Skip to Content

سردار شهید رضا حسن پور

من رضا حسن پور ، در سال 1339 در تهران بدنیا آمدم دوران کودکی را در تهران پشت سر گذاشتم . پدر و مادرم انسانهای مذهبی ، معتقد ، اما محروم از تمتعات زندگی بودند . هفت سالم بود که همراه پدر و مادرم از تهران به قزوین آمدیم. در قزوین دوره ابتدایی را شروع کردم . دوره ابتدایی را با نمره های خوب قبول شدم . فشار بار زندگی بر دوش پدر و مادرم سنگینی می کرد . حس کردم ادامة تحصیل برایم مشکل خواهد بود . از این رومجبور به ترک تحصیل شدم و نتوانستم به تحصیل ادامه بدهم .
فعالیتهای شهید پیش از پیروزی انقلاب اسلامی
رضا که فردی محرومیت کشیده و رنج دیده بود ، با شروع نخستین جرقه های انقلاب ، خود را به جریان زلال انقلاب می سپارد . او تمام امیدها وآرزوهایش را در انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی (ره) مجسم می دارد واز این رو ، دل در گرو رهبر می سپارد و با شور امید در تمام صحنه های انقلاب حضور مشتاقانه و فعال می یابد .
رضا در تمام راهپیماییهای شهر ((قزوین )) به طور جدی شرکت می جوید . وی درسال 1356 با دختری پارسا و پاکدامن ازدواج و از آن پس ، همراهی دلسوز ویاری با وفا برای ادامة زندگی و فعالیتهایش می جوید . رضا در روزهای پیروزی انقلاب ، همراه دوستان خود در شهر قزوین فعالانه حضور می یابد و با ایثارگری فراوان در صحنه های مختلف وارد می شود .
فعالیتهای شهید پس از پیروزی انقلاب اسلامی
رضا پس از پیروزی انقلاب اسلامی در تهران با کمیتة انقلاب اسلامی همکاری میکند و در مبارزة با عوامل ضد انقلاب به فعالیت می پردازد . پس از چند ماه فعالیت در تهران ، دوباره به شهر قزوین باز می گردد . سال 1358 به دنبال تحرکات گروهکهای ضد انقلاب در  کردستان ، همراه یک گروه ، راهی ایناستان می شود و با شهامت و شجاعت در سرکوبی ضد انقلاب شرکت می جوید . وی درپاکسازی شهر (( تکاب )) از لوث ضد انقلاب ، شجاعانه می جنگد .
روزها به مبارزه و مقابله با ضد انقلاب مشغول می شود و شبها هم برای حفظ امنیت شهر، به گشت زنی در سطح شهر می پردازد .
رضا ، آخر سال 1358 به عضویت رسمی (( سپاه پاسداران انقلاب اسلامی )) شهرقزوین در می آید و خود را وقف حفاظت از دستاوردهای انقلاب اسلامی می کند . او در سال 1359 طی مأموریتی ، به عنوان فرماندة یک گروه ، به قصر شیرین اعزام می گردد و در آنجا به مقابله با منافقین و نیروهای عراق مشغول میشود .
رضا ، مدتی نیز در قزوین ، به دنبال قیام مسلحانة منافقین ، به مقابله با این گروهک تروریستی اقدام و در جنگ شهری و جنگ گریز در شهر قزوین ، تعدادی از آنان را دستگیر می کند . یکی از دوستانش می گوید : (( با رضا در ‹‹واحدعملیّات ›› سپاه قزوین بودیم . یک روز خبر دادند که تو شهر شخصی به اسم ‹‹حصاری›› را منافقین ترور کرده اند . رضا سریع خودش را با موتور به محل حادثه می رساند و با شهامت تمام ، یکی از منافقین را دستگیر می کند و یکی از آنان نیز از محل می گریزد .
فعالیتهای شهید در دوران دفاع مقدس : حسن پور که پیش از شروع جنگ تحمیلی ، در منطقة غرب ، در حال مبارزه با ضدانقلاب بود : با شروع جنگ بلافاصله خود را به پیشتازان مبارزه با دشمن میرساند . وی مدتی در ((گیلانغرب )) و (( سرپل ذهاب )) می جنگد و به عنوان مسئوول گروه، رشادتهای فراوانی از خود نشان می دهد . پس از آن ، مدت شش ماه از اوایل سال 1360 به سرپرستی یک گروه چهل نفره از قزوین به منطقة (( میمک )) اعزام می شود . در طول این مدت ، با توان بالای رزمی ، در آزاد سازی ارتفاعات میمک شرکت می جوید . با شهامت تمام در شناسایی منطقه ، تا عمق دشمن نفوذ می کند . یک بار نیز همراه سه نفر از همرزمان خود ، به تعقیب نیروهای عراقی می روند و یک تانک سالم را از آنان به غنیمت می گیرند .
