Skip to Content

سردار شهید احمد اللهیاری

شهید احمد اللهیاری سردار غریبی که بهشتی شد؛ هفتم تیر آمد و 28 سال بعد در همان تاریخ عروج کرد. اگر از تاکستان به سمت قزوین حرکت نمایی با تابلویی برخورد خواهی کرد که مزین به عکس ۲۰ شهید سرافراز است. در این تابلو چنین نوشته شده است: «به شهر شهید پرور خورهشت خوش آمدید.
خورهشت قدمگاه اولین شهید منطقه قاقازان شهید اکبر آخوندی است که روز ۲۲ بهمن ۵۷ در تهران به شهادت رسید. این روستا با تقدیم ۲۰ شهید و تعداد زیادی رزمنده و جانباز در منطقه و استان به ایثارگری معروف است.از شهدای شاخص این روستای عابد پرور و متعهد به اسلام و انقلاب می توان به شهیدان سردار احمد الهیاری اشاره کرد.
سردار احمد الهیاری سرداری است که با وجود اینکه ۲۸ سال داشت اما ره صد ساله را در این سال های عمر طی کرد. این شهید والامقام هفتم تیر ۱۳۳۸، در روستای خورهشت از توابع شهر تاکستان به دنیا آمد. پدرش شعبانعلی (فوت۱۳۵۰) و مادرش زهرا نام داشت. تا پایان دوره ابتدایی درس خواند و مزین به لباس سبز پاسداری از حریم اسلام وانقلاب گشت. سال ۱۳۶۵ ازدواج کرد و صاحب یک دختر شد.
هفتم تیر ۱۳۶۶، با سمت فرمانده گردانی در سردشت آذربایجان غربی توسط نیروهای عراقی بر اثر اصابت ترکش به سر، شهید شد. مزار او در گلزار شهدای زادگاهش واقع در خورهشت است. سردار شهید «احمد اللهیاری» در عملیات‌های متعددی فرمانده گردان بود و یکی از کسانی است که همواره مورد توجه سردار احمد کاظمی بود.
خاطراتی از سردار شهید احمد اللهیاری: یکبار احمد آقا در راه برگشت به محلشان هدف گلوله منافقین قرار می گیرد و از ناحیه پا زخمی می شود و با پای زخمی حدود دوازده کیلومتر مسیر را پیاده طی می کند تا به مسجد محل می رسد و نماز می گذارد و خدا را شکر می کند. یکی از برادرانش از حضور وی در مسجد مطلع می شود و او را به بیمارستان می رساند، دکتر پس از دیدنش گفت چند روزی باید در اینجا بستری شوی تا زخمت خوب شود.
اما احمد آقا همان جا با دست پایش را فشار می دهد و گلوله را در می آورد و راهی منطقه می شود. یک روز بچه ها گفتند: احمد آقا پوتین های ما خراب است. او فردای آن روز تعدادی پوتین آورد و گفت: بچه ها هر کدام از شما که پوتین هایش خراب است می تواند تعویض کند در همین حین دیدم خود احمد آقا که کف یکی از پوتین هایش افتاده با بند پوتین آن را بسته تا نیفتد.
گفتم احمد آقا شما هم یک پوتین نو بردارید. گفت: نه این پوتین ها برای بچه هاست. همین پوتین ها هم که پایم هست برای من زیاد است.ایشان نسبت به غیبت و تهمت و حرفهای ناشایست و ناروا، بسیار حساس بود و تأکید داشت که بچه ها در هنگام شوخی رعایت مسائل اخلاقی را بکنند. می گفت: هر کس حرف بدی بزند باید دویست تومان جریمه شود. یادم هست یک روز در راه دزفول به طرف خرمشهر حدود دو یا سه هزار تومان پول جمع کردند.
یک روز من با ماشین اصلاح سر حاج احمد را اصلاح می کردم که دیدم ماشین گیر کرد. نگاه کردم، دیدم یک ترکش به سرش خورده و نصف آن بیرون است و اطراف آن چرک کرده. گفتم این ترکش شما را اذیت نمی کند؟ گفت برو و انبر دست را بیاور و ترکش را بیرون بکش. گفتم نمی شود باید برویم پیش دکتر. احمد آقا گفت: این که چیزی نیست بچه ها ترکش های از این بزرگتر را هم تحمل می کنند.
یک روز ایشان با تویوتا از جلوی چادر ما با عجله رد می شد که گرد و خاک زیادی جلو چادر ما بلند شد. یکی از دوستان سنگریزه هایی را برداشت و به تویوتا زد. ایشان متوجه شد و ماشین را نگه داشت و پیاده شد و با همان سنگریزه ها به شوخی به سر و روی همان دوست ما می زد و می گفت این ماشین بیت المال است. چرا به سویش سنگ پرتاب می کنی؟ در ادامه از ما به خاطر ایجاد گرد و خاک معذرت خواهی کرد.
ایشان در عملیات بدر فرمانده گردان امام رضا(ع) و فرمانده لشگر سردار جعفری بودند. در یکی از شب های عملیات سردار عبدالله عراقی را اسیر می گیرند و شکنجه می کنند واز ایشان فیلم برداری می کنند. احمد آقا که متوجه می شود با گردان خود عملیاتی می کند که طی آن با پیشروی در یک سنگر عراقی شانزده نفر از اسرای ایرانی از جمله سردار عراقی را آزاد می کند.
شهید هر وقت از جبهه، جهت مرخصی به خانه می آمدند، مردم محل از پیر و جوان دورش جمع می شدند و شهید با علاقه و صفای خاصی وقایع جبهه و جنگ را برای آنان تعریف می کرد. به گونه ای که خیلی از کسانی که وقایع جبهه ها را از زبان وی می شنیدند مشتاق اعزام به جبهه می شدند و هنگام برگشت شهید به جبهه او را همراهی می نمودند.


