رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

شهرستان بردسیر - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

شهرستان بردسیر

شهرستان بردسیر

City Bardsir

بردسیر نام شهرستانی در استان كرمان می باشد . این شهر دارای سابقه تاریخی قابل توجهی بوده و قدمت تاریخی آن به قبل از ساسانیان می‌رسد.

بردسیر در ابتدا روستای کوچکی بود که توسط اردشیر بابكان عمران و توسعه داده شد و بصورت شهر درآمد، مردم كرمان به منظور نشان دادن خرسندی خود از پیروزی او بر اردوان و به شاهی رسیدنش نام این شهر را "وه ارتخشیر" نامیدند، به معنی: اردشیر كار نیك كرد.

این نام بعدها به "وه اردشیر"، "به اردشیر"، "بردشیر" و "بردسیر" تبدیل شد. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد كه بیش از 5000 سال پیش مردمانی در این سرزمین زندگی می‌كرده‌اند و برای اولین بار به صنعت ذوب مس دست یافتند و در محل "تل ابلیس" این كوره‌ها را فعال كرده و رونق اقتصادی آن را همت گماردند.

این دیار خاستگاه بزرگان و آزاد مردانی چون شمس الدین محمد بردسیری، میرزا آقاخان بردسیری، می‌باشند كه روایت علم و عرفان و شرف و بزرگی را بر دوش گرفتند. صدها سال پیش از این بردسیر دارای كتابخانه بزرگی بود كه نزدیك به 5000 جلد كتاب در آن نگاهداری می‌شد و ازجمله مراكز دانش به شمار می‌رفت.

شهرستان بردسیر دارای آب و هوای معتدل كوهستانی است كه زمستان های سرد و تابستان‌های ملایمی دارد و به علت آب و هوای مناسب آن، كشاورزی در این منطقه رونق بسیاری دارد.

برخی از جاذبه‌های گردشگری این شهرستان عبارت است از: ، ارگ بردسیر، خانه بهادرالملك ، برج نگار، قلعه كهنه، حمام قدیمی لاله زار ،چشمه‌های آبگرم دارد.

Loading the player...