حسن پور ، پس از مدتی ، برای گذرانیدن یک دورة آموزش تخصص به تهران می آید . پس از فرا گرفتن آموزش ، به جبهه های جنوب اعزام می شود . وی در عملیّات فتح المبین به عنوان (( فرماندة گردان )) در عملیّات شرکت می کند و با مدیریت و نظم خاصی ، به هدایت نیروها می پردازد . در این عملیّات ، ازناحیة سر و پهلو مجروح می شود و با همان حالت ، به اسارت نیروهای عراقی درمی آید . اما پس از کامل شدن حلقة محاصرة دشمن ، نیروهای عراقی به اسارت رزمندگان در می آیند و رضا هم از چنگ آنان آزاد می شود : اما یک هفته بیشتردر پشت جبهه نمی ماند و هنوزکاملاً سلامتی اش را باز نیافته ، به جبهه بازمی گردد . او با مسئولیت فرماندة گردان در عملیّات (( رمضان )) حضور می یابد و حماسه می آفریند.
حسن پور در عملیات ((بیت المقدس )) نیز به عنوان فرماندة گردان وارد عمل شده ، با رشادت و توانمندی تمام ، نیروهای گردان را هدایت و فرماندهی مینماید . وی به سال 1361 به عنوان فرماندة ((تیپ الهادی )) منصوب و با همین مسئوولیت در عملیات (( والفجرمقدماتی)) شرکت می جوید . در این عملیّات ، هنگام فرماندهی نیروها مجروح می شود ، ولی دست از هدایت نیروها نمی کشد وهمچنان با تن مجروح ، فرماندهی می کند . او اوج رشادت و توانمندی و مدیریت نظامی خود را در این عملیّات به نمایش می گذارد . از این رو ، از سوی فرماندة (( لشگر 17 )) به عنوان قائم مقام لشگر برگزیده می شود .
حسن پور ، به عنوان جانشین و قائم مقام لشگر در چندین عملیّات ، از جمله عملیّات (( والفجر3و4 )) شرکت می جوید و پیشاپیش نیروها با به کار بستن ابتکار و نظم ، به فرماندهی می پردازد .
حسن پور در عملیّات خیبر وارد عمل شده و هنگام هدایت نیروهای لشگر، مجروح می گردد . پس از یک هفته بستری شدن در بیمارستان ، بسرعت خودش را به ادامةعملیّات می رساند . او می دانست که باید در این عملیّات ، مزد خود را دریافت دارد که سرانجام هم می گیرد و با دست پر پرواز می کند .
چگونگی شهادت 
شهید حسن پور ، پس از عمری مجاهدت و مبارزه در راه اعتلای کلمة حق ،سرانجام در عملیّات(( خیبر )) به عنوان قائم مقام لشگر 17 علی بن ابی طالب وارد عمل شد و روز 14 اسفند ماه 1362 در ((جزیرة مجنون)) بر اثر اصابت تیریه سرش، به شهادت رسید و به آرزوی دیرین خود نایل شد .
فرازی از وصیتنامه سردار شهید رضا حسن پور قائم مقام لشگر17 علی ابن ابیطالب: 
الله اکبر الله اکبر اشهد ان لا اله الا الله
اشهد ان محمدا رسول الله
اشهدان امیرالمومنین علی ولی الله
سلام، سلامی گرم زمیان دود و آتش، سلامی گرم از میان غرش توپ و تانک، سلامی گرم از میان ترکش خمپاره ها، سلامی گرم و پر محبت، سلامی گرم از میان قلبهای پاک صاف و صادق، و جانهای برکف نهاده جوانان و رزمندگان. سلام بر مردم همیشه در صحنه، سلام بر مردم همیشه بیدار و هشیار و خنثی کننده نیرنگ منافقان و کفار و مشرکین. سلام بر مردم همیشه به یاد خدا و سلام بر مردم همیشه به یاد رزمندگان جبهه های جنگ حق علیه باطل. خداوند عمری طولانی و صبری حسین وار(ع) عطا فرماید که از غذای خود به رزمندگان می بخشید که این خود از نشانه های مومنان است.
نمی دانم من به نوبه خود چگونه از شما تشکرکنم، نمی دانم چگونه این بخشش وایثار شما را جبران کنم و نمی دانم چگونه پس از برگشت از جبهه در میان شما سر بلندکنم چرا که تا به حال آن طوری سربازان امام حسین (ع) برای اسلام کار کردند من کار نکردم وهیچ کاری ازدستم برنمی آید جز اینکه دعا کنم :
خدایا مرا پهلوی امام مهدی (عج) ونایب بر حقش امام خمینی واین مردم فدا کار وبا ایثار روسیاه مگردان. ای خدا دیگر بیش از این خجالتم مده که دیگر گوشهایم توانایی شنیدن این را ندارد که بشنود یک پیرزن. هشت عدد تخم مرغ خانه اش را برای رزمندگان جبهه فرستاده است.