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
مردان حقیقت که به حق پیوستند...از دام تعلقات دنیا... طاهره ۱۳۹۵/۰۸/۲ ۰۸:۳۳
خداوند رحمت کن این شهید بزرگ وار رو در میدان نبرد... علی ۱۳۹۵/۰۸/۸ ۰۸:۴۴
خداوند رحمت کند این همه شهیدان را شهیدان بودن که... حسین ۱۳۹۶/۰۸/۱۳ ۱۱:۰۳

حسین
خداوند رحمت کند این همه شهیدان را
شهیدان بودن که باعث شدن مملکت ما امن باقی بماند.
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۶/۰۸/۱۳ ۱۱:۰۳
علی
خداوند رحمت کن این شهید بزرگ وار رو در میدان نبرد واقعا دلاوری بود شجاعت او مثال زدنی بود.
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۸/۸ ۰۸:۴۴
طاهره
مردان حقیقت که به حق پیوستند...از دام تعلقات دنیا رستند ... چشمی به تماشای جهان بگشودند ... دیدند که دیدنی ندارد ، بستند .
امیدوارم لایق رهرو آنها باشم.
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۸/۲ ۰۸:۳۳
پخش بیش از 4 هزار و 800 دقیقه برنامه در هفته دفاع مقدس
پخش بیش از 4 هزار و 800 دقیقه برنامه در هفته دفاع مقدس
صداوسیمای مرکز قزوین در هفته دفاع مقدس بیش از 4 هزارو800 دقیقه برنامه رادیویی، تلویزیونی و خبری پخش کرد. بگفته انبارلویی مدیرکل صداوسیمای مرکز قزوین، این مرکز ضمن تمهید برنامه های رادیویی و تلویزیونی در هفته دفاع مقدس از ظرفیت های حوزه تامین...
پخش مستند «راوی رنگ ها» از شبکه افق سیما
پخش مستند «راوی رنگ ها» از شبکه افق سیما
بگفته حسن اکبری مدیر دفتر و روابط عمومی صدا و سیمای مرکز قزوین؛ مستند «راوی رنگ ها» با هدف معرفی تلاش های خالصانه آقای مجید مقصودی هنرمند متعهد و انقلابی استان در دوران دفاع مقدس و نیز معرفی آثار خلق شده از سوی وی پنجشنه پنجم مهرماه ساعت 23 از...
برگزاری جلسه کمیته اطلاع رسانی و تبلیغ کنگره 3هزار شهید استان در مرکز قزوین
برگزاری جلسه کمیته اطلاع رسانی و تبلیغ کنگره 3هزار شهید استان در مرکز قزوین
دومین جلسه کمیته اطلاع رسانی و تبلیغ کنگره 3هزار شهید استان قزوین برگزار شد. بگزارش دفتر و روابط عمومی صدا و سیمای مرکز قزوین، دومین جلسه از کمیته اطلاع رسانی و تبلیغ کنگره 3هزار شهید استان با هدف فراهم کردن مقدمات و ایجاد هماهنگی های لازم...
«نشانی» ویژه برنامه هفته دفاع مقدس در رادیو قزوین
«نشانی» ویژه برنامه هفته دفاع مقدس در رادیو قزوین
ویژه برنامه رادیویی «نشانی» بمناسبت هفته دفاع مقدس از رادیو قزوین پخش می شود. بگفته سعید انبارلویی، مدیرکل صدا و سیمای مرکز قزوین؛ این برنامه با هدف گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و معرفی ارزش های دفاع مقدس و دستاوردهای معنوی آن از رادیو قزوین...
تولید، تامین و پخش بیش از 18هزار دقیقه برنامه با موضوع دفاع مقدس و محرم در صدا و سیمای مرکز قزوین
تولید، تامین و پخش بیش از 18هزار دقیقه برنامه با موضوع دفاع مقدس و محرم در صدا و سیمای مرکز قزوین
مدیرکل صداوسیمای مرکز قزوین از تهیه و تولید بیش از 18 هزار و 500 دقیقه برنامه ی رادیویی، تلویزیونی و خبری در هفته دفاع مقدس و دهه اول ماه محرم دراین مرکز خبر داد. آقای معصومی فر گفت: سیمای مرکز قزوین در هفته دفاع مقدس و دهه اول محرم بیش از...