جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

حمام تاریخی و موزه مردم شناسی اراک - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

حمام تاریخی و موزه مردم شناسی اراک

حمام تاریخی و موزه مردم شناسی اراک

Bathroom historical and anthropological museum Arak

موزه‌ها در معرفی فرهنگ، آداب و رسوم و شیوه زندگی نیاکان ما نقش بسزایی دارند. در استان مرکزی 6 موزه مردم شناسی وجود دارد که قدیمی‌ترین آنها، موزه چهارفصل اراک است. حمام تاریخی یا گنجینه چهار فصل اراک، یکی از جلوه‌های اصیل هنر معماری ایران در استان مرکزی است که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

حمام چهار فصل در عهد قاجاریه به همت حاج محمد ابراهیم خوانساری بنا و اکنون به گنجینه تبدیل شده است. این حمام از گرمخانه، سربینه (رختکن)، حجره‌های متعدد، حمام‌های زنانه، مردانه و اقلیت‌های مذهبی تشکیل شده است. این حمام به دلیل ‌تزئین سربینه آن با کاشی‌های زیبا و رنگارنگ چهار فصل سال؛ چهار فصل نامیده می‌شود. بخش سربینه حمام با 8 ستون و گنبد رفیع آن وکاشی‌های رنگارنگ وگچبری‌های چشم نواز و نقاشی های تاریخی و طرح های اسلیمی‌اش، هر بیننده ای را به خود مجذوب می کند.

در این گنجینه ارزشمند، اشیای تاریخی مانند ظروف وکاسه های سفالی، سکه‌های دوره‌های مختلف تاریخی، عقدنامه‌های دوره ‌قاجار، کتاب‌ها و نسخه‌های خطی، ظروف مسی و قلمزنی، اسباب قدیمی حمام، خمره‌های سفالی‌، لوازم ریسندگی، بخشی از محراب تاریخی و ارزشمند مسجد جامع ساوه و لوازم ریسندگی و بافت فرش نگهداری می‌شود.جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
سلام ممنون از اینکه آثار تاریخی شهرهای دیگر را هم... محمد ۱۳۹۵/۰۵/۳ ۱۰:۳۵

محمد
سلام ممنون از اینکه آثار تاریخی شهرهای دیگر را هم در سایت معرفی می کنید و ما از این طریق با بناهای تاریخی شهر های همجوار هم اشنا می شویم.
+1 (1 رای)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۵/۳ ۱۰:۳۵