جهش تولید | چهارشنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۹

حنظلة بن اسعد شبامی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

حنظلة بن اسعد شبامی

Loading the player...

حنظلة بن اسعد شبامی

 Hanzaleh al-Assad Shabamy

یکی از بزرگان شیعه، مردی فصیح، شجاع و قاری قرآن بود، هنگامی که امام حسین علیه السلام به کربلا رفت، به سپاه حسینی پیوست.پیش از شروع جنگ، امام علیه السلام او را به عنوان فرستاده خویش به سوی عمر بن سعد فرستاد. چون روز عاشورا فرا رسید، حنظله نزد امام رفت و برای جهاد اجازه گرفت.

آن گاه در مقابل لشگر کوفه ایستاد و شروع به سخن گفتن کرد:« ای مردم، من بیم دارم عاقبت کار شما همانند سرنوشت قوم نوح و عاد و ثمود شود.ای مردم! من از رسوایی شما در روز قیامت می ترسم؛ روزی که هیچ حافظی جز خداوند نیست و کسی که گمراه شده است راهی به سوی هدایت ندارد. ای مردم! حسین را نکشید که خداوند شما را به عذاب خود مبتلا می سازد و کسی که افترا می بندد زیان خواهد برد.»

 امام حسین علیه السلام به او فرمود:« ای پسر اسعد! اینان مستحق عذاب شدند، همان هنگام که تو به حق دعوتشان کردی و نپذیرفتند و تصمیم به ریختن خون تو و یارانت گرفتند و دست خود را به خون برادران صالح تو آلوده کردند.»

حنظله بن اسعد به امام عرض کرد:« راست گفتی، فدایت شوم. آیا اجازه می دهی که به ملاقات پروردگارم بشتابم و به برادرانم ملحق شوم؟»امام اجازه داد و فرمود:« برو به سوی چیزی که بهتر از دنیاست و آنچه در آن است؛ جهانی که حدی نپذیرد و سلطنتی که زوال نیابد.» آن‌گاه حنظله به سپاه کوفه حمله کرد و سرانجام به شهادت رسید.