رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۱ آبان ۱۳۹۸

سلیمان بن صرد خزاعی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

سلیمان بن صرد خزاعی

Loading the player...

سلیمان بن صرد خزاعی

Suleiman bin Sorad Khuzaie

سلیمان بن صرد بن الجون خزاعی، ملقّب به «ابومطرف» بزرگ طایفه «بنی خزاعه» در کوفه بود. بعضی او را صحابی و بعضی از کبار تابعان دانسته‌اند. در میان پنج نفر اصلی گروه رهبری توابین به عنوان رهبر شناخته می‌شده‌است. ابن صرد زمان پیامبر اسلام را درک کرده و در صحاح اهل سنت احادیثی بدون واسطه از پیامبر اسلام نقل کرده است.

نام او در جاهلیت یسار بوده و رسول خدا صلی الله علیه و آله او را سلیمان نام نهاده است. مردی جلیل و فاضل بوده که در کوفه ساکن بوده است و بزرگ قوم خود بوده و در جنگ صفین در صف یاران امیرالمؤمنین علیه السلام بوده است و در همین جنگ حوشب و ذی ظلیم دو تن از فرماندهان سپاه معاویه را کشته است.او از چهره‌های برجسته و سران شیعه در کوفه و رهبر نهضت «توابین» در خونخواهی امام حسین(ع) بود.

سلیمان به امام حسین (ع) نامه نوشت و ایشان را به کوفه دعوت کرد. نیز در حرکت مسلم بن عقیل(ع) فعالیت داشت. «ابن زیاد»، سلیمان و عده زیادی از کوفیان را زندانی کرد. یاران او نیز از همراهی امام حسین (ع) خودداری کردند.

بعد از واقعه کربلا گروه زیادی از آن شیعیان همدیگر را سرزنش کرده و از اینکه امام خود را یاری نکرده پشیمان شدند و برای جبران آن، حدود چهارهزار نفر به رهبری سلیمان بن صرد خزاعی، به عنوان توابین (توبه کنندگان) هم قسم شدند تا به خونخواهی امام حسین(ع) قیام کرده و کشندگان آنها را بکشند.

سلیمان و یارانش از سال ۶۱ هـ ق، بطور مخفیانه و سال ۶۴ هـ ق، بعد از مرگ یزید آشکارا مردم را به خونخواهی حسین دعوت می‌کردند و در سال ۶۵ هجری قمری، سلمیان با هم پیمانانش قیام کرده و با شعار «یالثارات الحسین» مردم را به انتقام، فرا خواندند، آنها با ورود عبیدالله بن زیاد از شام به عراق، به طرف کربلا آمدند و بسیار گریستند و با یارانش همگی از خدا آمرزش خواستند و عده زیادی به آنها ملحق شدند.

سپس از فرات عبور کرده و بعد از رسیدن به منطقه عین الورده، لشکر شام مقابل آنها قرار گرفته و نبرد سختی کردند. در آغاز جنگ، پیروزی با توابین بود ولی چون دائماً به لشکر شام، اضافه شد، کم کم محاصره شدند و او و یارانش به شهادت رسیدند.