رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

روستای قوشچی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای قوشچی

روستای قوشچی

Village Qushchi

روستای قوشچی از توابع بخش طارم سفلی شهرستان قزوین است که این بخش از شمال به استان گیلان،از جنوب و غرب با استان زنجان همجوار است.

محصولات کشاورزی آن اغلب به صورت باغی بوده که زیتون و انار از عمده محصولات کشاورزی و اقتصادی این روستا می باشد.

مالکیت املاک در این روستا از ابتدا به صورت خرده مالکی بوده و آثاری از ارباب رعیتی در این روستا دیده نمی شود.

این روستا در حال حاضر دارای بیش از 60 خانوار ساکن است و مهاجرت اغلب خانوار های مهاجر روستا نیز که اغلب در دهه 50 و 60 به خصوص با رونق صنایع اتفاق افتاده به استان های تهران، گیلان و قزوین بوده است.

اغلب اهالی این روستا که در شهرها ساکن هستند، برای برداشت محصول به خصوص در فصول تابستان و پاییز به روستا مراجعت می کنند.

 نام خانوادگی و شهرت بیش از 99 درصد اهالی این روستا "کلهر" بوده و بسیاری از این اهالی نیز نسبت خویشاوندی داشته و ارتباط اجتماعی و معاشرتی خوبی نیز با یکدیگر دارند.

از آن جائی که شغل اهالی این روستا دامداری و کشاورزی بوده لذا علاوه بر کشت غلات و باغات، تا دو دهه پیش اغلب اهالی این روستا کوچ نشین بودند و در بهار و تابستان به ییلاقات کوچ می کردند .

و در زمستان و پائیز نیز این روستا قشلاق آنان بوده است که"ساختمان" و "فردوس "نام های محلی ییلاقات ساکنین این روستا است.

بنا به گفته پیشینیان و سالمندان روستا دو برادر که از استان کرمانشاهان به این دیار آمده بودند بنیانگذار این روستا بوده و البته تعداد محدودی نیزدر این رهگذر به آنان پیوستند.

شایان ذکر است اکثر اهالی این روستا با دیپلماسی ملایم و روابط اجتماعی توام با تعامل در اکثر ارگان های دولتی به خصوص در شهرستان قزوین اشتغال دارند.

بیش از 5 دهه قبل در این روستا صنعت فراروری زیتون و استحصال روغن زیتون در این روستا فعال گردید.

به علاوه اینکه آسیاب این روستا نیز قدمت 50 ساله داشته و اغلب روستاهای مجاور برای فراوری قوت خود به این روستا مراجعه می نمودند.

از آنجائیکه اهالی این روستا اغلب مردمی سخت کوش و زحمت کش بوده و هستند ، لذا اکثر جوانان آن به خصوص از دهه 50 به بعد در امر تحصیل کوشا بوده و الحمدا.. به درجات خوبی هم نائل گردیده اند.

گویش مردم این روستا به زبان ترکی بوده و تا حدود زیادی نیز سنت های اجتماعی آنان دگرگون شده و دستخوش تحول جامعه صنعتی قرار گرفته است؛ به طوری که بسیاری از سنت های اجتماعی مردم این روستا به خصوص آئین های برگزاری مراسم عروسی، شروع برداشت محصول در یک تاریخ معین و ... در حال فراموشی بوده و احیاء آن به دور از امکان می باشد.

توسعه فیزیکی روستا به دلیل محصور بودن و قرار گرفتن در دامنه کوه بسیار دشوار می باشد و تحقق این موضوع نیاز به هزینه سنگین تسطیح کوه ها و تپه ها می باشد.

از جمله برجستگی های اقلیمی ای روستا هوای معتدل آن و وجود چشمه آب معدنی در محدوده جنوبی آن است که برای رفع عفونت ها و سنگ کلیه بسیار سودمند است.

از اشخاص مهم و تاثیر گذار این روستا می توان به علی بن محمد سمرقندی، معروف به ملا علی قوشچی، دانشمند، متکلم، ریاضیدان و منجم ایرانی، از مشاهیر علمای عامه و کلام و ریاضیات و از فقهای حنبلی و از عالمان بزرگ اهل سنّت در علم کلام اشاره کرد.

ديدنيهاي تاريخي قزوین - جاذبه هاي تاريخي قزوین - جاذبه هاي گردشگري قزوین - اماکن تاريخي قزوین - آثار باستاني قزوین - آثار باستاني ايران- مناطق توريستي طارم سفلی - بناهاي تاريخي طارم سفلی - بناهاي قديمي طارم سفلی - آثار تاريخي طارم سفلی - ديدنيهاي طارم سفلی - آثار ملي طارم سفلی – روستا - روستاهای ایران - روستاهای قزوین - روستاهای طارم سفلی - قوشچی - روستای قوشچی - روستای قوشچی طارم سفلی - روستای قوشچی طارم سفلی قزوین - معرفی روستای قوشچی طارم سفلی قزوین - عکس روستای قوشچی طارم سفلی قزوین - تاریخچه روستای قوشچی طارم سفلی قزوین - قدمت روستای قوشچی طارم سفلی قزوین - موقعیت جغرافیایی روستای قوشچی طارم سفلی قزوین - تصاویر روستای قوشچی طارم سفلی قزوین -   

Qazvin historical sights - historical attractions of Qazvin - Tourism Attractions of Qazvin - Historic Places Qazvin - Antiquities Qazvin - Antiquities Iran Tarom Lower tourist areas - historical monuments Lower Tarom - Tarom Lower old buildings - the historic Lower Tarom - Tarom Lower sights - National Heritage Lower Tarom - villages - villages of Iran - Qazvin villages - villages of Lower Tarom - Qushchi - Qushchi village - village Qushchi Lower Tarom - Tarom Lower village Qushchi Qazvin - The village of Lower Tarom Qushchi Qazvin - Photo village Lower Tarom Qushchi Qazvin - village History Qushchi Lower Tarom Qazvin - old village of Lower Tarom Qushchi Qazvin - the geographical location of the village of Lower Tarom Qushchi Qazvin - pictures Qushchi Tarom Lower village Qazvin -

Loading the player...
سال تولید: 1393
عوامل تولید:

یعقوب امینیجواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
بسیار خوب است وبگاه شما مجید ۱۳۹۵/۰۲/۲۱ ۱۴:۲۷

مجید
بسیار خوب است وبگاه شما
-1 (1 رای)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۲/۲۱ ۱۴:۲۷