جهش تولید | پنج‌شنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۹

حسینیه امینی ها - نمایش محتوای نوروز

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

حسینیه امینی ها

Loading the player...

دانلود

حسینیه امینی ها

Aminies Hosseinie

خانه ‌های بر جای مانده قزوین جملگی مربوط به دوره قاجاریه بوده و شیوه معماری آن با تفاوت هایی همانند خانه‌های قدیمی دیگر شهرهای کهن ایران است؛ که بنا به موقعیت جغرافیایی و مسائل فرهنگی و اجتماعی و مصالح سنتی موجود در منطقه یک یا دو طبقه ساخته شده و بیشتر این خانه ‌ها شامل دو حیاط بیرونی و دیگری اندرونی بوده است.

حیاط بیرونی بیشتر برای رسیدگی به امور کدخدایان و رعایا و بررسی به حساب و کتاب آنها و احیاناً شکایات و گرفتاریهای محلی و از این قبیل کارها و حیاط اندرونی که بخش اصلی خانه را تشکیل می‌دهد به منظور زندگی خانوادگی و پذیرایی از میهمانان بوده و دارای تأسیساتی مانند آشپزخانه، شربتخانه، آبدارخانه، گرمخانه و غیره است.

پلان اصلی این خانه‌ها معمولاً از یک تالار میانی با ابعاد گسترده و دو اتاق کوچک، مانند دو گوشوار در طرفین تالار قرار گرفته و غالباً دارای شاه نشین و غرفه‌های گوناگون است.

تمامی این تأسیسات معمولاً در ضلع شمالی و جنوبی حیاط و در یک ردیف، به طور قرینه سازی بنا شده است؛ زیرزمینها، تو در تو با طرح‌های زیبا و پوشش‌ های ضربی و آجرکاری‌ های چشم نواز، حوضخانه با سنگ‌های مرمرین و هواکشها به منظور خنک کردن و تهویه فضای زیر زمین‌ ها تعبیه شده، بیانگر ویژگی‌های معماری این شهر باستانی است؛ و نمونه بارز آن را در خانه امینی‌ها و حسینیه موینی و معتمدی و دیگر خانه‌های قدیمی این شهر می‌توان مشاهده کرد.

خانه حسینیه امینی‌ها از جمله نمونه‌های کامل و زیبای خانه‌های سبک قزوین است.آنچه که امروزه از این خانه به جای مانده دارای چهار حیاط و فضاهای مختلف در دو طبقه همکف و زیر زمین است.این خانه متعلق به حاج محمدرضا امینی از تجار معتبر بود و در سال 1275 ه.ق بخشی از آن وقف حسینیه شد.

از جمله تزئینات الحاقی تالارها و اتاق‌ها مقرنسهای منظم و به هم پیوسته ای است که حد فاصل رف‌ها و طاقچه‌ها را آراسته، سقف تالار دارای قاب بندی‌های نقاشی شده از گل و بلبل و در مرکز خونچه پوش منقوش با ابعاد مناسب قرار دارد و زمانی چلچراغ مرصعی آویزهآن بوده است.

ستون‌های تالار دارای آینه است که اطراف آن را تقش گل‌ها و پرندگان فرا گرفته و طرح‌های اسلیمی و ختایی در قالب گچ بریهای زیبا شکوه ویژه ای به تالار بخشیده است.درها و ارسیهای بیشتر«آغشغه» که با کار گره چینی و مشبک کاری همراه شیشه‌های رنگارنگ و با نقش پرندگان و گل‌ ها تکامل یافته، شکوهی تحسین انگیز دارد.

رخبامها بیشتر از سنگ است و پایه ستون‌ها و ازاره‌ها دارای سنگ نگاره‌های زیباست و خیابان کشی و مرز بندی باغچه‌ها حوض وسیع وسط حیاط با سنگ زیبای فواره اش، درختان میوه و تاک‌های پیچ در پیچ اطراف آن، فضای حیاط را صفا و طراوت بخشیده و آنرا افسانه انگیز می‌کند.

روی هم رفته معماران هنرمند قزوینی در ساختن خانه‌ها با مصالح ساده، آنچنان در تحکیم و زیبایی بنا دقت و ذوق و مهارت بکار برده اند که در یک مقیاس وسیع انسانی می‌توان تبلور هنر و ذوق و اندیشه آنها را در وراء این آثار مشاهده کرد.نوا و نمای نوروزی

  • عنوان اثر : بوی عیدی
  • خواننده : بنیامین بهادری
  • تنظیم کننده : میلاد ترابی
  • مدت زمان : ۰۳:۳۵