رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

روضه آخر - نمایش محتوای صدا

 

 

روضه آخر

( روضه آخر )

این نمایش رادیویی حکایت قصه ایست که در مشاجره و درگیری حمید با پسر صاحب خانه ، به دلیل شدت عصبانیت و کنترل نداشتن حمید برخشم خود، پسر صاحبخانه کشته می شود و حمید به دلیل قتل بازداشت و زندانی می شود.

در مدتی که منتظر رای دادگاه است کابوس های شبانه و ترس از حکم قصاص او را به شدت آزار می دهد.

کاظم خان ، هم سلولی حمید، به رضایت گرفتن از خانواده مقتول امیدواراست و این  به دلیل نزدیک شدن به ماههای محرم و صفر است که حکم اعدام اجرا نمی شود و فرصت خوبی است تا بزرگترها با وساطت بتوانند رضایت حاج عزت (پدر مقتول) را به دست بیاورند.

با  وساطت  حاج آقا رحیمی (روحانی محل )  ،  محبوبه خانم ( مادر حمید)  موفق  می شود رضایت ولیّ دم (حاج عزت ) را گرفته و حکم بخشش گرفته می شود.

حمید نادم و پشیمان از کارهای گذشته اش به خانه باز می گردد.  از مادرش محبوبه سراغ سیما (همسرش )  را می گیرد. مادر بیان می کند که به او  گفته  که دیگر نمی تواند کارهای حمید را تحمل کند لذا با هدف جدا شدن از حمید خانه را ترک کرده است.

اهالی محل  و همسایگان  و کسبه ، توبه حمید را باور نکرده اند . و با حرف ها و  برخورد ها این مساله را به او می فهمانند. و این در حالی است که اهالی محل در حال آماده شدن برای برگزاری مجالس عزاداری امام حسین (ع) هستند و او را شایسته حضور در مجلس عزای امام حسین(ع) نمی دانند. حمید به حاج آقا رحیمی پناه می آورد و با او درد دل و گفتگو می کند و از  او کمک می خواهد.

از طرفی دیگر پسر حاج عزت اسماعیل علیرغم گذشت و رضایت پدر ، از حمید کینه به دل دارد و نمی تواند او را ببخشد . لذا در پی انتقام گرفتن از اوست. یک شب  در مسیر حمید قرار می گیرد و شرایطی فراهم می آوردکه منجر به درگیری او با حمید می شود. اما این بار حمید به یاد توبه اش می افتد و خشم خود را کنترل می کند. اما اسماعیل او را مورد ضرب و شتم قرار می دهد . که با وساطت محبوبه خانم – مادرش- از این درگیری جان سالم به در می برد.

حمید با سر و وضع مجروح و زخمی شبانه وارد مجلس عزای امام حسین(ع) می شود.

حاج آقا رحیمی جلو می آید و اجازه می دهد تا او حرف هایش را بیان کند و طرد  توبه کاران را از اخلاق عزاداران حسینی پسندیده نمی داند. حمید حرف هایش را می زند و در پایان از حاج آقا رحیمی می خواهد تا روضه حر را برای او بخواند.او می خواهد خودش به یقین برسد که توبه اش پذیرفته است.

این نمایش در 2 قسمت و به تهیه کنندگی ابراهیم طاهری کیا برای پخش از شبکه استانی صدای مرکز قزوین تهیه و تولید شده است.

Loading the player...
عوامل تولید:

تهیه کننده : ابراهیم طاهری کیا

تاریخ تولید: 1393