جهش تولید | چهارشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

شهرستان گیلانغرب - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

شهرستان گیلانغرب

شهرستان گیلانغرب

City Gilangharb

گیلانغرب، مرکز شهرستان گیلانغرب واقع در غرب استان کرمانشاه است. بیشتر مردم این شهر از ایل کلهر هستند . گیلانغرب در ایران بعنوان دومین شهر مقاوم کشور شناخته شده‌ است. لقب دومین شهر مقاوم کشور ایران به سبب مقاومت مردم گیلان غرب درسال ۱۳۵۹ در مقابل حمله ارتش عراق، به این شهر اختصاص داده شده ‌است.

بیشترین معادن قیر طبیعی ایران در گیلان غرب است. گیلان غرب از قطبهای مهم ادبی و جایگاه ادبیان نامدار در عرصه فعالیتهای ادبی کُردی کلهری در استان کرمانشاه و ایلام می‌باشد.

این شهرستان از طرف شمال به سرپل ذهاب و کرند، از مشرق به اسلام آباد و شیروان چرداول، از طرف جنوب به ایوان غرب، سومار، مندلی و در مغرب آن نفت شهر و قصر شیرین واقع شده‌ است.

 تپه‌ای تاریخی در سراب گیلان غرب که آثار بجای مانده از آن شبیه به یک قصر است که عده‌ای آنرا مربوط به دوره ساسانی و عده‌ای دیگر فراتر از دوره ساسانی می دانند همچنین بوته‌های کمیاب مورت مقدس در پایین دست قصر سراب یافت می‌شود که نشانی از قدمت فراوان آن می‌باشد.

 گیلانغرب انواعی از گیاهان با خواص دارویی شناخته شده می‌رویند که می‌توان به این موارد اشاره کرد: بابونه، گل گاو زبان، کاسنی،آویشن،گل ماهور، علف مار، مورت، اسپرس، سوسنبر،شقایق، کهورک.