جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

عزاداری های محرم در حسینیه ی امینی های قزوین - نمایش محتوای روابط عمومی

 

 

عزاداری های محرم در حسینیه ی امینی های قزوین

شبکه ی استانی سیمای مرکز قزوین عزاداریهای محرم را در حسینیه ی امینی های قزوین در مستندی تلویزیونی به تصویر می کشد.
بگفته ی آقای معصومی فر مدیرکل صدا وسیمای مرکز قزوین در این مستند سعی می شود با روایت عزاداری در حسینیه ی امینی ها زندگی و روح جاری در این بنای تاریخی به واسطه ی برگزاری مراسم عزاداریهای محرم به صورت مداوم درآن به مخاطب ارائه گردد.
وی افزود: با توجه به اینکه بناهای تاریخی و دارای ارزش فرهنگی طبق نظر کارشناسان فرهنگی درصورتی که فاقد هرگونه کاربری گردند در طول زمان از کارکرد اصلی خود دور می شوند و اگر این بناها دارای کاربری های مرتبط گردند به حفظ این آثار وزنده ماندن این بناها به لحاظ فرهنگی کمک خواهد کرد؛ مستند تلویزیونی مذکور به این مقوله توجه ویژه دارد.
گفتنی است حسینیه امینی ها که یکی از خانه های قدیمی شهرقزوین می باشد که در سال 1302قمری توسط حاج محمدرضا امینی وقف گردیده است؛ بر این اساس هر ساله طبق نیت واقف این حسینیه میزبان مراسم ویژه ی ایام محرم می باشد؛ که این بنا درسال 1327 شمسی در فهرست آثارملی ثبت شده است ودر حال حاضر 132 سال است که توسط وارثان مرحوم امینی و با نظارت سازمان میراث فرهنگی حفظ ونگهداری می گردد.
مدیرکل صدا وسیمای مرکز قزوین اظهارداشت: نکته ای که در این حسینیه قابل توجه می باشد برگزاری مراسم  عزاداری در یک بنای فرهنگی است که دراصل با هدف اصلی سازمان میراث فرهنگی مبنی بر جاری شدن زندگی وفرهنگ  در آثار باستانی ومیراث فرهنگی همخوانی دارد. این بنا به واسطه ی نیت واقف آن در تمام این سال ها هیچوقت به صورت یک بنای تاریخی موزه ای صرف برای بازدید درنیامده است ودر کنار ارزش های معماری و تاریخی خود روح زندگی را نیز درخود حفظ نموده است که مهمترین دلیل این امر برگزاری (شاید اجبار شرعی و وجدانی) مراسم ایام محرم به صورت پیوسته درآن می باشد.
گفتنی است علاوه بر مراسم صبحگاهی وعظ ونوحه سرایی در ایام محرم، درروزهای پایانی منتهی به تاسوعا وعاشورا ، دسته های سینه زنی عزاداری (علامت ها وطبل ها به دلیل عدم آسیب به بنا وارد حسینیه نمی شوند) به این حسینیه وارد و پس از عزاداری خارج می شوند.
لازم به ذکر است در روز تاسوعا طبق یک رسم ونذر قدیمی  توسط نسل ششم نوادگان واقف به عزاداران  نهار داده می شود که این نهار درمطبخ همین بنا واقع درضلع شمالی تهیه وپخته می شود .این طرح با روایت این مجموعه وقایع به همنشینی یک سنت مذهبی(عزاداری) دریک بنای تاریخی  وتاثیرات شکلی این دو بریکدیگر می پردازد که در قالب مصاحبه با افراد مختلف وتهیه ی تصاویر این مراسم سعی می گردد به یک روایت جذاب ومستند تولید گردد.
آقای معصومی فر خاطر نشان کرد: این برنامه به تهیه کنندگی آقای مسعود ساکت اف به مدت 30 دقیقه در سیمای مرکز قزوین تولید خواهد شد.

منبع: روابط عمومی مرکز قزوین
 شهدای مرکز

سخن بزرگان

پل های ارتباطی با صداوسیمای قزوین

پل ­های ارتباطی با مرکز

روابط عمومی

تلفن گویا: 162

تلفن: 32162112

کد قزوین: 028

پیامک : 30000281

واحد سیما

تلفن: 32162064

پیامک: 30000282

واحد صدا

تلفن: 32162056

پیامک: 30000283

واحد خبر

تلفن: 32162105

پیامک: 30000281

واحد سایت

تلفن: 32162250

نشانی سایت: qazvin.irib.ir

تلفن مرکزی

(تلفنخانه)

تلفن: 4 - 33670070

نشانی مرکز

قزوین، انتهای خیابان نوروزیان، روبروی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره)، صدا و سیمای مرکز قزوین