حمایت از کالای ایرانی | پنج‌شنبه، ۱ فروردین ۱۳۹۸

طلاق و اعتیاد مهمترین آسیب های اجتماعی در جامعه - نمایش محتوایی خبر

 

 

طلاق و اعتیاد مهمترین آسیب های اجتماعی در جامعه


معاون امور اجتماعی بهزیستی استان قزوین طلاق و اعتیاد را از مهمترین آسیب های اجتماعی جامعه عنوان کرد.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ بهاره رحمانی روز چهارشنبه در دومین جلسه کارگروه اجتماعی گفت: خط 123 یا اورژانس اجتماعی از سال 87 با هدف رسیدگی به مسایل کودک آزاری پایه گذاری شد و این مرکز به افراد آسیب دیده و در معرض آسیب در موضوع های همسر آزاری، کودک آزاری، طلاق، اعتیاد، کودکان کار و خیابانی و نیز معلول آزاری خدمات ارائه می دهد.
رحمانی، یکی از اهداف مهم اورژانس اجتماعی را مداخله های روانی - اجتماعی قبل از مداخله قضائی و انتظامی دانست و ادامه داد: این مساله در امر پیشگیری از وقوع جرم و قضازدایی نقش مهمی ایفا می کند.
به گفته وی، اولویت کاری این واحد رسیدگی به موارد کودک آزاری از جمله آسیب جسمی، فکری، جنسی، سوء استفاده، بی توجهی و بدرفتاری با کودکان زیر 18 سال از سوی فردی که حضانت و سرپرستی کودک را برعهده دارد.
معاون امور اجتماعی بهزیستی استان قزوین یادآور شد: بیشترین کودک آزاری ها در سنین پائین، به ویژه درسه تا چهار سال دیده می شود زیرا کودک در این سن توانایی و قدرت لازم برای دفاع از خود را ندارد.
وی با اشاره به خدمات دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی، تاکید کرد: از جمله فعالیت های مهم این دفتر راه اندازی خط اورژانس اجتماعی (123)، تیم سیار و پایگاه اورژانس اجتماعی، خانه های سلامت دختران، بازپروری زنان و دختران آسیب دیده یا در معرض آسیب، کودکان خیابانی، حمایت از افراد مبتلا به اختلال هویت جنسی و مداخله در خانواده به منظور کاهش طلاق بوده که تا امروز نیز توانسته نقش مهمی را در کاهش آسیب های اجتماعی داشته باشد.
رحمانی آمار پذیرش زنان و دختران در معرض آسیب و آسیب دیده در مراکز مداخله در بحران این استان طی سال گذشته را 417 نفر عنوان و افزود: در این مدت تعداد تماس های مرتبط با خط تلفن اورژانس اجتماعی یک هزار و 307 مورد بود که بیشتر آنها پس از نیاز به مشاوره و راهنمایی مربوط به کودک آزاری بوده است.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه در موارد حاد کودک آزاری، ردپای اعتیاد و استفاده از موادمخدر وجود دارد از این رو انجام اقدامات پیشگیرانه ضرورت دارد.
معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی قزوین با بیان اینکه پایگاه های اجتماعی از سال 94 با هدف توانمندسازی افراد و زنان سرپرست خانوار و نیز پیشگیری از آسیب های اجتماعی در سطح محلات در شهرهای قزوین، تاکستان، البرز و اقبالیه دایر شد، گفت: بیش از 11 هزار نفر در معرض آسیب های اجتماعی در محلات محروم استان شناسایی شده اند.
وی اضافه کرد: به دلیل گسترش شهرنشینی، افزایش مهاجرت و فقر، کاهش فرصت های اشتغال در روستاها و شهرهای کوچک سکونت گاه های غیررسمی حاشیه نشینی از رشد بیشتری برخوردار بوده است.

منبع:خبرگزاری صداوسیماجستجوی پیشرفته

جستجوی پیشرفته به صورت موقت در دسترس نمی‌باشد.