جهش تولید | جمعه، ۱۵ فروردین ۱۳۹۹

حاج ابوالفضل ثقفی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

حاج ابوالفضل ثقفی

Loading the player...

حاج ابوالفضل ثقفی

Haj Abolfazl saghafi

مداحان اهل بيت،كه با ذكر مصيبت و ذكر فضايل خاندان وحى، مجالس حسينى را گرم و اشك عاشقانه شيعيان آل الله را جارى مى‏سازند،از عوامل مهم بقاء فرهنگ‏عاشورا می باشند. مداح،در اصطلاح شيعى،به كسانى گفته مى‏شود كه در ايام ولادت ها وشهادت هاى ائمه‏«ع‏» در مجالس جشن و عزا به خواندن اشعارى در فضايل و محمد وآل محمد، يا در مظلوميت آنان مى‏پردازند.

ولى اغلب، به مرثيه خوانان حسينى گفته‏ مى‏شود كه با خواندن شعر مرثيه و ذكر مصيبت،اهل مجلس را مى‏گريانند. مداحى اهل بيت و نوحه خوانى در سوگ آنان،از جمله كارهايى است كه حادثه‏ عاشورا را زنده نگهداشته است.ائمه نيز از مداحان و ذاكران، تقدير و تشويق مى‏كردند، صله مى‏دادند، دعا مى‏كردند و براى اين كار، فضيلت و ثواب بسيار مى‏شمردند.

آقای حاج محمد اسحاقی در قزوین از خانواده ای مذهبی، از مداحان و پیرغلامان خوش ذوق قزوین می باشند.از جمله ویژگی های بارز این مداح و پیرغلام اهل بیت سرزنده بودن و جوان بودن صدای ایشان می باشد که همچنان با داشتن سن بالا باز هم در مجالس تعزیه و روضه خوانی به ایفای نقش می پردازند.

ایشان نتیجه میرزا حسن ثقفی معروف به معین البکاء که از تعزیه خوانان بنام ایران و قزوین بودند می باشد.خانواده ایشان تا چند سال از خادمان و مداحان بزرگ قزوین می باشند.ایشان از سال 1334 در استان قزوین به طور حرفه ای کار تعزیه را آغاز کردند.از توانایی های ناب ایشان در تعزیه خواندن پرده های مسلم و حر و حضرت ابوالفضل(ع) بود.

ایشان نیز در طفولیت و به سبب حضور در مراسم و مجالس دعا و مرثیه برای ائمه اطهار نسبت به این هنر ابراز علاقه نشان می دهند و همین امر سرآغاز حضور جدی و پر شتاب ایشان در عرصه مداحی و تعزیه خوانی می گردد؛ و به مرور زمان با آموختن تجربه و گرفتن درس از اساتید بزرگوار این عرصه به عنوان یکی از پیرغلامان بزرگوار استان قزوین شناخته می شوند.