رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

روستا آکوجان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستا آکوجان

Loading the player...

روستا آکوجان

Akojan village

این روستا در شمال شرق شهر قزوین در طول خاورى واقع شده است و بوسیله جاده شوسه اى که از باراجین عبور مینماید به این شهر متصل میگردد. روستا در محل دره اى در ارتفاع 1526 مترى واقع شده است؛ این روستا یکی از روستاهای الموت غربی (رودبار شهرستان) می باشد، اصلیت زبان این روستا تاتی می باشد ولی با مرور زمان وادغام گویشهای گیلکی، کردی، ترکی و..تفاوتهای بسیاری با تاتی اصیل دارد.

این روستا یکی از قدیمی ترین روستاهای استان قزوین می باشد و افسانه ها و واقعیتهای بسیاری در مورد این روستا گفته می شود.در دیگر داستانها نام این روستا را به این دلیل می دانند که این روستا در خود فردی یا چیزی داشته که به اندازه ی جان ارزش داشته است.به هر حال هر چه بوده عزیز و با ارزش بوده و خیلی از مردم از دور و نزدیک دوست داشتند آن را ببینند ولی مدتی بعد اثری از آن فرد و یا آن چیز با ارزش نمی یابند؛

و با اینکه مدتی به دنبال آن می گردند ولی پیدایش نمی کنند و با تعجب و افسوس می گویند آه کو جان و این لفظ سالها بر این روستا می ماند و بعدها به نام آکوجان تغییر نام داد؛ و از این رو می شود این نام را هم واقعیت دانست که در زمان قدیم آب به آنصورت هم کم نبوده که از روی کمبود آب این لفظ جا مانده باشد، ولی در هر صورت این دو افسانه برای نام این روستا موجود است.

که البته افسانه ی اول را موثق تر می دانند چون امروزه هم اهالی روستا در فصل تابستان به علت کمبود آب برای خود ییلاقی به نام زنبور خانی دارند وتابستانها برای امرار معاش واز آنجایی که دام فراوانی دارند به آنجا می روند.ولی آن چیزی که امروز مهم است این است که نام این روستا آکوجان است وهر ساله به علت کوچهای فراوان این روستا جمعیتش کمتر می شود وامید است روزی باز هم جمعیت ان بیشتر شود.

یکی از صنایعی که در روستای آکوجان الموت قزوین دارای پیشینه ای زیاد بوده و امروزه از بین رفته است،صنعت باروت سازی می باشد. این صنعت استقبال زیادی از جاهای مختلف حتی از روستاهای استان گیلان و مازندران داشت ودر این زمینه تبحر خاصی داشتند .این شغل امروزه دیگر در این روستا رواج ندارد با اینکه سالهای زیادی در این زمینه فعالیت می شد ولی از 30 سال پیش این حرفه از رواج افتاد و فقط خاطره ها از این حرفه در بین مردم روستا باقی مانده است.

بزا دشت یا بازار دشت منطقه ای در کنار روستا اکوجان که جزء این روستا محسوب می شود و در مورد آن هم افسانه ها و داستان هایی هست که بین اهالی روستا سینه به سینه نقل می شود. غار حاجت خانه یکی از غارهای استان قزوین است که در حوالی روستای آکوجان به سمت مزرعه زمستانی قدیمی میانه کش و آبشار زیبای خیمستان واقع شده است.

در رابطه با این غار داستانی است که جالب است بدانید وبا اینکه نقش و نگارهای که در آن دیده شده قدیمی است و سخن قدیمی ها که در آن مجسمه هایی دیده شده که امروزه میتوان مخروبه آن را دید نمی توان به صحت این داستان که در ادامه می آید بسنده کرد.ولی این داستانی است که از بزرگان روستا کم وبیش جمع آوری شده است.در زمان بسیار قدیم زمانی که مردان آنجلس از خواب بیدار شدند .

و اتفاقاتی که برایشان افتاد سپس به خواب رفتند .برای این عزیزان در محل غارشان زیارتگاهی ساختند آوازه آنها در بسیاری نقاط پیچید و از دور و نزدیک به این مکان مقدس سفر میکردند .یکی از افرادی که به این مکان سفر کرده بود یکی از اهالی این روستا بود که بعد از سفر برای پاس نگه داشتن وجود این بزرگان تصمیم میگیرد وبه حالت نمادین غار حاجت خانه که یکی از غارهای طبیعی در روستا بود را مزین به نام مردان آنجلس کرد.تا مردم برای زیارت به اندلس نروند و بتوانند در این مکان ارادت خود را به این بزرگواران ابراز کنند .

هر ساله در این مکان نذورات بسیار و قربانیهایی صورت میگرفت وحتی مجسمه های نمادین آنها در سالهای قبل در غار ساخته شده است و حتی بعضی از مردم حاجتهای خود را با نذری دادن روا می دیدند . به گفته یکی از بزرگان و میرزاهای روستا وجود کتابهایی که در این مکان وجود داشته که البته امروز اثری از وجودشان در غار نیست این مطلب را سندیت میداد . ولی امروز فقط غار حاجت خانه و نام این غار به جا مانده و به علت سختی راه حتی روستاییان نیز از مکان دقیق غار اطلاعی ندارند و فقط میدانند که این غار وجود دارد.