جهش تولید | چهارشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

طراحی عملیات بیت المقدس - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

طراحی عملیات بیت المقدس

Loading the player...

طراحی عملیات بیت المقدس

Operation of Jerusalem

عملیات بیت المقدس سرآغاز فتوحات بزرگ جنگ : بیش از بیست ماه از آغاز جنگ تحمیلی استکبار ، علیه جمهوری نو پای اسلامی ایران می گذشت و شهر" خرمشهر" همچنان در چنگ نیروهای ارتش عراق قرار داشت . عملیات " فتح المبین " در منطقه غرب دزفول و شوش اخیرا به پایان رسیده و نتایج شگفت انگیز آن روح تازه ای در کالبد رزمندگان اسلام دمیده بود.

فرماندهان جنگ بر آن بودند تا فرصت ابتکار عمل و کشاندن جنگ به یک شکل فرسایشی و بلند مدت از دشمن گرفته شود ، به ویژه آنکه فصل گرمای طاقت فرسای جنوب کشور در راه بود . عملیات پیروز مندانه فتح المبین که با آزاد سازی بخش گسترده ای از خطه خوزستان در شمال غرب این استان پایان پذیرفته بود ، راه را برای آزاد سازی مناطق خرمشهر ، شلمچه ، هویزه و بخشهای دیگر هموار ساخته بود ، چرا که این محدوده وسیع ، بر خلاف منطقه عملیاتی فتح المبین فاقد عارضه و ناهمواری زمینی بود .

البته دشمن در غرب رودخانه کارون که در قلب شهر خرمشهر جاری است استحکامات و موانع ایذایی پیشرفته و چشمگیری فراهم آورده و چیده و نیروهای چند هزار نفری خود را در خطوط پدافندی پیچیده ای ، متمرکز و مستقر کرده بود .گذر از چنین خط مرگباری به یک معجزه و کاری خدایی می مانست . سر انجام در تاریخ ده اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۱ نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران ، حمله سراسری خود را از منطقه عمومی رود خانه کرخه و غرب رودخانه کارون به منظور آزاد سازی خرمشهر و مناطق پیرامون و عقب راندن دشمن تا مرز بین المللی آغاز نمودند .

همچنین از سوی ستاد جنگ مقرر شده بود تا در جریان این عملیات ، شهرهای اهواز ، حمیدیه و سوسنگرد از برد توپخانه سنگین و دور برد دشمن خارج شوند . پیش از آغاز این عملیات ، از سوی قرار گاه کربلا ، رمز حمله با نام مبارک « یا علی ابن ابیطالب (ع) » در نخستین دقایق دهم اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۱ به نیروهای تحت امر صادر شد و سرانجام پس از ۲۵ روز تلاش برای مقدمات و انجام طرح بزرگ عملیات ، به منظور رویایی با مشکلات احتمالی ، از جمله آبگرفتگی های غیر طبیعی که دشمن بر سر راه رزمندگان ایجاد کرده بود و پیچیدگی مواضع و حجم ماشین آلات زرهی و نیروهای پیاده دشمن و انجام چهار مرحله عملیات تهاجمی در منطقه ای به وسعت ۶۰۰۰ کیلومتر مربع ، همه چیز برای یک حمله بزرگ مهیا شد .

در تاریخ سوم خرداد ماه سال ۱۳۶۱ خرمشهر که با ۳۴ روز مقاومت در برابر دشمن سقوط کرده بود ، پس از ۵۷۵ روز اشغال و ویران شدن خانه ها و اماکن عمومی و دولتی ، در کمتر از ۴۸ ساعت آزاد و پاک سازی شد و به آغوش میهن اسلامی باز گشت . بازتاب این پیروزی شگرف تا مدت ها در رسانه های جهان در صدر تمام اخبار و گزارشها بود . فتح خرمشهر به منزله بزرگترین پیروزی نظامی – سیاسی جمهوری اسلامی در جریان جنگ تحمیلی و مهلک ترین ضربه به پیکره دشمن تلقی می شد .

