رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۱ مهر ۱۳۹۸

تردد عابر پیاده - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

تردد عابر پیاده

Loading the player...

تردد عابر پیاده

Pedestrian traffic

با توجه به اینکه عابران پیاده یکی از کاربران مهم حوزه ترافیک هستند و تردد آنهادر معابر به ویژه در معابر شهری تاثیر گذار است، پلیس تکالیفی را در آیین نامه راهنمایی و رانندگی بر عهده عابران گذاشته است که در صورت رعایت نكردن آن، جریمه خواهند شد».به بیانی دیگر در قانون جدید جرائم رانندگی تخلفات عابران پیاده هم، از نگاه مسئولان راهنمایی و رانندگی دور نخواهد ماند.

مسئولان راهنمایی و رانندگی معتقدند قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی صرفا مختص رانندگان و وسایل نقلیه نبوده و ضروری است عابران پیاده هم در این قانون مستثنی نباشند.

براساس قانون جدید جرائم رانندگی قرار است عابران پیاده هم در وقوع تصادفات رانندگی مقصر شناخته شوند.

راساس ماده 333 قانون مجازات‌های اسلامی اگر خودرویی با سرعت مطمئن در شهر حركت كند و نقص فنی هم نداشته باشد و با عابر پیاده‌ای در محل غیرخط كشی شده برخورد كند، عابر مقصر شناخته می‌شود، این ماده قانونی اكنون سال‌هاست در محاكم قضایی ایران به فراموشی سپرده شده است.

در ماده هشت قانون نحوه رسیدگی به تخلفات و اخذ جرایم رانندگی‌ مصوب 30‌‌/‌‌3‌‌/‌‌1350 نیز آمده است: در صورتی كه عابرپیاده در عبور از سواره‌‌ رو و معابر و خیابان‌ها جز از نقاطی كه‌ خط‌كشی شده و مخصوص عبور عابرپیاده است (محل مجاز) از محل دیگری (محل‌های‌غیرمجاز) عبور كند، متخلف شناخته می‌شود و مكلف به پرداخت جریمه مقرر در آیین‌‌نامه‌ است و در صورتی كه در این قبیل نقاط غیرمجاز وسیله نقلیه موتوری با عابر پیاده تصادف كند راننده وسیله نقلیه در صورتی كه تمامی مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت كرده باشد، مقصر شناخته نمی‌شود.

هنگام وقوع تصادف عابرپیاده با خودرو، راننده تمام قوانین و مقررات را رعایت كرده باشد، اما عابرپیاده با وجود بودن محل خط‌كشی یا پل عابرپیاده به جای عبور از این دو محل از عرض خیابان یا بزرگراه عبور كرده باشد، قطعا دیگر راننده در وقوع تصادف مقصر شناخته نمی‌شود.

قوانین مربوط به تخلفات عابران پیاده فقط شامل موضوع تصادفات با خودرو نمی‌شود، بر اساس ماده 171 قانون جرائم رانندگی، عبور غیرمجاز عابرپیاده از محل سواره رو و همچنین در طول راه‌هایی كه دارای پیاده‌رو است، 30 هزار ریال جریمه دارد اما از اجرای این ماده كه در قانون قبلی و هم در قانون جدید به صراحت گنجانده شده، خبری نیست.نظرسنجی

مخاطب گرامی،کدام یک از دسته بندی های تولیدات ویژه مرکز را بیشتر می پسندید؟(مهلت اتمام نظرسنجی تا ۱۵ تیرماه ۱۳۹۸)
% آرا
45% 54 a. دانش و فناوری
18% 22 b. ایران طبیعت صنایع دستی
10% 12 c. دین و معارف اسلامی
27% 32 d. فرهنگ آداب و رسوم

کل آرا: 120

Voting is disabled because this poll expired on ۱۳۹۸/۰۴/۱۵ ۰۰:۰۰.