جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

شهرستان دامغان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

شهرستان دامغان

Loading the player...

دانلود

شهرستان دامغان

Damghan city

دامغان شهریست سر راه تهران و مشهد که تا پایتخت ۳۴۳ کیلومتر فاصله دارد،‌ارتفاع ان از سطح دریا ۱۱۵ مترو طول و عرض جغرافیائیش بترتیب ۵۴ درجه و ۱۹ دقیقه و ۳۶ درجه و ده دقیقه میباشد. دامغان بوسیلة رشته راه آهن تهران ومشهد بمرکز مرتبط است.

این راه پس از عبور از سمنان و گذشتن از قسمتهای کوهستانی وارد دشت نسبه همواری شده پس از آنکه از دامغان گذشت مجدداً با کوهها مصادف میگردد و همین جاست که مهندسین راه برای دوری جستن از کوه بریهای پر زحمت و پر خرج راه را از دامنه کوهها و برجستگیها کشید و بشاهرود پیوسته اند.

در ۱۳۵ کیلومتر فاصله میان سمنان و دامغان رویهم و یادوک ۶۹۵ پل بزرگ و کوچک ساخته شده و نیز بین شاهرود و دامغان که ۶۵ کیلومتر مسافت است ۱۵۸ پل و ۱۴ ویادوک بنا گریده و از این رو می توان کمی به وضعیت طبیعی و پست و بلندی های این حدود آشنا گردید.

بین دامغان و گرگان که در شمال است به جهت وجود یک سلسله کوههای مرتفع راه شوسه وجود ندارد و تنها عبور و مرور از معابر تنگ و خطرناک کوهستانها انجام میگیرد. آب این شهر خوب و سازگار و هوایش تقریباً معتدل است اما چون در انتهای دالانی از شعبات کوه البرز قرار گرفته پیوسته در معرض وزش بادهائیست که تقریباً همیشه در این معبر جریان دارد.

 بدین جهت اغلب برای دامغان غبار آلود و پر از گرد و خاک میباشد و بی شک همین آشفتگی تقریباً دائمی هواست که افسانة چشمه بادخان را پدید آورده است. سرعت و شدت این بادها گاه آنچنان است که فضا را کاملا تیره و تار می سازد و به همین جهت است که در دامغان در اشجار بلند مخصوصاً سپیدار چنار کمتر دیده میشود و بیشتر درختان کوتاه مانند انار، آلو، انجیر، الو پرورش می یابد.

قوت و مداومت باد را از روی جدار مناره های محکم پدید آمده میتوان استنباط کرد. بطوری که قبلاً ذکر شد در دامغان همه گونه محصول عمل می آید پنبه و گندمش زیاد و مرغوب و پسته اش از نظر خوبی جنس و خوشمزگی زبانزد همه جاست.

اگرچه در ادرکان یزد و کرمان نیز پسته خوب و درشت بدست میآید اما عطر و طعم پسته دامغان را ندارد. بعلاوه عمر درختان پستة دامغان بیشتر است لیکن اشجار پستة این شهر هر سه یا چهار بار گاهی پنج یا شش سال یکبار بارور میگردند و بسیار مواقع نیز در معرض سرمازدگی واقع شده و بی برگ و بر میشوند.

انگور و زردآلوی دامغان خوبست . میوه های دیگر نیز کم و بیش دارد مخصوصاً صیفی کاری آن در خور یادآوری است. صنایع دامغان تقریباً منحصر به هنرهای دستی: چیت زنی (نوعی قلمکاری) و بافتن پارچه های نخی است.