ای مردم همیبشه در صحنه ، ای دوستان وآشنایان و ای خانواده ام همه این را می دانید و بدانید که من به اختیار خودم به خدمت سپاه در آمدم وباز خودم داوطلبانه به جبهه رفتم واین مطا لب رابرای تکبر وغرور ومنیت نمی گویم که شنیده بودم عده ای از افرادمال پرست شایعه پراکنی می کنند که این جوانها را به زور به جنگ می برند . در جواب به این افراد باید بگویم: وقتی که من اینجا از گناهانم کم می شود و به لقاء الله می رسم پس چرا به زور بیایم یا از اینجا فرار کنم، اگر سعادت داشته باشم چه جایی از اینجا بهتر؟ این را همه بدانید که من به جنگ نیامده ام به خاطر غرور و تکبر و نه به خاطر ترس از آتش دوزخ و نه به خاطر خوب و راحت بودن بهشت و نه به خاطر شهید شدن که این نوع طرز فکر شرک است. من به خاطر رضای خدا به جنگ آمده ام، همین و بس.
در ضمن پدر یا برادرم مسئول گرفتن حلالیت از طرف دوستان و آشنایان می باشند و هرکسی از بنده طلب دارند به خانواده اینجانب مراجعه کنند به علت اینکه وقت کم است چون امشب عملیات می باشد. به امید پیروزی رزمندگان اسلام بر کفر.


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
سلام امیدوارم فرزندان ما هم راه این شهید بزرگوار... مینا ۱۳۹۶/۰۷/۲ ۰۹:۳۶

مینا
سلام امیدوارم فرزندان ما هم راه این شهید بزرگوار را ادامه دهند. روحشان شاد
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۶/۰۷/۲ ۰۹:۳۶
تولید، تامین و پخش بیش از 18هزار دقیقه برنامه با موضوع دفاع مقدس و محرم در صدا و سیمای مرکز قزوین
تولید، تامین و پخش بیش از 18هزار دقیقه برنامه با موضوع دفاع مقدس و محرم در صدا و سیمای مرکز قزوین
مدیرکل صداوسیمای مرکز قزوین از تهیه و تولید بیش از 18 هزار و 500 دقیقه برنامه ی رادیویی، تلویزیونی و خبری در هفته دفاع مقدس و دهه اول ماه محرم دراین مرکز خبر داد. آقای معصومی فر گفت: سیمای مرکز قزوین در هفته دفاع مقدس و دهه اول محرم بیش از...
دیدار استاندار با خانواده شهیدان حاج میری و قاقازانی
دیدار استاندار با خانواده شهیدان حاج میری و قاقازانی
عبدالمحمد زاهدی در این دیدار با بیان اینکه خانواده شهدا مایه آبرو و عزت کشور هستند ، گفت: رابطه مدیران با خانواده‌های شاهد و ایثارگر باید یک ارتباط خدمتگزاری و خادم و مخدوم باشد، زیرا ما هر چه داریم از شهدا است. وی افزود: ایثاری که شهیدان...
تجلیل از مادران شهدا و همسران جانباز
تجلیل از مادران شهدا و همسران جانباز
در ششمین روز از هفته دفاع مقدس از مادران شهدا و همسران جانباز در همایش من انقلابی ام تجلیل شد در این همایش از  100 مادر شهید و همسران جانبازان تجلیل به عمل آمد. سخنرانی و روایت گری دوران دفاع مقدس با محوریت فرهنگ عاشورا در جبهه ها، از...
گشایش نمایشگاه دفاع مقدس و واقعه عاشورا در آبیک
گشایش نمایشگاه دفاع مقدس و واقعه عاشورا در آبیک
به مناسبت هفته بزرگداشت دوران دفاع مقدس و دهه اول محرم نمایشگاه آثار دوران دفاع مقدس و واقعه کربلا در محوطه شهرداری آبیک برپا شد. در این نمایشگاه ماکت های عملیات های والفجر، کربلای5، آزادی سازی خرمشهر و واقعه کربلا به نمایش گذاشته شده است. ...
رونمایی از شش کتاب حوزه دفاع مقدس
رونمایی از شش کتاب حوزه دفاع مقدس
در این مراسم از کتاب اتاق 24 و پنج جلد کتاب خاطرات امداد گران نوعروس پرده برداری شد . مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان در این مراسم گفت : این کتاب ها جمع آوری آثار و خاطرات امدادگران زن استان در دفاع مقدس و نقش آنان در جبهه...