سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

تامین 76 درصد از آب مورد مصرف در قزوین از سفره های زیرزمینی - نمایش محتوایی خبر

 

 

تامین 76 درصد از آب مورد مصرف در قزوین از سفره های زیرزمینی

تامین 76 درصد از آب مورد مصرف در قزوین از سفره های زیرزمینی

 

 

 

 

 

 

تامین 76 درصد از آب مورد مصرف در قزوین از سفره های زیرزمینی

خبرگزاری صدا و سیما-قزوین؛مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین گفت: 76 درصد از آب مورد مصرف استان از سفره های زیرزمینی تامین می شود که این موضوع فشار زیادی را به این منابع وارد می سازد.
حمید قزوینی روز سه شنبه در نشست شورای حفاظت از منابع آب استان قزوین که در استانداری تشکیل شد، افزود: مجموع آب مصرفی استان دو میلیارد و 600 میلیون متر مکعب است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین با بیان اینکه 600 میلیون متر مکعب از آب مصرفی استان را آب های سطحی تشکیل می دهد، گفت: نیمی از این رقم مربوط به آب های سد طالقان و سایر نیز به رودخانه ها اختصاص دارند.
وی متوسط بارندگی در استان طی یکسال را 317 میلیمتر خواند و افزود: بارندگی های امسال نسبت به این میانگین 17 درصد رشد داشته و در مقایسه با متوسط دوره دراز مدت 89 درصد افزایش را نشان می دهد.
این مسئول با اشاره به اجرای طرح مدیریت مصرف آب چاه ها در استان، گفت: اجرای این طرح برای یک هزار و چهار حلقه چاه از سال گذشته تاکنون توانسته به صرفه جویی 170 میلیون متر مکعب آب منجر شود.
قزوینی اظهار کرد: تاکنون 643 حلقه چاه غیرمجاز در استان مسدود شده و از اضافه برداشت 200 حلقه چاه مجاز نیز جلوگیری شده است.
وی یادآور شد: از سال گذشته تا زمان حاضر شاهد برگزاری 26 نشست مربوط به آب در قالب اتاق فکر و شورای حفاظت از منابع بوده ایم که با خود 108 مصوبه به دنبال داشته است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین با بیان اینکه همه منابع آب شرب استان از سفره های زیرزمینی تامین می شود، اظهار کرد: این موضوع ایراد دارد چرا که با کاهش و افت سطح آب های زیرزمینی به لحاظ کمی و کیفی در این حوزه دچار چالش هستیم.
وی با بیان اینکه از سال 1373 به این سو شاهد اوج افت سطح آب های زیرزمینی در استان بوده ایم و سالیانه شاهد یک و نیم متر کاهش بوده ایم، اظهار کرد: این رقم نشان می دهد سالیانه با 300 میلیون متر مکعب کسری آب مواجه هستیم.
این مسوول با اشاره به اجرای طرح تعادل بخشی به سفره های آب زیرزمینی قزوین، گفت: با انجام این طرح که در حال اجرا است تلاش داریم تا سفره های آب زیرزمینی استان را احیا و از خطر نابودی نجات دهیم.
وی به طرح انتقال آب از سد طالقان به استان از طریق لوله گذاری و کانال کشی اشاره کرد و اظهار داشت: این طرح می تواند بخش زیادی از مشکل تامین آب را برطرف کند.
قزوینی همچنین ساخت سدهای نهب و باخانلو را از مهم ترین طرح های حوزه آب در استان یاد کرد و گفت: اجرا و احداث سد نهب با حجم مخزن 120 میلیون متر مکعب از 50 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین اظهار کرد: سد 38 میلیون متر مکعبی بالاخانلو نیز که در شهرستان بویین زهرا در حال اجرا است پس از بهره برداری قادر به تامین آب شرب 9 شهر و تعدادی از روستاهای منطقه خواهد بود.
وی در پایان خواستار پیگیری مسئولان استان برای استفاده مناسب از پساب ها شد و اظهار داشت: 33 میلیون پساب تولیدی در استان به خاطر نداشتن شرایط لازم و استاندارد قابلیت جایگزینی را ندارد.جستجوی پیشرفته

جستجوی پیشرفته به صورت موقت در دسترس نمی‌باشد.