همچنان که حضرت امام خمینی (ره) فرمانده کل قوا به محض آزاد شدن خرمشهر فرمودند :" خرمشهر را خدا آزاد کرد " . طی عملیات پیروز مندانه بیت المقدس این خسارت به دشمن وارد آمد : ــ لشگرهای ۳ زرهی ، ۱۱ و ۱۵ پیاده در محور خرمشهر ، به میزان ۸۰ درصد منهدم شدند . ــ لشگرهای ۵ مکانیزه و ۶ زرهی در محور شمالی عملیات با فرار و عقب نشینی به میزان ۲۰ درصد آسیب دیدند .

 لشگرهای ۹ و ۱۰ زرهی هر یک به میزان ۵۰ درصد ، لشگر ۷ پیاده ۴۰ درصد و لشگر ۱۲ زرهی به میزان ۲۰ درصد آسیب دیدند . ــ تیپ ۱۴۰ زرهی به میزان ۴۰ درصد منهدم و تیپ های ۳۱ ، ۳۲ و ۳۳ نیروی مخصوص که به هنگام تجاوز به خرمشهر نقش اساسی داشتند ، ضربات سنگینی را متحمل شدند . ــ تیپهای ۹ ، ۱۰ و ۲۰ گارد مرزی و تیپ های ۲۳۸ و ۵۰۱ پیاده صد در صد منهدم شده و همگی آنها به اسارت رزمندگان اسلام در آمدند .

ــ تیپ های ۶۰۵ و ۴۱۷ پیاده به میزان صد درصد ، تیپ 109 پیاده ۶۰ درصد و تیپ های ۶۰۱ ، ۶۰۲ و ۴۱۶ پیاده به میزان ۵۰ درصد منهدم شدند . همچنین گردان های شناسایی حصین و حنین به طور کامل متلاشی گردیدند . در مجموع چهار مرحله عملیات ، بیش از ۱۵۰۰۰ تن از نیروهای دشمن کشته و زخمی و ۱۹۰۰۰ نفر نیز اسیر شدند . علاوه بر بندر خرمشهر ، مناطق و تاسیسات دیگری طی این عملیات آزاد شدند که عبارتند از : - پادگان حمید ، جفیر ، حسینیه و شهر هویزه . - جاده مهم و تدارکاتی اهواز – خرمشهر – کرخه نور ( کور ) . - آزاد سازی ۱۸۰ کیلومتر از خط مرزی و ۵۰۳۸ کیلومتر مربع از مناطق اشغالی . - جاده مواصلاتی سوسنگرد – هویزه .

- خارج شدن بخش وسیعی از خاک جنوب ایران از زیر آتش توپخانه سنگین دشمن . - تصرف و تامین ۱۲ پاسگاه مرزی . - تجهیزات و جنگ افزارهای منهدم شده دشمن نیز بدین شرح است : - ۲۸۵ دستگاه تانک و نفر بر . - ده ها انبار مهمات . - ۴۰ فروند هواپیما . - ۲ فروند چرخ بال . - چندین دستگاه لودر و ماشین های مهندسی رزمی . - ۵۰۰ دستگاه خودرو . - ده ها قبضه توپ سبک و سنگین . - مقدار قابل توجهی از تیر بارهای گوناگون و سلاح های سبک و سنگین .

همچنین غنایم فراوانی به دست رزمندگان اسلام افتاد که عبارتند از : - ۱۰۵ دستگاه نفربر و تانک . - ده ها انبار مهمات . - ۹۵۰۰ عدد انواع مین . - صدها دستگاه خودروی سبک و سنگین . - 30 دستگاه جیپ حامل توپ ۱۰۶ میلیمتری . - تعداد قابل توجهی لودر ، بولدزر و ماشینهای مهندسی رزمی . - ۱۸ قبضه توپ ۱۳۰ میلیمتری . - هزاران قبضه سلاح انفرادی .

خلاصه گزارش عملیات : نام عملیات : بیت المقدس / زمان اجرا : 10 اردیبهشت ماه سال 1361 / مدت اجرا : 25 روز / مكان اجرا : منطقه عمومی رودخانه كرخه و غرب رود كارون / رمز عملیات : یا علی ابن ابی طالب / تلفات دشمن : بیش از ۱۵۰۰۰ تن از نیروهای دشمن کشته و زخمی و ۱۹۰۰۰ نفر نیز اسیر شدند / ارگان های عمل كننده : سپاه و ارتش / اهداف عملیات : آزاد سازی خرمشهر و خارج ساختن شهر های اهواز ، حمیدیه و سوسنگرد از برد توپخانه سنگین دشمن – طی چهار مرحله .