جهش تولید | چهارشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

سید عبدالحمید مرتضوی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

سید عبدالحمید مرتضوی

Loading the player...

سید عبدالحمید مرتضوی

Seyyed Abdolhamid Mortazavi

مداحان اهل بیت، كه با ذكر مصیبت و ذكر فضایل خاندان وحى، مجالس حسینى را گرم و اشك عاشقانه شیعیان آل الله را جارى می سازند، از عوامل مهم بقاء فرهنگ ‏عاشورا می باشند. مداح،در اصطلاح شیعى به كسانى گفته می ‏شود كه در ایام ولادت ها وشهادت هاى ائمه‏ (ع‏) در مجالس جشن و عزا به خواندن اشعارى در فضایل و محمد وآل محمد، یا در مظلومیت آنان می ‏پردازند.

ولى اغلب، به مرثیه خوانان حسینى گفته‏ می ‏شود كه با خواندن شعر مرثیه و ذكر مصیبت،اهل مجلس را می گریانند. مداحى اهل بیت و نوحه خوانى در سوگ آنان،از جمله كارهایى است كه حادثه‏ عاشورا را زنده نگهداشته است. ائمه نیز از مداحان و ذاكران، تقدیر و تشویق می ‏كردند، صله می دادند، دعا می كردند و براى این كار، فضیلت و ثواب بسیار می شمردند.

جناب سید عبدالحمید مرتضوی از جمله مداحان و پیر غلامان باذوق و خوش آتیه قزوین می باشند که از سن 11 سالگی مداحی در دسته و تعزیه های حسینی را در قزوین آغاز نمودند. ایشان ابتدا به دلیل داشتن صوت خوش و به اصرار و دلگرمی خانواده و امام جمعه محله خویش با تلاوت اذان و قرآن کار خود را آغاز می کنند.

سپس رفته رفته با آشنایی با هیئت های عزاداری امام حسین(ع) به سمت مداحی و تعزیه خوانی روی می آورند و در این حیطه از استادان بزرگی درس گرفته و شاگردانی را نیز پرورش می دهند.