکی و ورزش می‌باشد.

در سده گذشته که با گسترش دامنه دانش‌ها از جمله علم پزشکی از یک سو و گسترش کمی و کیفی ورزش از سوی دیگر توجه به این رشته در زمره دانش آکادمیک بیشتر شد. در سال ۱۹۲۸فدراسیون بین‌المللی پزشکی ورزشی در جریان بازی‌های المپیک زمستانی جهت کمک به ورزشکاران پایه گذاری شد. درسال ۱۹۵۰انجمن ملی مربیان ورزشی جهت آموزش علمی مربیان ورزشی تأسیس شد و بدنبال آن در سال ۱۹۵۱انجمن پزشکی آمریکا کمیته‌ای را برای مطالعه بر روی آسیب‌های ورزشی پایه‌گذاری نمود که فعالیت ادامه دارد.

شاید بتوان این کمیته را اولین اقدام در جهت آکادمیک نمودن رشته پزشکی ورزشی قلمداد نمود. بزرگ‌ترین سازمان پزشکی ورزشی کالج آمریکائی پزشکی ورزشیthe American College of Sports Medicine می‌باشد که در سال ۱۹۵۴تأسیس شده‌است. حوزه فعالیت رشته پزشکی ورزشی در سالهای اخیر پیشرفت چشم‌گیری نموده و هم‌اینک در چندین کشور دنیا انجمن‌های پزشکی ورزشی، فدراسیون پزشکی ورزشی و رشته آموزشی پزشکی ورزشی در دانشگاه‌ها و درسطوح مختلف فعالیت دارد.

تاریخچه پزشکی ورزشی در ایران نیز به سال ۱۳۲۹مربوط می‌شود. که با تاسیس فدراسیون پزشکی ورزشی ایران در آن تاریخ مباحث مربوط به مقوله پزشکی ورزشکاران از طریق آن مجموعه پیگیری شد . اما با گذشت زمان و نیاز به تخصصهای مختلف کمیته های تخصصی این فدراسیون تکمیل تر گردید .

تا جایی کمیته های مختلف ان به ترتیب زیر می باشد : کمیته آموزش و پژوهش : کمیته خدمات درمانی : کمیته تغذیه : کمیته توانبخشی : کمیته درمان : کمیته بانوان : کمیته طرح و برنامه : کمیته روابط عمومی و امور بین الملل : کمیته روانشناسی : ستاد ملی مبارزه با دوپینگ : فدراسیون پزشکی ورزشی ایران با عضویت ۰۰۰/۶۰۰/۲ورزشکار که به عنوان ورزشکاران سازمان یافته ایران تلقی می شوند به عنوان بزرگترین فدراسیون ملی ایران به امور پزشکی ورزشی ورزشکاران می پردازد.

رشته تخصصی پزشکی ورزشی در دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی ایران در سال ۱۳۸۳و تاسیس مرکز تحقیقات پزشکی ورزشی در دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال ۱۳۸۰مجموع سوابق این رشته در ایران می‌باشد. هرساله مجموعا هشت نفر دستیار تخصصی در دو دانشگاه پذیرش می‌شوند.

هرچند از دیدگاه دست اندرکاران ورزش مبحث پزشکی ورزشی بیشتر محدود به درمان آسیب‌ها و بازتوانی آسیب دیدگان و کنترل سلامت عمومی ورزشکاران می‌شود ولی رفته رفته دامنه این علم توسعه یافته و موضوعات زیر را شامل می‌شود:فیزیولوژی ورزشی و شرایط سازگاری بدن در محیط‌های مختلف/فیزیوتراپی و بازتوانی آسیب‌های ورزشی/بیومکانیک حرکات بدن وپی بردن به حرکات خطا جهت کسب بیشترین راندمان و کمترین آسیب/آسیب‌های ورزشی (تشخیص و درمان آسیب‌ها)/اختلالات و بیماری‌های ناشی از ورزش و نحوه برخورد با آن‌ها/تغذیه ورزشی و مکمل‌های غذائی مجاز/روانشناسی ورزشی/ورزش در بیماران و در افراد دارای معلولیـهای جسمی و ذهنی/ورزش در کودکان و نوجوانان/نحوه شناسائی استفاده از داروها و مواد نیروزا غیر مجاز در ورزش (دوپینگ| Doping)/ورزش در افراد دارای معلولیـهای جسمی و ذهنی/ورزش در درمان بیماران و پیشگیری از بیماریها.