جهش تولید | سه‌شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۹

حاج علی رسولی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

حاج علی رسولی

Loading the player...

حاج علی رسولی

Haj Ali Rasouli

مداحان اهل بیت، كه با ذكر مصیبت و ذكر فضایل خاندان وحى، مجالس حسینى را گرم و اشك عاشقانه شیعیان آل الله را جارى می ‏سازند،از عوامل مهم بقاء فرهنگ‏ عاشورا می باشند. مداح، در اصطلاح شیعى به كسانى گفته مى‏شود كه در ایام ولادت ها وشهادت هاى ائمه ‏«ع‏» در مجالس جشن و عزا به خواندن اشعارى در فضایل و محمد وآل محمد، یا در مظلومیت آنان می ‏پردازند.

ولى اغلب، به مرثیه خوانان حسینى گفته‏ می شود كه با خواندن شعر مرثیه و ذكر مصیبت،اهل مجلس را می گریانند. مداحى اهل بیت و نوحه خوانى در سوگ آنان،از جمله كارهایى است كه حادثه‏ عاشورا را زنده نگهداشته است. ائمه نیز از مداحان و ذاكران، تقدیر و تشویق می ‏كردند، صله می دادند، دعا می كردند و براى این كار، فضیلت و ثواب بسیار می شمردند.

حاج علی رسولی از جمله مداحان و پیر غلامان با ذوق و خوش آتیه قزوین می باشند که به مدت 49 سال به مداحی و نوحه سرایی برای امام حسین (ع) مشغول است.زمانی که کلاس پنجم ابندایی را می گذراندند در حجره پدر مشغول کمک بودند که کتابی به دستشان رسید که در آن اشعاری با مضامین عرفانی در مدح امام حسین(ع) نگاشته شده بود.

وی با خواندن این اشعار احساسی را در خود یافت که سرآغاز اظهار عشق و مودت نسبت به خاندان اهل بیت (ع) از طریق مداحی و پیر غلامی گردید. حضور وی در دسته جات و مراسمات مذهبی باعث پخته تر شدن و بارورتر شدن وی در زمینه مداحی گردید تا جایی که ایشان از استادان بنام قزوین در عرصه انتخاب و پرورش جوانان جهت مداحی نقش بسزایی را ایفا می نمایند.