جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

حاج علی اکبر غفوری - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

حاج علی اکبر غفوری

Loading the player...

حاج علی اکبر غفوری

Haj Ali Akbar Ghafuri

مداحان اهل بیت، كه با ذكر مصیبت و ذكر فضایل خاندان وحى، مجالس حسینى را گرم و اشك عاشقانه شیعیان آل الله را جارى می سازند،از عوامل مهم بقاء فرهنگ ‏عاشورا می باشند. مداح، در اصطلاح شیعى به كسانى گفته می ‏شود كه در ایام ولادت ها وشهادت هاى ائمه‏«ع‏» در مجالس جشن و عزا به خواندن اشعارى در فضایل و محمد وآل محمد، یا در مظلومیت آنان می ‏پردازند.

ولى اغلب، به مرثیه خوانان حسینى گفته‏ می ‏شود كه با خواندن شعر مرثیه و ذكر مصیبت،اهل مجلس را می گریانند. مداحى اهل بیت و نوحه خوانى در سوگ آنان،از جمله كارهایى است كه حادثه‏ عاشورا را زنده نگهداشته است. ائمه نیز از مداحان و ذاكران، تقدیر و تشویق می ‏كردند، صله می ‏دادند، دعا می ‏كردند و براى این كار، فضیلت و ثواب بسیار می ‏شمردند.

آقای علی اکبر غفوری متولد سال 1316 در قزوین شهر کوهین از خانواده ای مذهبی،از مداحان و پیرغلامان خوش ذوق قزوین می باشند که از طفولیت به دلیل فعالیت پدر بزرگوار ایشان در مداحی و تعزیه، ایشان نیز به این هنر عظیم روی آوردند. ایشان نیز مانند دیگر پیر غلامان قزوین کار خود را با قرائت قرآن و مکبر نمازهای جماعت در کودکی آغاز می کند.

رفته رفته به دلیل صدای خوش و آهنگین و با کمک و همیاری پدر خود وارد دسته های عزاداری و نوحه خوانی می شود. در ابتدا به عنوان بچه خوان کار خود را در مجالس پیش می برد که با کسب مهارت و تجربه از استادان زمان خود و به خصوص پدر،خیلی زود جز استادان این عرصه معرفی گردید. ایشان علاوه بر اینکه مداحی و نوحه سرایی برای خاندان اهل بیت(ع) را ادامه می دهد؛ در کنار آن به تعلیم شاگردان با استعداد و خوش ذوق این عرصه نیز مشغول می باشد.