رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۸

سید عزیزالله حسینی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

سید عزیزالله حسینی

Loading the player...

سید عزیزالله حسینی

Seyyed Azizullah Hosseini

مداحان اهل بیت، كه با ذكر مصیبت و ذكر فضایل خاندان وحى، مجالس حسینى را گرم و اشك عاشقانه شیعیان آل الله را جارى می سازند، از عوامل مهم بقاء فرهنگ‏ عاشورا می باشند. مداح،در اصطلاح شیعى به كسانى گفته مى‏شود كه در ایام ولادت ها وشهادت هاى ائمه‏ «ع‏» در مجالس جشن و عزا به خواندن اشعارى در فضایل و محمد وآل محمد، یا در مظلومیت آنان مى ‏پردازند.

ولى اغلب، به مرثیه خوانان حسینى گفته‏ می شود كه با خواندن شعر مرثیه و ذكر مصیبت،اهل مجلس را مى ‏گریانند. مداحى اهل بیت و نوحه خوانى در سوگ آنان،از جمله كارهایى است كه حادثه‏ عاشورا را زنده نگه داشته است. ائمه نیز از مداحان و ذاكران، تقدیر و تشویق مى ‏كردند، صله مى ‏دادند ، دعا مى ‏كردند و براى این كار، فضیلت و ثواب بسیار مى‏ شمردند.

سید عزیزالله حسینی از جمله مداحان و پیر غلامان با ذوق و خوش آتیه قزوین می باشند که از سن کودکی با توجه به فعالیت در مساجد و مکبر بودن در نمازهای جماعت ؛کم کم به دلیل داشتن ذوق و صدای دلنشین با کمک و راهنمایی اطرافیان به سمت مداحی کشیده می شوند.

در سن 12 سالگی به عنوان بچه خوان در تعزیه ها کار خود را به طور حرفه ای آغاز کرده و با درس گرفتن از محضر اساتید این علم فن جایی در بین مداحان خوشنام قزوین برای خود باز می کنند.