سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۳ تیر ۱۴۰۰

صحبت با تلفن همراه حین رانندگی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

صحبت با تلفن همراه حین رانندگی

Loading the player...

صحبت با تلفن همراه حین رانندگی

Talking on a cell phone while driving

رشد فزاینده كاربران تلفن همراه در هنگام رانندگی بالاخص در كشور ما در واقع بخشی از روند نگران کننده تأثیر فن‌آوری های روز بر کاهش توجه رانندگان بر وضعیت رانندگی خود می‌باشد. باتوجه به اهمیت موضوع ضروری است تا تحلیل دقیقی نسبت به مزایا و معایب استفاده از این فن‌آوری صورت پذیرد.

 استفاده از تلفن همراه در خودرو مشکلاتی همچون تماس با پلیس، عوامل امدادی و هماهنگی برنامه‌های روزمره را بسیار ساده کرده است. با این وجود استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی همیشه خبرساز بوده و یک معضل بزرگ را ایجاد کرده و آن کاهش توجه راننده و افزایش تعداد تصادفات جاده ای است که با کشته و مجروح شدن انسانهای درگیر در تصادف علاوه بر به وجود آوردن مشكلات روحی برای خانواده ها، هزینه‌های بسیاری را نیز بر جامعه تحمیل می‌کند.

 به دلیل تبعات استفاده از تلفن همراه حین رانندگی، کشورهای مختلف محدودیت‌هایی را در مورد استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی اعمال نموده اند. یكی از دلایل اصلی این موضوع می باشد كه رانندگی به تمرکز بالایی نیاز دارد و پرداختن به کارهای دیگر در حین رانندگی هم برای خود فرد و هم برای دیگران خطرآفرین خواهد بود.

مكالمه با تلفن همراه موجب حواس پرتی و کاهش تمرکز راننده می‌گردد و گاهی راننده را دچار اشتباهاتی مانند تخطی از سرعت مجاز، عبور از چراغ قرمز، انحراف از جاده و تغییرناگهانی مسیر می‌کند. رانندگانی كه در حین رانندگی با تلفن همراه صحبت می كنند چهار برابر بیشتر از دیگر رانندگان احتمال وقوع تصادف دارند.

این‌ خطر با افزایش‌ سن‌ راننده‌ بیشتر می‌ شود و متاسفانه‌ به‌ تجربه‌ راننده‌ هم‌ ارتباطی‌ ندارد‌. نتیجه یک بررسی در كشور آمریکا نشان می دهد حدود یک سوم رانندگان جوان در این کشور به رغم آگاهی از خطرات استفاده از تلفن همراه برای ارسال پیام کوتاه در زمان رانندگی، این کار خطرناک را انجام می دهند.

در كشور ما استفاده از تلفن همراه نقش بسزایی در بروز تصادفات دارد به طوریكه در بحث عامل انسانی در تصادفات جاده ای به عنوان اثرگذارترین عامل می توان به گسترش استفاده از تلفن همراه بالاخص در دهه اخیر پرداخت.

با وجود اینکه در ایران طبق قانون جدید اخذ جرایم رانندگی مصوب اسفند ماه 89، استفاده از تلفن همراه یا وسایل ارتباطی مشابه در حین رانندگی به ‌کلی ممنوع بوده و قانونگذار برای آن مبلغ جریمه ریالی و نمره منفی در نظر گرفته است، ولی به دلیل مشکلات موجود در نحوه اعمال قانون و نیز مزایای استفاده از تلفن همراه، کنترل دقیقی بر آن وجود ندارد و به صورت مقطعی با آن برخورد می گردد.

از سوی دیگر نیمی ‌از رانندگان حداقل یکبار در وضعی قرار گرفته‌اند که کنترل وسیله نقلیه خود را از دست داده اند به نحوی که مرتکب اشتباهاتی مانند تغییر مسیر بدون توجه به دیگران، عبور از چراغ قرمز، انحراف و سرعت بیش از حدمجاز شده اند که دراین میان تلفن همراه به عنوان یکی از پدیده‌هایی که به ویژه در یک دهه اخیر به نحو گسترده‌ای وارد زندگی مردم شده است، سهم عامل انسانی را در تصادفات افزایش داده است.

زمانی كه حین رانندگی با تلفن همراه صحبت می كنیم ممكن است تصور كنیم كه داریم چند وظیفه را باهم انجام می دهیم اما واقعیت این است كه مغز ما نمی تواند چند وظیفه را به طور همزمان انجام دهد. تمركز و توجه ما در مغز بین فعالیت ها تقسیم می شود و مغز ما به سرعت از یك فعالیت به فعالیت دیگر جریان را تغییر می دهد.

به طور كلی خطر استفاده از تلفن همراه حین رانندگی در این واقعیت نهفته است كه مغز انسان نمی تواند جریان جداگانه ای از اطلاعات را به طور موثر و كارآمد پردازش كند علاوه بر این در سیگنال‌های مغزی مكالمات تلفن همراه در اولویت قرار گرفته است. در نتیجه زمانی كه ما در حال مكالمه با تلفن همراه هستیم فقط صحبت نمی كنیم بلكه انواعی از تصاویر مختلف را در ذهن مجسم می كنیم.

در این میان مغز فاقد قدرت پردازش سریع و درست برای تغییر دادن شرایط در حین رانندگی است. این تجسم و تصور فكری می‌تواند بی ضرر باشد اما هنگامی كه حین استفاده از تلفن همراه قدم های یك عابر پیاده و یا یك وسیله نقلیه به خط دیگری منحرف شود می تواند به یك تراژدی و یك واقعه وحشتناك غیرقابل جبران تبدیل شود.

رانندگی ایمن و مطمئن رانندگی است كه نه فقط چشم ها بر روی جاده حفظ شود و دستها بر روی فرمان ماشین قرار گیرد بلكه از همه مهم تر نیاز به تمركز ما بر روی فعالیت های شناختی دارد نه به چالش كشیدن فعالیت ها به طور همزمان كه ما معمولاً انجام می دهیم. صحبت كردن با تلفن همراه حین رانندگی بسیار خطرساز بوده و ایمنی رانندگی را از بین می‌برد.