رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

روستای اندج - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای اندج

Loading the player...

روستای اندج

Village Andaj

اندج یکى از روستاهاى منطقه الموت, استان قزوین  مى باشد که در 17 کیلومترى شهر معلم کلایه، در دل صخره های عظیم و در مختصات طول جغرافیائی 36 درجه و 28 دقیقه و عرض جغرافیائی 50 درجه و 31 دقیقه و در ارتفاع 1600 متر از سطح دریا واقع شده است.

بر اساس سرشمای سال 1385 تعداد 61 خانوار و 179 نفر در این روستا ساکن هستند.  در اثر فعل و انفعالات آتشفشانى کوه هاى رشته کوه البرز و در اثر فرسایش ناشی از باد و باران بر روی صخره های آسمان سای,  منظره‏اى در یکى از خوش آب و هواترین نقاط ایران ایجاد شده که بیشتر به نظر خواب و خیال مى آید.

نام این روستا ریشه در موقعیت منحصر به فرد آن دارد که به  دلیل محصور بودن در بین صخره های عظیم و رودخانه های خروشان و چشمه های متعدد جوشان "اندج" نامیده شده است. "آنا دژ" یا دژ آناهیتا (ایزد بانوی آبها) به مرور زمان به "آندژ" و بعد از تسلط اعراب بر ایران به "اندج" تغییر فرم داده است.

دو رودخانه خروشان در این روستا وجود دارد یکی در شرق و چسبیده به روستا به نام "محله رودخانه" و دیگری در غرب روستا به نام "کلا رودخانه" (بر گرفته از مزرعه ای به نام کلا در امتداد حاشیه غربی این رود) که این دو رود در جنوب روستا به هم وصل شده و "اندج رود" را می سازند.

اندج به لحاظ قابليت هاي زيست محيطي، وجود غارهاي طبيعي و بافت كوه هاي آن هميشه براي سكونت انسان مناسب بوده است. وجود رودخانه و چشمه هاي فراوان در اين منطقه سبب آبادي روستا، ايجاد مزارع و باغات ميوه شده است و در مسير رودخانه نيز روستاهاي زيادي را به وجود آورده كه حتي بقايايي از اين روستاها يافت شده است كه تاريخ آن به دوره پيش از اسلام باز مي گردد و خانه هاي آن با سنگ هاي كوچك و بزرگ اطراف رودخانه ساخته شده است. در طول دره اندج و در مسير رودخانه، چند غار طبيعي ديده مي شود كه از نظر موقعيت جغرافيايي و شرايط زيست محيطي به نظر مي رسد در گذشته محل سكونت انسان بوده است.