رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۸

شهر تاریخی خوسف - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

شهر تاریخی خوسف

Loading the player...

دانلود

شهر تاریخی خوسف

Historic City Khoosf

سابقه تاریخی « خوسف » به دوران هخامنشی و سامانی بر می گردد . مشاهده آثار باستانی در تپه های دو کوهه خوسف ، نشانگر این قدمت است . به خاطر موقعیت خاص طبیعی از قدیمی ترین زمان به عنوان هسته ای از تجمع انسانی در کویر خراسان بوده است . بافت قدیمی خوسف ، مجموعه ای از آثار تاریخی و فرهنگی شامل : قلعه ، مسجد ، آب انبار ، مدرسه و ... است .

وجود بافت قدیمی با اثار تاریخی ارزشمند از ویژگی های شاخص این شهر محسوب می شود. این بافت که به لحاظ موقعیت طبیعی و واقع شدن بر روی هسته مقاوم ، از زمین لرزه در امان مانده یکی ازسالم ترین بافتهای تاریخی به شمار می رود . بافت تاریخی خوسف متأثر از شرایط اقلیمی و جغرافیایی محیط است .

خانه های گلی ، پوشش گنبدی ، حیاط مرکزی ، بادگیرها ، اطاق های دور تا دور حیاط ، هشتی ها و دهلیزها ، دیوارهای قطور ، حوض و باغچه وسط حیاط به صورت هماهنگ و یکنواخت از ویژگی های معماری خانه های این شهر بوده که برای تطابق با اقلیم منطقه به وجود آمده است . تراکم خانه ها و کوچه های پرپیچ و خم و همچنین وجود بادگیرها از شاخص های عمده بافت تاریخی خوسف هستند که برای مقابله با آب و هوای کویر به وجود آمده اند .

در بافت خوسف بناهایی همچون قلعه ، آب انبار ، مسجد ، حسینیه ، حمام ، ساباط و خانه های قدیمی وجود دارد که اکثراً در دوره صفویه ساخته شده اند . بافت تاریخی روستای ماژان یکی از بافت های بسیار مهم شهر خوسف به شمار می رود که تاکنون توانسته است از صدمات ناشی از حوادث طبیعی و عوامل انسانی بدور بماند ، حفظ ارزش های معماری با استفاده از مصالح بومی بر اهمیت آن افزوده است .

بافت تاریخی روستای ماژان به دلیل همگونی با طبیعت وآب و هوای منطقه سالیان زیادی پا برجا مانده و هم اکنون نظر هر بیننده ای را به خود جلب می نماید . « جوسف ، جُسف ، خُسف ، خُسب و خوسف » از اسامی این شهرستان هست . " خُسف به معنای زمین گود " و " خوسف به معنای پوشیده بودن " است که هر دو معنی را برای خوسف به کار برده اند .

وجود شاعران و ادب دوستان زیاد در این خطه ، این دیار را معروف ساخته به خصوص آرامگاه ابن حسام خوسفی و ویژگی دیگری که این شهرستان را مشهور ساخته وجود گل های نرگس در این دیار است . همچنین بیل زنی ایام عاشورا از نمادهای مذهبی و سنتی خوسف است . شهر خوسف در 36 کیلومتری غرب بیرجند و در حاشیه کویر بوده و یکی از قدیمی ترین و کهن ترین شهرهای خراسان جنوبی است .

مسجد جامع خوسف ، قلعه خوسف ، مقبره ابن حسام خوسفی و بافت تاریخی با خانه های خشت و گلی ، مجتمع آب درمانی کویر لوت ، روستای تاریخی خور و روستاها و مناطق بکر طبیعی ، از جمله جاذبه های تاریخی و گردشگری این شهرستان محسوب می شود . قالی و قالیچه بافی ، گلیم بافی ، سفالگری ، حوله بافی ، سبد بافی ، آهنگری سنتی ، کرباس بافی ، برک بافی ، پلاس بافی ، گبه بافی و چادرشب بافی از جمله هنرهای سنتی و صنایع دستی شهرستان خوسف به شمار می روند .

ابن حسام خوسفی شاعر قرن دهم هجری ، دکتر غلامحسین شکوهی ، آقایان عبادی و راشد محصل ، آقای حبیب الله ناصح و علی اکبر خوسفی از مشاهیر برجسته دیار خوسف اند . وجود مزارع گل های نرگس ، شهرستان خوسف را به دیار گل های نرگس معروف ساخته است . از دیگر اقلام کشاورزی این شهرستان گندم ، جو ، پنبه و انگور می باشد .

لباس سنتی مردم خوسف در گذشته یک کلاه بافتنی از جنس پشم گوسفند یا شتر ، یک پیراهن بلند راسته که تا بالای زانو را می پوشاند ، یک شلوار با پاچه های دامن مانند بوده است . در زمستان بر روی لباس جلیقسه می پوشیدند و برخی نیز بر روی آن نمد به تن می کردند . کفش گیوه و کفش ارسی زنانه و مردانه نیز از پاپوش های سنتی مردمان خوسف بوده است .

شهر خوسف از شمال به فردوس ، از شرق به بخش مرکزی بیرجند ، از جنوب به نهبندان و از غرب به شهرستان طبس محدود می شود . این شهر دارای طول جغرافیایی 47-32 و ارتفاع 1300 متر از سطح دریا می باشد . از نظر تقسیمات کشوری این بخش دارای ٤ دهستان خوسف ، براکوه ، ماژان و قلعه زری با بیش از ٦٥ روستا است .

بخش خوسف در مسیر ارتباطی شرق کشور با استان های کرمان ، یزد ، اصفهان ، تهران و جنوب جاده ترانزیتی بندر عباس به خراسان جنوبی و افغانستان قرار دارد و دروازه ورودی به خراسان جنوبی از سمت جنوب غربی است . در کتاب نزهه القلوب حمدالله مستوفی از خوسف به عنوان معظمات بلاد قهستان و در ردیف تون (فردوس) ، قاین و جنابذ ( گناباد ) یاد شده است .